דף הבית » אינדקס תרופות » אלדקטון Aldactone

אלדקטון Aldactone

שם בעברית ואנגלית: אלדקטון, Aldactone

שם מותג אמריקאי: Aldactone

שם גינרי: ספירונולקטון, Spironolactone

מידע כללי על Aldactone

אלדקטון היא תרופה משתנת הגורמת להורדת לחץ הדם ומשמשת לטיפול באי ספיקת כליות חריפה. תרופה זו היא סטרואיד סינתטי והיא מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה – FDA ונמצאת ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי, ה- WHO.

אלדקטון שייכת לקבוצת המשתנים משמרי אשלגן (כלומר, שאינם גורמים להפרשת יתר של אשלגן בגוף ושומרים על רמת האשלגן התקינה בגוף) והיא משמשת לטיפול ביתר לחץ דם, ובמצבים בהם מתפתחות בצקות (נפיחות באברים שניתן לראות בעיקר בגפיים ובפנים) בגוף כתוצאה מאגירת נוזלים הנגרמת ממצבים רפואיים שונים כמו: אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות חריפה, שחמת הכבד (Chirossis) ובעקבות הפרשת מוגברת של ההורמון אלדוסטרון. שימוש נוסף של אלדקטון הוא הורדת רמת האנדרוגן (הורמון הגורם להתפתחות מאפיינים זכריים בגוף) בגוף.

השימוש באלדקטון אסור בזמן הנקה והריון, במידה וידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרופה, במידה והחולה סובל מרמת אשלגן גבוהה בדם (Hyperkalemia, היפר – קלמיה), מאצירת שתן או ממחלת אדיסון. בזמן השימוש בתרופה יש להימנע מצריכה מוגזמת של מזונות עשירים באשלגן כמו: בננות, שזיפים, תרד ועגבניות. במהלך הטיפול בתרופה יש לערוך בדיקות תקופתיות הכוללות: בדיקות דם, בדיקות לחץ דם, מדידת רמת אלקטרוליטיים בדם ובדיקת אק"ג.

דרך הפעולה של Aldactone

אלדקטון פועלת על ידי עיכוב מסלול הפעולה של ההורמון אלדוסטרון המופרש מבלוטת יותר הכליה (בלוטת האדרנל), תפקידו של האלדוסטרון הוא לגרום לכליות לספוג מים ונתרן ולהפריש אשלגן לשתן על מנת לשמור על משק נוזלים ומלחים תקין בגוף. במצבים בהם יש אגירה מוגברת של נוזלים בגוף הגורמת לבצקות אלדקטון מונעת זאת על ידי עיכוב מסלול הפעולה של אלדוסטרון, התרופה גורמת להפרשה מוגברת של מים ונתרן בשתן ולשמירה על רמת אשלגן.

תופעות לוואי של Aldactone

תופעות לוואי העשויות להופיע בעת השימוש באלדקטון הן: מתן שתן בתדירות גבוהה, בחילות, עצירות, שלשולים, הפרעות במערכת העיכול, כאבי ראש, סחרחורות ושינויים בתפקוד המיני.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Aldactone

במידה ומופיעה אחת מן התופעות הבאות יש לפנות לרופא המטפל: תחושת גרד או פריחה בעור, קשיי נשימה, התכווצויות בשרירי הרגליים, תחושות דקירה ברגליים, בשפתיים או בידיים, קצב לב לא סדיר, נשירת שיער או שיעור יתר, שינויים בתפקודי הכבד או ברמת האלקטרוליטיים בבדיקות מעבדה, שינויים במחזור החודשי, כאב בשדיים או הגדלת שדיים (גם בגברים), קושי בהטלת שתן, דם בשתן, כאב גב, צמרמורת ושיעול.

תרופות תחליפיות ל – Aldactone

תרופות מסחריות המכילות את החומר Spironolactone ומשווקות בישראל הן בין היתר: אלדקטון (Aldactone), אלדוספירון (Aldospirone) ו – ספירונול (Spironol).

 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות