דף הבית » אינדקס מחלות » פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה מוגדרת ככאב כרוני מפושט המופיע יחד עם סף רגישות נמוך לכאב. תסמינים אלו מתפתחים כתוצאה מפגם במנגנון עיבוד תחושת הכאב במערכת העצבים המרכזית. רוב הלוקים בתסמונות הינן נשים.

קיימת חלוקה של תת קבוצות בפיברומיאלגיה שנעשית בהתאם לסימפטומים המופיעים יחד עם הכאב הכרוני:

  1. רגישות מוגברת לכאב ללא הופעת הפרעות פסיכיאטריות.
  2. פיברומיאלגיה המופיעה יחד עם דיכאון הקשור לכאב.
  3. דיכאון בצמוד לפיברומיאלגיה.
  4. פיברומיאלגיה כתוצאה מתהליך סומטיזציה (הנטייה לחוות לחץ נפשי כתסמין פיזי).

הגורמים לפיברומיאלגיה

הגורם הספציפי לפיברומיאלגיה אינו ידוע אך מאמינים כי יש שילוב של מספר גורמים בהתפתחות פיברומיאלגיה: פסיכולוגיים, גנטיים, נוירוביולוגיים וסביבתיים. חלק מהגנים הקשורים להתפתחות פיברומיאלגיה קשורים גם בהתפתחות הפרעות דיכאון.

אבחון פיברומיאלגיה

לא קיימת בדיקה בודדת היכולה לאבחן פיברומיאלגיה. לרוב, חולים עם סימפטומים של פיברומיאלגיה יכולים להופיע עם תוצאות בדיקות מעבדה תקינות לחלוטין ותסמינים שיכולים לחקות מחלות ריאומטולוגיות כמו דלקת פרקים או אוסטיאופורוזיס.

הקריטריונים לאבחנת פיברומיאלגיה הם:

  • היסטוריה של כאב מפושט הנמשך יותר משלושה חודשים ומשפיע על כל חלקי הגוף, כלומר כאב דו צדדי המופיע מעל ומתחת לקו המותניים.
  • נקודות רגישות – קיימות 18 נקודות בגוף שבהן בודקים רגישות בפיברומיאלגיה.
  • לא קיימות הפרעות אחרות היכולות להסביר את הופעת הכאב מלבד פיברומיאלגיה. הרופא המטפל יאבחן על פי שלילת כל המצבים הרפואיים היכולים לגרום לסימפטומים דומים לתסמיני פיברומיאלגיה.

סימפטומים של פיברומיאלגיה

התסמינים המופיעים בפיברומיאלגיה אינם כוללים רק כאב מפושט, בנוסף יכולים להופיע גם עייפות, הפרעות בשינה ונוקשות בפרקים. סימפטומים נוספים שיכולים להופיע יחד עם פיברומיאלגיה הם: קשיי בליעה, הפרעות בתנועת מעיים ובמתן שתן, תחושת עקצוצים בעור, עוויתות שרירים ודפיקות לב חזקות (פלפיטציות).

חלק מהחולים מעידים על הפרעות קוגניטיביות היכולות לבוא לידי ביטוי כקושי ביכולת הריכוז, בעיות בזיכרון לטווח קצר ובזיכרון לטווח ארוך, הפרעות בדיבור, קושי ביכולת לבצע מספר פעולות בו זמנית ויכולת קשב ירודה.

פיברומיאלגיה יכולה להופיע יחד עם מצבים פסיכיאטרים מסוימים כמו: דיכאון, חרדה והפרעות שקשורות ללחץ נפשי כמו הפרעת דחק פוסט – טראומטית (PTSD – Post traumatic stress disorder). חשוב לציין שלא כל האנשים הסובלים ממחלת הפיברומיאלגיה יסבלו מכל התסמינים.

קיימות מחלות נוספות המופיעות בשכיחות גבוהה יחד עם פיברומיאלגיה כמו תסמונת המעי הרגיז (IBS – Irritable bowel syndrome) ותסמונת התשישות הכרונית.

 דרכי טיפול בפיברומיאלגיה

מכיוון שמדובר במחלה שהמנגנון שלה אינו ברור מבחינה רפואית, לא קיים טיפול אחיד המקובל או טיפול שיכול לרפא את המחלה לחלוטין. טיפול פסיכולוגי יכול להיות בעל השפעה מתונה בהפחתת הסימפטומים של פיברומיאלגיה, ויעילותו משתפרת כאשר הוא משולב יחד עם ביצוע פעילות גופנית.

הטיפול התרופתי בפיברומיאלגיה מורכב בעיקר מטיפול בסימפטומים הספציפיים שמאפיינים כל מטופל.חלק מן התרופות הניתנות לטיפול בסימפטומים הן : Cymbalta, Lyrica, Savella.

הסובלים מפיברומיאלגיה לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות