נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס תרופות » מתוטרקסאט Methotrexate

מתוטרקסאט Methotrexate

שם בעברית: מתוטרקסאט

שם באנגלית: Methotrexate

שם מותג אמריקאי: Trexall

שם גינרי: ,Methotrexate מתוטרקסאט

מידע כללי על Methotrexate

מתוטרקסאט היא תרופה אנטי מטביליטית המונעת את השימוש בתרכובות חיוניות (מטבוליטים) הדרושות לתאים על מנת לגדול, להתפתח ולהתחלק. בנוסף, מתוטרקסאט היא תרופה המונעת את הפעילות של חומצה פולית (חומצה פולית חיונית לפעילותם של אנזימים רבים בגוף) וכתוצאה מכך גורמת לעיכוב בחלוקת התאים ובבניית חלבונים.

מתוטרקסאט מיועדת לטיפול בממאירויות ובמחלות אוטו אימונית (מחלה בה קיימת תקיפה של רקמות ותאי הגוף על ידי תאי מערכת החיסון של החולה) ומשמשת כטיפול הבחירה במחלות הבאות: מחלת קרוהן, קוליטיס כיבית, סרטן השד, לופוס (זאבת), ראומטיזים, דלקת כלי דם, סרקואידוזיס וארטריטיס רבמטואידית וניוונית. התרופה ניתנת במינונים שונים בהתאם למחלה.

מתוטרקסאטנקראה בעבר Amethopterin, התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי, ה – WHO, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

מתוטרקסאט פותחה במקור וממשיכה לשמש כטיפול כימותרפי במינונים גובהים, התרופה ניתנת בנפרד או בשילוב עם תרופות כימותרפיות נוספות והיא יעילה בטיפול במספר סוגי ממאירות הכוללים בין היתר: סרטן השד, סרטן הראש והצוואר, לויקמיה, לימפומה, סרטן הריאות וסרטן שלפוחית השתן.

דרך הפעולה של מתוטרקסאט

מתוטרקסאט פועלת כך שהיא מעכבת מסלולים מטבוליים בתאים ומונעת מהם שימוש בחומרי גלם הדרושים להם על מנת לגדול ולהתחלק. כתוצאה מכך יש פגיעה בשגשוג התאים ובהתפתחותם. התרופה פועלת כנגד מחלות אוטו אימונית וכנגד ממאירויות במנגנוני פעולה שונים. לטיפול במחלות אוטו -אימונית התרופה ניתנת במינונים נמוכים יותר מאשר בטיפול בממאירויות.

במנגנון הפעולה עבור הטיפול בממאירויות, מתוטרקסאט מעכבת את מסלולי הייצור של הדנ"א והחלבונים בתאים ובכך מעכבת את שגשוג התאים הממאירים. במנגנון הפעולה עבור הטיפול במחלות אוטו אימונית קיימים מספר מרכיבים בניהם עיכוב של תאים ואנזימים האחראים תגובה החיסונית הנוצרת בגוף החולה.

תופעות לוואי של Methotrexate

אין להשתמש בתרופה בזמן הריון או הנקה או אם ידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה.

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:אובדן תיאבון ותחושת אי נוחות במערכת העיכול.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Methotrexate

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:גירוי או פריחה בעור, חום, קוצר או קשיי נשימה, הקאות, שלשול, כאבי בטן עזים, צואה דמית או שחורה, הצהבת העור או העיניים, פצעים בפה, כאב בעת הטלת שתן, כאב גב.

תרופות תחליפיות ל – Methotrexate

תרופות מסחריות המכילות את החומר Methotrexate ומשווקות בישראל הן בין היתר: מתוטרקסאט (Methotrexat) כתרופה בצורת טבליות לבליעה ו – אביטרקסאט (Abitrexate) כטיפול בהזרקה דרך הוריד.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!