נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות בעבודה » זכויות עובדים

זכויות עובדים

בכל שנה מתקיימים בבתי הדין לעבודה דיונים העוסקים בתביעות של הפרת זכויות עובדים במקום העבודה. לפי חוקי זכויות העובד, כל עובד במשק זכאי לזכויות בסיסיות שהוא אפילו אינו רשאי לוותר עליהן. מה אומר החוק וכיצד ניתן לממש את הזכויות הללו?

חוק זכויות העובד

עובדים רבים אפילו אינם מודעים לעובדה כי חלק מזכויותיהם בעבודה מופרות ובאפשרותם לתבוע את המגיע להם על פי חוק ואפילו לקבל זאת. חוק זכויות העובדים מתפרס לרשימה ארוכה של תתי סעיפים וחוקי מגן שמטרתם להסדיר זכויות, שכל עובד לא רק זכאי להן, אלא גם מחויב לתבוע אותן מהמעסיק.

הגוף האחראי על אכיפת אותם חוקי מגן הוא משרד התמ"ת. למרבה הצער, על אף נסיון אכיפת החוק, הוא מופר לעתים קרובות על ידי המעסיקים. וכשזה קורה, חשוב לדעת מה לעשות מאחר וישנן דרכים לאכוף את החוק.

חוקי עבודה

זכויות בעבודה הן רבות ומטרת חוקי העבודה היא להסדיר אותן. המידה וזכות אחת, או יתר, מופרות, יכול העובד לפנות בתביעה לבית הדין לעבודה.

רשימת החוקים היא רבה ומטפלת במגוון זכויות:

  • פיצויי פיטורין- עובדים רבים אינם מודעים לעובדה כי גם אם עבדו פחות משנה הם עדיים זכאים לפיצויים על פי חוק.
  • הלנת שכר- על פי חוק עובדים, הלנת שכר תחייב את המעסיק בקנס לעתים אף במאסר. היא נחשבת לעבירה פלילית. כמו כן יקבל העובד ששכרו הולן פיצויים לפי שער המחושב על סמך מספר הימים בהם התעכב שכרו. בנוסף, הנפקת תלוש משכורת קריא, ברור ומפורט היא חובה חקוקה.
  • שכר מינימום- חוק שכר מינימום הוא חוק מגן הקובע את שכרו של כל עובד, גם אם הוא עובד על בסס שעות. תעריף שכר המינימום משתנה מעת לעת. מעסיק המשלם פחות משכר המינימום, אפילו אם העובד הסכים לכך, ייאשם בעבירה. כל עובד מחויב בקבלת שכר מינימום לפחות.
  • ימי חופשה- החוק קובע כי כל עובד זכאי לימי חופשה בתשלום שמספרם נקבע לפי הוותק בעבודה. ימי חופשה לא כוללים ימי אבל או חופשת מחלה.
  • הסכם עבודה- חוק מגן זה קובע כי עד שלושים יום מתחילת עבודתו, יקבל העובד הודעה המפרטת את משרתו, תיאור התפקיד, תנאי ההעסקה שלו, שם הממונה הישיר עליו, פירוט השכר, ימי העבודה ופירוט התנאים הסוציאליים.
  • הודעה מוקדמת- על פי חוק הודעה מוקדמת, נקבע כי בעת ניתוק ההתקשרות בין עובד למעסיקו, חייב הצד שהחליט על ניתוק הקשר ליידע את הצד השני על ידי הודעה בכתב. כמו כן, התפטרות לא יכולה להתבצע מיידית. לפי החוק, קיים מספר ימים מינימלי להתראה מראש.
  • ימי מחלה- על פי חוק ימי מחלה, זכאי כל עובד שנבצר ממנו להגיע לעבודה עקב מחלה בתגמול כספי בגין הימים שהחמיץ. מספר ימי המחלה מוסדר בחוק, כמו גם תחשיב ההחזר הכספי.
  • שעות עבודה ומנוחה- חוק מגן זה הוא בין החשובים בחוקים שמטרתם להגן על זכויות עובדים. החוק מסדיר את מספר שעות העבודה ביום עבודה ובשבוע עבודה. כמו כן הוא מסדיר את שעות המנוחה להן זכאי העובד ואת שכרו עבור שעות נוספות או עבודה בימי המנוחה להם הוא זכאי.

קיבלתם פחות משכר מינימום? נדרשתם לעבוד שעות נוספות ולא תוגמלתם עליהן? יש מה לעשות! אל תוותרו על זכויותיכם. פורטל בשבילך יכול לסייע לכם בכל הנוגע למעמדכם בעבודה ושמירה על זכויותיכם, באמצעות מידע מקיף ומפורט ובאמצעות מגוון רחב של עורכי דין, מומחים בדיני עבודה ועם היכרות מעמיקה של זכויות בעבודה.

חוקים לעובדים

במשפט הישראלי קיימים חוקי מגן נספים אשר מוגדרות בהם עוד זכויות להן זכאי העובד, ביניהן תשלום עבור עבודה ביום שבת, החזרי נסיעות, ביטוח פנסיוני, דמי הבראה, חופשה בגין אבל ועוד.

שמירה על זכויות בעבודה

הגורם שאחראי לאיגוד הזכויות הבסיסיות בחוק ואשר מגיעות לכל עובד הוא משרד התעשייה והמסחר. זכויות אלו הן זכויות יסוד, כלומר, העובד לא יכול לוותר עליהן מרצונו או ביוזמתו, בעוד המעסיק מחויב לממשן ללא כל התניה מוקדמת.

את אכיפת החוק מבצע משרד התמ"ת. היא מתבצעת על ידי שימוש בחוקי המשרד. במידה ונמצא מעסיק אשם בהפרת זכויות בעבודה או חוקים לעובדים, יוטלו עליו קנסות ובמקים מסוימים יוגשו נגדו אפילו כתבי אישום פליליים.

 אנחנו כאן כדי לסייע בכל הנוגע לזכויות בעבודה. חשים שנגרם לכם עוול מהמעסיק? חוויתם הפרה של חוק עובדים? פורטל בשבילך מציע לכם את כל המידע החשוב והרלוונטי למצבכם, כדי שתוכלו לקבל את כל המגיע לכם ולממש כל זכות הקבועה בחוק.

הפורטל מציג את רשימת הזכויות, דינים וחוקים, יחד עם האפשרות לקבלת יעוץ וסיוע מקצועי של עורכי דין שילוו אתכם בכל התהליך.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר והתקדמו עוד צעד לעמידה על זכויותיכם ומימושן!

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!