דף הבית » אינדקס תרופות » אזתיופרין Azathioprine

אזתיופרין Azathioprine

שם בעברית ואנגלית: Azathioprine, אזתיופרין.

שם מותג אמריקאי:Imuran, Azasan .

שם גינרי: Azathioprine.

מידע כללי על Azathioprine

Azathioprine היא תרופה המדכאת את מערכת החיסון בגוף (Immunosuppresive drug) ומשמשת כטיפול לא סטרואידי במחלת קרוהן פעילה ברמה בינונית עד קשה, לשמירה על המחלה במצב של הפוגה ולהקלה על סימפטומי המחלה בחולים עם מחלת קרוהן שחדרה את דופן המעי ויצרה פתחים לא טבעיים בין המעי לאזורים סמוכים אליו )מצב זה נקרא Fistula).

בנוסף, אזתיופרין משמשת כטיפול במושתלי איברים למניעת דחייה של השתל, לרוב במושתלי כליות וריאות וכטיפול להפחתת הסימפטומים במחלות אוטו – אימונית (מחלה בה קיימת תקיפה של רקמות ותאי הגוף על ידי תאי מערכת החיסון של החולה) כמו דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatiod arthritis) ולופוס (Lupus) שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

תרופה זו מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה – FDA ומאז שנת 2009 מוגדת כתרופה קרצינוגנית (גורם מסרטן, תרופה היכולה לגרום להתפתחות של מחלה סרטנית) על בסיס מחקרים אפידימיולוגים שבוצעו על חולים שנטלו את התרופה. תחילת השפעת התרופה על המחלה מאוחרת ויכולה לקחת מספר חודשים.תרופות המכילות Azathiopirine ניתנות ללקיחה במספר דרכים וקיימות במספר צורות מתן, לרוב התרופה ניתנת דרך הפה כגלולה אך במקרים בהם יש תופעות לוואי של בחילות והקאות ניתן לתת את התרופה באופן זמני כתמיסה דרך הוריד.

התרופה אסורה לשימוש במצבים הבאים: במידה וקיימת אלרגיה ידועה למרכיבי התרופה, במקרים בהם החולה הסובלת מדלקת מפרקים שיגרונית בהריון, בחולי דלקת מפרקים שיגרונית שטופלו בעבר בגורמי אלקליזציה (Alkylating agents) כמו Cyclophosphamide, Chlorambucil, ו – Melphalan ובמידה והחולה נוטל במקביל את התרופות Febuxostat או Mercaptopurine.

דרך הפעולה של Azathioprine

התרופה היא מולקולה כימית המדכאת את מערכת החיסון באמצעות הפרעה לבניית מולקולת הדנ"א בתאים המתחלקים מהר כמו תאי מערכת החיסון, תאים אלו הם התוקפים את הגוף וגורמים להופעת דלקות כמו במקרה של מחלת קרוהן, מחלות אוטו – אימונית ובהשתלת איברים.

תופעות לוואי של Azathioprine

בחילות והקאות הן תופעות לוואי נפוצות של הטיפול התרופתי ומופיעות בעיקר בתחילתו, ניתן להקל על תסמינים אלו על ידי נטילת התרופה לאחר הארוחה או מתן התרופה דרך הוריד באופן זמני.

תופעות לוואי הקשורות לתגובת רגישות יתר לתרופה כוללות בין היתר: סחרחורת, שלשולים, עייפות ופריחות המופיעות על העור.

תופעות נוספות היכולות להופיע בעת השימוש בתרופה הן: אובדן שיער – מופיע בעיקר בחולים הנוטלים את התרופה לאחר השתלה ונדיר במקרים אחרים, אנמיה ונטייה מוגברת לפתח זיהומים יכולים להופיע מכיוון שהתרופה מדכאת את ייצור תאי הדם במח העצם ולכן מומלץ על בדיקות דם תקופתיות קבועות במהלך תקופת נטילת התרופה ודלקת חריפה של הלבלב השכיחה יותר בחולי קרוהן.

התרופה מוגדרת כגורם מסרטן על פי מנהל התרופות והמזון האמריקאי על בסיס מחקרים אפידימיולגים שבוצעו ויכולה לגרום להתפתחות סוגי סרטן מסוימים, הסיכון להתפתחות מחלת הסרטן בעקבות השימוש במחלה תלוי במשך הטיפול ובמינון הניתן.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Azathioprine

במקרים בהם מופיעים: גירוי או פריחה בעור, כאב גרון ממושך, חום, התפתחות זיהומים, צמרמורת, בחילות והקאות חריפות וממושכות, תחושת כאב או לחץ בחזה, הופעה של סימנים כחולים על גבי העור או דימום ממקור לא ידוע, עייפות או חולשה מוגברת, הופעה של צואה דמית או שחורה והופעת דם בשתן יש לפנות לרופא המטפל.

תרופות תחליפיות ל Azathioprine

תרופות מסחריות המכילותAzathioprine הן בין היתר: Imuran, Azasan, Azopi.

 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות