דף הבית » זכויות נכים » זכויות נכים בישראל

זכויות נכים בישראל

גם אם אתם נכים שנכותכם הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי ומוסדות אחרים, עדיין יכול להיות שאינכם מודעים לכל הזכויות שלכם וחשוב מאד שתכירו את כולן במקום להסתמך רק על מה שניתן לכם. יש סיכוי סביר שתופתעו לטובה. לפניכם כל המידע, היעוץ והחוקים בנושא זכויות לנכים.

הטבות וזכויות לנכים ביטוח לאומי

נכות מביטוח לאומי מוכרת על סמך אישורים רפואיים רלוונטיים על סמך ועדה מטעמו, הקובעת את אחוזי הנכות להם זכאי המבוטח. בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לו, נקבעת גם קצבת הנכות שלו.

נכה שהוכר ככזה על ידי הביטוח הלאומי, זכאי לקצבת נכות על פי הקריטריונים הבאים:

  • תושב ישראלי על פי חוק מעל גיל 18 ולפני גיל פרישה לפנסיה
  • אדם עובד שאיבד את כושר ההשתכרות שלו בלפחות 50 אחוזים או עקרת בית, אף היא, איבדה לפחות חמישים אחוזים מיכולת התפקוד שלה במשק הבית.
  • אדם שהוכר על ידי הביטוח הלאומי כנכה של לפחת 60 אחוזי נכות. הכרה זו נקבעת על פי "ספר המבחנים" של המוסד לביטוח הלאומי ועל ידי וועדה רפואית מיוחדת.

קצבת הנכות משולמת על ידי המוסד לביטוח הלאומי. גובה הקצבה נקבע על פי דרגת הנכות וחומרתה. מטרת הקצבה היא מתן אפשרות לקיום הוגן והיכולת לרכישת תרופות, מזון, דיור וביגוד.

נכות עקב מצב רפואי נבדקת על ידי המוסד לביטוח לאומי ובהתאם למצב נקבעת תקופת תשלם הקצבה. באפשרות המוסד לקבוע תשלום לכל החיים, במידה ומדובר על נכות לצמיתות או שהמבטח יזומן לוועדות נוספות בהן ייבדק מצבו בשנית ותקבע זכאות חדשה.

כל הדרגות והקריטריונים לקביעתן, נקבעות בהתאם לנהלים, תקנות נכות ביטוח לאומי ופרמטרים נוספים הנקבעים על ידי מוסד זה. גובה הקצבה מחושב לע פי השכר הממוצע במשק ולפי אחוזי הנכות.

הטבה נוספת לנכים מטעם הביטוח הלאומי היא פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי בתקופה בה הם מקבלים קצבת נכות.

בנוסף לקצבת נכים הניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי, קיימות עוד זכויות לנכים מטעם המדינה.

זכויות לנכים ברשויות המקומיות

נכים המקבלים קצבאות נכות מהביטוח הלאומי, זכאים להקלות בתשלומי הארנונה של הרשות המקומית. קבלת ההטבה מותנית בהגשת בקשה לרשויות המקומיות.

המוסד לביטוח לאומי קבע לכם דרגת נכות שאינכם מסכימים עליה? מעוניינים להבין במלואן את הזכויות להן אתם זכאים מתוקף נכותכם? פניתם לרשות או מוסד ציבורי ולא קיבלתם מענה הולם לצורכיכם? פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את טובי המומחים והיועצים מומחים בדיני עבודה, דיני וחוקי הביטוח הלאומי ובעלי ידע נרחב בכל הזכויות המגיעות לכם.

זכויות לנכים במשרד הרווחה

נכים המקבלים קצבת נכות לדרגת אי כושר בשיעור של לפחות 74 אחוזי נכת והם בעלי נכות רפואית של 80 אחוזים לפחת, זכאים להנחה בהתקנת טלפון, בזמני השיחות ובדמי שימוש. כדי לקבל את ההטבה יש להפנות בקשה למשרד העבודה והרווחה.

זכויות לנכים במשרד התחבורה

נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר בשיעור של לפחות 74 אחוזים זכאים לקבל הנחה במחיר כרטיסיות אוטובוס. הזכאות להנחה ניתנת אוטומטית, ללא צורך בהגשת בקשה ולתקופה של שנתיים.

זכויות נכה במשרד הבינוי והשיכון

נכים המוכרים ככאלה על ידי הביטוח הלאומי, ובדרגת אי כושר של לפחות 74 אחוזים, זכאים לסיוע בתשלום שכר דירה או לצורך רכישת דירה מאחת מחברות הבנייה הציבוריות, ביניהן עמידר, פרזות, עמיגור, חלמיש, פרזות ועוד. לקבלת ההטבה יש לגשת לכל בנק למשכנתאות ולהגיש בקשת זכאות.

זכויות לנכים במיסים

  • מס רכישה- נכים שדרגת אי הכושר שלהם עומדת על 74 אחוזים לפחות ונכותם הוכרה על ידי הביטוח הלאומי כנכות לצמיתות, זכרים לקבל הנחה במס רכישה. כדי לקבל את הזכאות, יש להגיש בקשה למשרד האוצר.
  • מס הכנסה- נכים בעלי נכות רפואית בהיקף של 90 אחוזים לפחות, ולצמיתות, זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה. את הבקשה לזכאות יש להגיש לפקיד שומה אשר במשרדי מס הכנסה.

זכויות לנכים בקופות החולים

נכה המקבל קצבת נכות יהיה פטור מתשלומי ביוקר אצל הרופא, בדיקות במכונים, בידור במרפאות חוץ ותשלום התחייבות לבתי החולים. הטבה זו ניתנת באופן אוטומטי מאחר והביטוח הלאומי מעדכן את קופות החולים על מצבו והוא מוגדר ברישומי הקופות כבעל נכות.

זכויות נוספות לנכים

זכויות נכים בביטוח לאומי ובמוסדות השונים ממשיכות גם בתחומי חיים אחרים. זכויות אלו משמשות להבטיח לנכה אורי חיים תקין והוגן. כך למשל זכויות נכים בישראל כוללות גם מענקים שמשמשי לביגוד והנעלה, להתקנת מזגן ולרכישת ממכשיר סלולרי.

למעשה, זכויות נכים בישראל, מתחילת בקביעת הביטוח לאומי את דרגת הנכות. ללא הוועדה הרפואית שתאשר ותכיר בנכותו של אדם ותקבע את אחוזי הנכות שלו, לא יוכל לקבל את ההטבות והזכאויות השונות בתחומי החיים למיניהם.

תו נכה

זקוקים למידע נוסף כדי להבין במלואן את זכויות נכים ביטוח לאומי ובמוסדות נוספים? חשים שהוועדה הרפואית בביטוח הלאומי לא קבעה לכם את דרגת הנכות המתאימה למצבכם? פורטל בשבילך הא הכתובת שלכם. בפורטל עומדים לרשותכם כל הפרטים, מידע, סיוע ויעוץ של עורכי דין רבים, מתמחים במימוש זכויות ובקיאים בנהלי הביטוח הלאומי.

מילוי פרטיכם בטופס המקוון, ללא כל התחייבות, יאפשר לכם לקבל את כל המידע, כולל הפניות לאתרים ולגורמים הרלוונטיים שיסייעו לכם בהמשך התהליך ועם קיצור זמן משמעותי.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות