נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס תרופות » נטליזומאב Nataalizumab

נטליזומאב Nataalizumab

שם בעברית: נטליזומאב

שם באנגלית: Natalizumab

שם מותג אמריקאי: Tisabri

שם גינרי: נטליזומאב, Natalizmab

מידע כללי על Natalizmab

נטליזומאב הוא נוגדן מונוקלונלי (נוגדנים מונוקלונלים הם נוגדנים הזהים אחד לשני מכיוון שכולם יוצרו על ידי תאים זהים במערכת החיסון וכולם נקשרים לאותו אתר המטרה) המשמש לטיפול בטרשת נפוצה ובמחלת קרוהן. התרופה ניתן בצורת הזרקה דרך הוריד פעם ב – 28 ימים.

נטליזומאב פועלת על הפחתת היכולת של תאים דלקתיים ממערכת החיסון לעבור התאים המצפים את המעי ואת מחסום הדם – מוח ולחדור למערכת העצבים המרכזית כפי שקורה במחלת קרוהן ובטרשת נפוצה. התרופה הוכחה כמטפלת בסימפטומים בשתי המחלות, מונעת התפרצויות שלהן והתדרדרות הנגרמת כתוצאה מהמחלה ומשפרת את איכות החיים של המטופלים.

נטליזומאב אושרה לשימוש בשנת 2004 על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של Natalizmab

נטליזומאב הינה נוגדן ביולוגי מונוקלונאלי הפועל כנגד מולקולה בשם אינטגרין, מולקולה זו דרושה לתאי מערכת החיסון על מנת שיוכלו לנוע מזרם הדם אל עבר איברים ספציפיים כמו תאי המעי במחלת קרוהן ותאי המוח בטרשת נפוצה. מחקרים מעידים על כך שמנגנון התפתחות המחלה בטרשת נפוצה נגרם כאשר תאים של מערכת החיסון גורמים לתגובה דלקתית במערכת העצבים המרכזית. תחת השימוש בתרופה, נמנעת פעולת האינטגרין כך שתאי הדם הלבנים אינם יכולים לצאת מזרם הדם ולחדור לתאי המוח ולגרום לפגיעה המתאפיינת בטרשת נפוצה.

תופעות לוואי של Natalizmab

אין להשתמש בתרופה בזמן הריון והנקה, אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיביה ובחולים עם היסטוריה של PML (מחלה נדירה הפוגעת במוח בחולים מדוכאי חיסון שנושאים את הווירוס JC Virus).

השימוש בנטליזומאב מגביר את הסיכון ללקות במחלה נדירה בשם Progressive multifocal leukoenchephalopathy (PML), מחלה זו נגרמת על ידי מזהם אופורטוניסטי (כלומר, זיהום התוקף חולים מדוכאי חיסון) וגורמת לפגיעה חמורה במוח שיכולה להסתיים בנכות חמורה ובמוות ולכן השימוש בתרופה זו מומלץ רק בחולי טרשת נפוצה שמיצו את אפשרויות הטיפול האחרות שקיימות ללא הצלחה.

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:עייפות, תגובה אלרגית עם סיכון נמוך לשוק אנפליקטי (תגובה אלרגית חמורה), כאבי ראש, בחילה, סימני שפעת, זיהומים בדרכי השתן, זיהומים במערכת הנשימה, זיהומים במערכת העיכול, דיכאון, כאבי פרקים, הפרעות בווסת, חום והחמרה של המחלה בחולי קרוהן.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Natalizmab

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:הופעת תגובה אלרגית הכוללת נפיחות של הפנים, הפה והלשון, הופעת פריחה וגרד, הופעת נוגדנים כנגד התרופה בבדיקות מעבדה, הופעה של בעיה כבדית היכולה להתבטא בהקאות מרובות וצהבת של העור והעיניים.

תרופות תחליפיות לנטליזומאב

תרופות מסחריות המכילות את החומר Natalizumab ומשווקות בישראל הן בין היתר: טייסברי (Tysabri) ו – אנטיגרן (Antegren).

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!