דף הבית » אינדקס תרופות » ליריקה Lyrica

ליריקה Lyrica

שם באנגלית: Lyrica

שם בעברית: ליריקה

שם מותג אמריקאי: Lyrica, ליריקה

שם גינרי: Pregabalin, פריגאבאלין

מידע כללי על ליריקה

ליריקה היא תרופה המיועדת לטיפול במצבים של כאב כרוני קשה, פיברומיאלגיה (כאב כרוני מפושט המופיע יחד עם סף רגישות נמוך לכאב) ונוירופתיה (כאב ממקור עצבי). בנוסף, ליריקה הינה תרופה הפועלת נגד פרכוסים ועוזרת במקרים של אפילפסיה והפרעות חרדה.

ליריקה נספגת היטב כשהיא נטילת על בטן ריקה ומגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם בתוך שעה מרגע לקיחתה. קצב ספיגת התרופה יורד כאשר היא נלקחת יחד עם אוכל ובמקרה זה ריכוזה המקסימאלי בדם מגיע לאחר כשעתיים וחצי מנטילתה. למזון אין השפעה על כמות התרופה שנספגת אלא רק על משך הזמן שלוקח לספיגה להתרחש.

התרופה אושרה לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה FDA, לטיפול באפילפסיה, וכאבים נוירופתיים הנגרמים כתוצאה ממחלת הסוכרת בסוף שנת 2004. בשנת 2007 התרופה אושרה על ידי ה – FDA לטיפול בפיברומיאלגיה. ליריקה נמצאת בסל התרופות בישראל, מגיעה בצורת כמוסות במינונים שונים ודורשת מרשם רופא.

דרך הפעולה של ליריקה

ליריקה נקשרת לתת יחידה של תעלות האחראיות לכניסה וליציאה של סידן מתאים במערכת העצבים המרכזית, על ידי עיכוב זה התרופה מפחיתה את העברת תחושת הכאב בכך שהיא גורמת לדיכוי של שחרור מוליכים עצביים כמו גלוטאמאט (Glutamate) ונוראפינפרין (Norepinephrine) האחראים על העברת מידע למערכת העצבים המרכזית (הכוללת את המוח ועמוד השדרה).

תופעות לוואי של ליריקה

אין להשתמש בתרופה אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיביה. יש להודיע לרופא לפני תחילת הטיפול אם החולה בהריון או מניקה, או אם החולה סובל מליקויים בתפקודי הכליות, במערכת השתן או מאי ספיקת לב.

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה הן בין היתר: סחרחורת, תחושת נמנום, עייפות, טשטוש ראייה, יובש בפה, בחילה, הקאות, עצירות, עליה ברמת התיאבון, נפיחות בבטן, גזים, כאבי ראש, חולשה, הזעה, שיעול, קשיי התמצאות, שלשולים וגרד.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש בליריקה

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:עליה קיצונית במשקל, שינויים במצב הרוח, בלבול, שינויים בתפקדו המיני או בחשק המיני, אובדן תיאבון, כאב, עצבנות, חוסר שקט, דיכאון, חרדה, כאבי שרירים, נפיחות במפרקים, כאבי גב, גלי חום, אודם בפנים, הפרעות בשיווי המשקל, הפסקת מחזור, כאב בשדיים, צרבת, קושי בבליעה, הפרעה בזיכרון או בריכוז, שכחה, אובדן הכרה, הפרעה בדיבור,נפיחות בגפיים או באזור הפנים, הפרעה בקצב הלב, שינויים בלחץ הדם, קושי במתן שתן, ירידה ברמת הסוכר בדם או שינויים בבדיקות הדם.

 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות