נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס תרופות » ליתיום Lithium

ליתיום Lithium

שם בעברית: ליתיום

שם באנגלית: Lithium

שם מותג אמריקאי: Eskalith

שם גינרי: lithium, ליתיום

מידע כללי על Lithium

ליתיום היא תרופה המשמשת כטיפול פסיכיאטרי לייצוב מצב הרוח ובעיקר לטיפול בהפרעות דו – קוטביות. התרופה משווקת כתרכובת של ליתיום ומלח, הסוג הנפוץ ביותר בשימוש הוא Lithium carbonate. ליתיום משפיעה על הפרעות הדיכאון המהוות חלק ממאניה דפרסיה והפעילות העיקרית שלה היא בטיפול בהתקפי המאניה ובהפחתת הסיכוי לאירועים אובדניים בקרב החולים במאניה דפרסיה.

התרופה יעילה גם כטיפול אקוטי (טיפול בזמן התקף) וגם כטיפול כרוני למאניה דפרסיה. במקרים של הפרעת דיכאון בלבד, ליתיום יכולה לשמש כחיזוק לתרופות נוגדות דיכאון הניתנות בנוסף, אך היא אינה טיפול הבחירה בטיפול בתכשיר בודד. בנוסף, ליתיום משמשת כטיפול במקרים של דיכאון מג'ורי וסכיזופרניה במקרים בהם הטיפול הקונבנציונלי לא צלח.

ליתיום מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא. התרופה מגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם לאחר שעתיים עד ארבע שעות מרגע נטילתה.

דרך הפעולה של Lithium

ליתיום חודרת למערכת העצבים המרכזית (הכוללת את המוח וחוט השדרה), משפיעה על פעילותם של מספר מולכים עצביים וגורמת לירידה בשחרור המוליך העצבי נוראדרנלין (Noradrenaline) ולהגברת הייצור של המוליך העצבי סרוטונין (מוליך עצבי זה ידוע כמשפיע בצורה חיובית על מצב הרוח). המנגנון המדויק דרכו ליתיום משפיעה על מאניה אינו ידוע.

חולים הנוטלים ליתיום באופן קבוע צריכים להיות במעקב אחרי רמות התרופה בדם ואחרי תפקודי בלוטת התריס ותפקודי הכליות, מכיוון שהתרופה פוגעת במאזן הנוזלים והמלחים בגוף ויכולה לגרום להתייבשות.

תופעות לוואי של ליתיום

אין להשתמש בתרופה בזמן הריון, אם ידוע על מחלות לב, יתר לחץ דם, מחלות כליה, מחלות של מערכת השתן או מחלות של בלוטת התריס.

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר: פריחה, בחילה, שלשול, צימאון מוגבר, רעד קל בידיים, חולשת שרירים ונשירת שיער. במידה והחולה סובל מפסוריאזיס יכולה להופיע החמרה במחלה. תופעות לוואי אלו הינן זמניות וחולפות לאחר תקופת הסתגלות לטיפול.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Lithium

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:הופעה של תגובה אלרגית המתבטאת בגרד, הופעת נפיחות בפנים, בגפיים או סביב הפה והופעה של קשיי נשימה, דופק לא סדיר, סחרחורת, עייפות או חולשה קיצונית, עלייה במשקל, שינויים בתכיפות מתן השתן, תחושת קור בגפיים, כאב ראש, קשיי ראיה ואיבוד שיווי המשקל.

תרופות תחליפיות ל – Lithium

תרופה מסחרית המכילות את החומר Lithium carbonateומשווקת בישראל היא: ליקרביום (Licarbium).

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!