נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות הילד במשפחה » זכויות ילדים הסובלים מרצף אוטיזם

זכויות ילדים הסובלים מרצף אוטיזם

ניתן לאבחן ילדים הסובלים מרצף אוטיזם החל מגיל שלושה חודשים. במידה ואכן אובחן הילד ככזה, הוא זכאי למגוון זכויות והטבות, חלקן במישרין וחלקן בעקיפין, כלומר זכויות המגיעות להוריו עד הגיעו לגיל שמונה עשרה. לפניכם, פירוט זכויות ילדים הסובלים מרצף אוטיזם.

זכויות ילדים אוטיסטים

אוטיזם הוא מצב נוירולוגי- התפתחותי, אשר משפיע על יכולותיו של הילד בשני תחומים עיקריים: תקשורת חברתית עם הסביבה וצורת התנהגות ותחומי עניין מצומצמים ואשר חוזרים על עצמם.

אוטיזם משפיע על יכולת הילד ליצור קשר עם אחרים, על הדרך הו הוא תופס ומבין את הסביבה כך שעבור הילד, העולם הוא מקום מאיים ומבלבל.

רצף אוטיזם, או ספקטרום אוטיזם, נועד להמחיש את העובדה כי על אף שלאוטיסטים יש קשיים רבים בתחומי החברות, הדמיון, התקשורת או הגמישות המחשבתית, עדיין, כל אחד מהם נמצא במקום שונה על הרצף. כלומר, אין שני אנשים או שני ילדים, עם אוטיזם זהה.

זכויות ילדים אוטיסטיים ניתנות להם ולהוריהם מגופים ציבוריים רבים. זכויות אלו מטרתם לשפר את אורח החיים של משפחות הילדים ושל הילדים עצמם. הזכויות מטפלות באספקט הכלכלי, החינוכי והסיעודי.

ניתן לאבחן ילד כסובל מרצף אוטיזם החל מגיל שלושה חודשים ומהרגע בו אובחן הוא זכאי לממש את הזכויות הללו, באמצעות משפחתו, עד הגיעו לגיל שמונה עשרה.

זכויות אוטיסטים בביטוח לאומי

ילדים עם רצף אוטיזם, לאחר שאובחנו על ידי גורם רפואי מומחה כסובלים מרצף אוטיזם, זכאים למימוש הזכויות הבאות במוסד לביטוח לאומי:

  • הכרה באוטיזם- ברגע שהמוסד לביטוח לאומי מכיר בילד כלוקה ברצף אוטיזם, תזכה אותו הכרה זו בזכויות רבות מגורמים ומוסדות שונים.
  • גמלת ילד נכה- משפחת הילד האוטיסט זכאית לקבלת גמלת ילד נכה. עד גיל שלוש תקבל המשפחה 97 אחוזים מהסכום הנקוב בחוק ומגיל שלוש היא תתחיל לקבל 117 אחוזים מהסכום. נכון לשנת 2013 עמד הסכום על 2019 ₪.

ילדכם אובחן כסובל מרצף אוטיזם? המוסד לביטוח לאומי צריך לדעת על האבחון. הכרה של הביטוח הלאומי באוטיזם תקנה לכם, מעבר לגמת ילד נכה, עוד הטבות והקלות משמעותיות שיקלו ולו במעט על אורח חייכם. פורטל בשבילך הוקם במטרה לספק מענה רחב על הזכויות, סיוע של הגורמים המקצועיים המובילים בתחום ועזרה במימוש זכויותיכם.

זכויות הורים של ילד אוטיסט

הוריו של ילד אוטיסט יהיו זכאים, מהרגע בו הוכר ככזה למגוון הטבות והנחות:

  • נקודות זיכוי במס הכנסה- ההורים מקבלים שתי נקודות זיכוי ללא כל קשר לגובה הכנסתם ומצבם הכלכלי.
  • תו חניה לנכה הורים של ילדים אוטיסטים זכאים לקבל ממשרד הרישוי תו חנייה לנכה המקנה להם את הזכות להחנות את רכבם במקומות חניה המיועדים לנכים. מאחר וההטבה ניתנת לצורך הסעת הילד האוטיסט, ניתן לקבל תו חנייה לנכה עבר יותר מרכב אחד.
  • פטור מאגרת רישוי- הוריו של ילד אוטיסט פטורים מתשלום אגרת רישוי שנתית.
  • הנחה בעלויות שיחות טלפון- חברת בזק מעניקה חמישים אחוזי הנחה בדמי השימוש הקבועים, חמישים אחוזי הנחה בהתקנת קו טלפון וכן העתקה של הקו.

זכויות ילדים אוטיסטים בקופות החולים ובמוסדות חינוך

  • קופת חולים- בכפוף לחוק הבריאות הממלכתי, ילדים אוטיסטים זכאים לשלושה טיפולים פארא רפואיים בשבוע במשך כל השנה. ילדים המטופלים באופן פרטי זכאים להחזר של 117 ₪ לטיפול. הטיפולים המוצעים לילדים בקופות החולים הם ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה, פיזיותרפיה, קלינאית תקשורת וטיפולים פסיכולוגיים.
  • חינוך- זכויות ילדים הסובלים מרצף אוטיזם זכאים למגוון אפשרויות חינוך: עד גיל שלוש זכאים הילדים לחינוך במעונות טיפוליים ייעודיים ומיוחדים. בגיל גן הם זכאים לחינוך בגן טיפולי או לבחור להשתלב בגן מעורב עם ילדים רגילים. בגיל בית הספר זכאים ההורים לבחור אם לשבץ את ילדם בבית ספר מיוחד או בבית ספר רגיל שיש בו כתה מיוחדת.

זכויות אוטיסטים נוספות

ילדים אוטיסטים זכאים לקבלת הסעה לבית הספר עם ליווי צמוד. הוריהם זכאים לקבלת אישר להעסקת מטפל סיעודי, עבד זר. כמו כן, זכאים הוריו של ילד אוטיסט להנחה של חצי אחוז במס רכישה. הטבה זו ניתנת פעמיים.

להיות הורים לילד אוטיסט הוא דבר מאתגר, מורכב וסבוך. כד להבין כיצד ניתן לקבל סיוע, הקלות והטבות, כדי לספק לילדכם את הטיפול והעזרה הטובים ביותר, חשוב שתבינו מהן זכויות ילדים הסובלים מרצף אוטיזם וכיצד לממש אותן במלואן.

פורטל בשבילך מרכז ומאגד את כל התשובות לכל השאלות, עם מידע מקיף, עדכני ומועיל.כמו כן, מעמיד הפורטל לרשותכם את מיטב אנשי המקצוע שיסייעו לכם לתבוע את זכויותיכם, או זכויות ילדיכם בזמן קצר.

מלאו את פרטיכם בטופס המצורף באתר, ללא כל התחייבות וקבלו את כל המידע העדכני ביותר הנדרש לכם כדי לממש את זכויות ילדכם.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!