נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות נכים » קצבת שירותים מיוחדים

קצבת שירותים מיוחדים

יכול להיות שאתם סובלים מנכות מסוימת ואינכם מכירים במלואן את הזכויות המגיעות לכם. לפניכם כל המידע על קצבת שירותים מיוחדים, הסיוע, ההטבות וכל מה שאתם זכאים לו על פי חוק.

גמלת שירותים מיוחדים

אדם הסובל מנכות, שיש לו מוגבלות, אחת או יותר ואשר זקוק עקב כך לסיוע שיאפשר לו לבצע מטלות יום יומיות זכאי לגמלת שירותים מיוחדים. גמלה, או קצבה זו, מאפשרת קבלת סיוע צמוד, גם עשרים וארבע שעות ביממה של גורם אחר, למשל מטפלת סיעודית. בין רשימת הפעולות והמטלות היום יומיות, להן נזקק האדם הנכה לעזרה צמודה, מצויות אכילה ושתייה, הלבשה, קימה, שכיבה, הליכה, רחצה, ושליטה על הסוגרים.

בנוסף, במצבים רפואיים בהם מוגדר מצבו הרפואי של החולה ככזה אשר מהווה סיכון לעצמו או לסביבתו, יהיה אף הוא זכאי לקצבת שירותים מיוחדים, גם אם יש ביכולתו לבצע את המטלות, או חלק מהן, בעצמו.

איך מקבלים קצבה לשירותים מיוחדים

הקצבה ניתנת על ידי המוסד לביטוח הלאומי. הוא מעניק אותה רק לאחר שבדק כי המבוטח עומד בקריטריונים שנקבעו על ידי מוסד זה ועל ידי מבחן הקרוי מבחן התלות. בהתאם למבחן זה ולקריטריונים נוספים של הביטוח הלאומי, נקבע גם גובה קצבת שירותים מיוחדים.

מבחן התלות, בודק שלוש דרגות של מוגבלות ובהתאם להן את גובה הקצבה:

  • מוגבלות מדרגה ראשונה- מתייחסת למצבים בהם המבוטח לא תלוי לחלוטין באדם אחר, מסוגל לבצע חלק מהמטלות בעצמו ודרגת תפקודו היום יומי היא מתונה. במקרים אלו יחושב גובה קצבת שירותים מיוחדים לפי חמישים אחוזי נכות.
  • מוגבלות מדרגה שנייה- מתייחסת למצב של תלות בינונית של המבוטח באדם אחר. הקושי בתפקודו היום יומי ויכולותיו הוא משמעותי. במקרים אלו יחושב גובה הקצבה לפי מאה אחוזי נכות.
  • מוגבלות מדרגה שלישית- מתייחסת למצבים בהם התלות של המבוטח באדם אחר היא מוחלטת, קיים קושי רב ביכולותיו ורמת תפקודו היום יומית. במקרים אלו יחושב גובה קצבת שירותים מיוחדים בשיעור של מאה וחמישים אחוזי נכות.

מעוניינים לקבל מידע נוסף על קצבת שירותים מיוחדים? מעוניינים לדעת מה גובה אחוזי הנכות שייקבע לכם בביטוח הלאומי? פורטל בשבילך מזמין אתכם לקבל מידע עדכני ומפורט של אנשי מקצוע מומחים בתחום זה ובקיאים בדיני ונהלי המוסד לביטוח לאומי. כל המידע המופיע בפורטל הוא אמין ועדכני.

זכאות לקבלת קצבה לשירותים מיוחדים

כל אדם שהוא תושב מדינת ישראל, מבוטח בביטוח הלאומי ובטווח הגילים 18 ועד גיל פרישה לפנסיה, זכאי לגמלה זו של שירותים מיוחדים, זאת לאחר שהוכיחו רפואית את נכותם, או שהמוסד לביטוח לאומי הכיר בהם כנכים בעלי שבעים וחמישה אחוזי נכות לפחות.

עוד מבוטחים הזכאים לקצבה זו של שירותים מיוחדים הם:

  • תשושי נפש: מבוטחים שמוגבלים מהאספקט הקוגניטיבי, ללא כושר שיפוט, התמצאות בזמן ובמקום, זכרון מעומעם וכל מה שמגביל את תפקודם העצמאי, למשל חולי אלצהיימר.
  • מטופלים בדיאליזה: חולים המקבלים טיפולי דיאליזה לפחות פעמיים בשבוע.
  • מנותחי השתלות: מבוטחים שעברו השתל איבר בגופם, כגון מוח עצם, ריאה, כבד, כליה, לבלב או לב. מטופלים אלו זכרים לקצבת שירותים מיוחדים במשך השנה הראשונה מרגע ההשתלה.
  • עיוורים: מבוטחים עיוורים שיש להם נכות רפואית בגובה של תשעים אחוזי נכות לפחות. התנאי לקבלת קצבת שירותים מיוחדים הם כי אותם עיוורים חיים לבדם או עם בן או בת זוג עיוור/ת אף הוא, או עיוורים שסובלים גם מחירשות בדרגה של חמישים אחוזי נכות לפחות.

ההטבות אותן מקנה גמלת שירותים מיוחדים

הקצבה, לאחר שנקבעו אחוזי הנכות, ניתנת למבוטח על ידי המוסד לביטוח לאומי בתשלום כספי חודשי. תשלום זה משמש את המבוטח לשכור את שירותיו של מטפל צמוד, שיסייע לנכה בכל הדורש סיוע, החל מרחצה, הלבשה, קימה והשכבה וכלה בהכנת ארוחות, האכלה, תזכורת לנטילת תרופות וכדומה.

מטפלים המשגיחים על מבוטחים שעלולים להזיק, לעצמם או לסביבתם, יספקו טיפול וסיוע צמודים.

מבקשים להבין עוד על זכויותיכם לקבלת קצבה לשירותים מיוחדים? חשים שהביטוח הלאומי לא הכיר בנכותכם בדרגה המתאימה לה? פורטל בשבילך מעמיד לפניכם את טובי היועצים, המומחים בדיני והלכות המוסד לביטוח לאומי והדרכים לקבלת הכרה בנכותכם, או של בני משפחתכם.

מלאו את הפרטים בטופס המקוון המצוי בפורטל ותוכלו ליהנות ממידע מועיל ומחסכון ניכר בזמן ובכסף.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!