נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות לקשישים » זכויות גמלאים

זכויות גמלאים

כל גבר שגילו מעל ששים ושבע וכל אשה שגילה מעל ששים וארבע שנה, נחשוב לגמלאי על פי חוקי המדינה. גיל זה הא גיל הפרישה הקיים במדינה ישראל, ועם הגיעו לגיל זה, זכאי האדם להטבות וזכויות שונות הקרויות זכויות גמלאים.

פורטל בשבילך מציג את רשימת הזכויות ואת האופן בו תוכלו לממשן.

זכויות גמלאים בביטוח הלאומי

כל אדם שהיגע לגיל פרישה זכאי לקבלת קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי. הקצבה ניתנת לאדם באופן אוטומטי עם הגיעו לגיל זה. התנאי היחיד לקבלת הקצבה הוא תשלומי הביטוח ששולמו למוסד לביטוח לאומי לפני גיל פרישה באופן מסדור ועל פי החוק.

זכויות גמלאים בקופות החולים

זכויות גמלאים בקופות החולים כוללות זכאות לקבלת שירותי חירום ברפואה, שירותים וטיפולים בתחום הגריאטריה והשיקום, שיקום הלב ושירותי רפואה נוספים בחינם.

זכויות גמלאים ניצולי שואה

גמלאים שהם ניצולי שואה זכאים, בנוסף לגמלת זקנה והטבות מהרשויות, גם להטבות מיוחדות, ביניהן קצבת ניצולים חודשית, קצבת זקנה מוגדלת, סל שירותים מורחב ועוד.

זכויות גמלאים עם מוגבלות בתנועה

גמלאים שתנועתם מוגבלת זכאים להתאמת תנאי הדיור שלהם. הטבה זו ניתנת במשותף על ידי משרד הבריאות ומשרד הבינוי והשיכון. ביתו של הגמלאי המוגבל בתנועה משופץ במטרה להתאים אותו לתנועת הגמלאי, למשל התאמה למעבר כסא גלגלים, התאמת תנאי הרחצה וכדומה.

חוק אזרחים ותיקים

זכויות גמלאים מתבססות על חוק אזרחים ותיקים מיום התש"ן 1989. חוק זה מקנה להם הנחות ופטורים שונים גם ברשויות ציבוריות, ובתחומים מגוונים:

  • פטור מתשלומי אגרה- למשל פטור מלא מתשלום מאגרת רדיו וטלויזיה.
  • הנחה בתשלומי ארנונה- ההנחה היא בגובה של עד שלושים אחוזים לכל מאה מ"ר. גמלאים המקבלים הבטחת הכנסה יהיו זכאים לפטור מלא. חשוב לזכור כי הפטור אינו ניתן באופן אוטומטי וכי יש לגשת עם בקשה לרשות המקומית.
  • הנחה בנסיעות בתחבורה ציבורית- אזרח ותיק זכאי להנחה בגובה של שלושה וחצי אחוזים מדמי הנסיעה.
  • כניסה לפארקים מוזיאונים ואתרים- אזרחים ותיקים זכאים להנחה בשיעור של ארבעה וחצי אחוזים בכניסה לאתרים ומוסדות תרבות.
  • הנחה בקבלת תרופות- אזרחים ותיקים אשר מקבלים גמלת הבטחת הכנסה, זכאים לקבלת הנחה בשיעור של שבעים חמישה אחוזים ממחירי התרופות המצויים בסל הבריאות.
  • סיוע ברכישת ציוד חימום לחורףהסיוע מתקבל באמצעות מענק חד פעמי.

זכויות גמלאים- טיפים חשובים

גמלאי שהגיע לגיל פרישה אולם בחר להמשיך לעבוד יקבל קצבת זקנה מקוצצת. החישוב נעשה על ידי המוסד לביטוח לאומי וביחס ישיר לגובה הכנסותיו של הגמלאי.

הגמלאי רשאי לוותר כליל על קצבת הזקנה שלו, כל עוד הוא ממשיך לעבוד. ויתור זה יזכה אותו בכחמישה אחוזים לקצבת הזקנה, עבור כל שנה בה הוא מוותר עליה ועד לרגע בו ידרוש אותה.

הגעתם לגיל פרישה? נשלחה אליכם תעודת גמלאי או תעודת אזרח ותיק? עכשיו הזמן ללמוד את זכויותיכם ולממש אותן. אם אתם חשים כי לא קיבלתם את זכויותיכם במלואן, או נתקלתם בקושי למימוש אותן הזכויות, פורטל בשבילך מציע לכם יעוץ מקצועי, ליווי והכוונה למימוש זכויותיכם.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון אשר להלן וקבלו את כל המדע הרלוונטי עבורכם, העדכונים והתיקונים בחוק וסיוע של אנשי מקצועי מובילים בתחומם. מילוי הפרטים אינו מחייב אתכם בדבר.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!