דף הבית » אינדקס תרופות » מסלזין 5 -ASA

מסלזין 5 -ASA

שם בעברית ואנגלית: מסלזין, 5 -ASA

שם מותג אמריקאי:Asacol, Aspiro, Pentasa, Lialda, Delzicol, Canasa, Rowasa

שם גינרי:Mesalamine, Mesalazine

מידע כללי על 5-ASA

5- ASAהיא תרופה נוגדת דלקת (Anti – inflammatory drug ) המיועדת לטיפול במחלות המעי הדלקתיות, בעיקר בקוליטיס כיבית ובמצבים מסוימים בקרוהן בדרגת חומרה קלה עד בינונית. תרופה זו אושרה לשימוש על ידי מנהל התרופות האמריקאי, ה – .FDA התרופה משמשת לטיפול בסימפטומים המופיעים בעת התלקחות של קוליטיס כיבית ובשמירה על המחלה במצב של הפוגה, במחלת קרוהן התרופה פחות יעילה ויכולה לשמש במצבים מסוימים להשגת הפוגה במצב של התלקחות המחלה אך לא מתאימה כטיפול שוטף.

תרופות המכילות 5 – ASA ניתנות ללקיחה במספר דרכים וקיימות במספר צורות מתן: טיפול דרך הפה באמצעות טבלייה או טיפול מקומי הניתן דרך פי הטבעת באמצעות חוקן או נר. הטיפול בחוקנים ונרות הוא טיפול מקומי ומשמש במצבים בהם הדלקת ממוקמת באזור הסופי של המעי כמו בקוליטיס כיבית ולעיתים הוא משולב יחד עם טיפול דרך הפה. משך ההשפעה של התרופה תלוי במינון ובצורת המתן ויכול להיות עד 24 שעות, בתחילת טיפול יכולים לחלוף מספר שבועות עד לשיפור במצב הקליני ובתסמינים.

קיימות מספר תרכובות המכילות את התרופה 5-ASA השונות אחת מהשנייה בנוסחה ליצירת התרופה, במספר הפעמים ביום בהם הן ניטלות ובצורה בה התרופה נספגת בחלקים השונים של המעי. בנוסף לטיפול בקרוהן ובקוליטיס, 5 -ASA משמשת כטיפול במחלות מעי דלקתיות נוספות כמו פרוקטוסיגמואידיטיס (Proctosigmoiditis) ופרוקטיטיס (Proctitis).

תרופה נוספת בשם Sulfasalazine היא שילוב של 5 – ASA עם תרופה אנטיביוטית ובעלת תופעות לוואי רחבות יותר, התרופה משמשת לטיפול במחלות מעי דלקתיות ובמחלות פרקים כמו דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) ומחלות מפרקיות דלקתיות נוספות.

דרך הפעולה של 5 -ASA

5- ASA היא תרופה ספציפית למעי הפועלת ברובה בדופן המעי ומפחיתה את הדלקת באופן מקומי על ידי עיכוב מסלולי ייצור של חומרים המעורבים בתהליך הדלקתי, מכיוון שתרופה זו פועלת באופן מקומי היא בעלת תופעות לוואי מערכתיות (תופעות המשפיעות על כך הגוף) מעטות. המנגנון המדויק דרכו התרופה מפחיתה את הפעילות הדלקתית אינו ברור לחלוטין.5-ASA היא נגזרת של חומצה סאליצילית(Salicylic acid) ולכן יש לה פעילות נוגדת חמצון (Antioxidant) המנטרלת רדיקלים חופשיים, שהם תוצרים של תהליכי פירוק היכולים לגרום לנזק לרקמות הגוף.

תופעות לוואי של 5 – ASA

תופעות לוואי נפוצות של התרופה (מופיעות ביותר מ10% מהחולים) כוללות בין היתר: שלשולים, בחילות, כאבי בטן עוויתיים וגזים. תופעות לוואי המופיעות בשכיחות נמוכה (מופיעות ב 1-10% מהחולים) הן: כאבי ראש, החמרה של מחלת הקוליטיס, נשירת שיער ותגובת רגישות יתר לתרופה הכוללת בין היתר: פריחה, גרד, מחלות כליה שיכולות להתפתח לאי – ספיקה כלייתית (Interstitial nephritis) ותסמונת דמוית לופוס (Lupus erythematosus – like syndrome).

תופעות לוואי נדירות (מופיעות בפחות מ1% מהחולים) הן: דלקת חריפה של הלבלב (Acute pancreatitis), דלקת של רקמת הכבד (Hepatitis), דלקת של הקרום העוטפת את הלב (Pericarditis) תסמונת נפרוטית (Nephrotic syndrome), בעיות המטולוגית (ירידה בספירת הדם של תאי הדם הלבנים או הטסיות) וחום.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב5 – ASA

במקרים בהם מופיעים תסמינים הכוללים: כאבי בטן חזקים, כאב ראש חזק, דימום בלתי מוסבר, שטפי דם, אנמיה, חום או פריחה יש לפנות לרופא המטפל.

תרופות תחליפיות ל 5 – ASA

תרופות מסחריות הכוללות מינונים שונים של 5 – ASA הן בין היתר: Asacol, Aspiro, Pentasa, Rafasal, Lialda, Delzicol, Canasa, Rowasa.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות