דף הבית » אינדקס מחלות » מחלת קרוהן

מחלת קרוהן

מחלת קרוהן (Chron's disease), היא סוג של מחלת מעי דלקתית כרונית שיכולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול מהפה ועד לפי הטבעת, אך לרוב פוגעת באזורים ספציפיים.

ניתן לסווג את המחלה על פי האזור במערכת העיכול בו היא פוגעת, הצורות הנפוצות הן:

  • Iliocolic chron's- הצורה הנפוצה ביותר של המחלה, מערבת את האזור הסופי של המעי הדק (ileum) ואת המעי הגס ומהווה כ – 50% מהמקרים של מחלת קרוהן.

 

  • Chron's ileitis – מערבת רק את החלק הסופי של המעי הדק ומהווה כ – 30% מהמקרים.

 

  • Chron's colitis – מערבת את המעי הגס בלבד, מהווה את 20 האחוזים הנותרים וההבחנה בינה לבין מחלת מעי דלקתית נוספת Ulcerative colitis – קשה, מכיוון ששתיהן פוגעות במעי הגס.

דרך נוספת לסווג את המחלה היא על פי התנהגותה. קיימות שלוש דרכים בהן המחלה פועלת: היא יכולה לגרום להיצרות עד כדי חסימה במעי, היא יכולה לגרום לדלקת והיא יכולה לחדור את דופן המעי וליצור פתחים לא טבעיים בין המעי לאזורים סמוכים אליו (Fistula).

הגורמים למחלת קרוהן

מחלת קרוהן נגרמת על ידי שילוב של גורמים סביבתיים, גורמים שקשורים למערכת החיסון וגורמים חיידקים באנשים עם נטייה גנטית שקשורה להתפתחות מחלה. התוצאה היא מחלה דלקתית כרונית בה מערכת החיסון שמכוונת כנגד החיידקים תוקפת את צינור מערכת העיכול.

למרות מעורבות מערכת החיסון בהתפתחות המחלה, לא מדובר במחלה אוטו-אימונית מכיוון שהתהליך מתחיל כתוצאה מפגם במערכת החיסון שגורם לכך שבמקום שתתקוף את החיידקים היא תוקפת את תאי המעי והגירוי מגיע ממקור חיצוני לגוף, כלומר בעקבות הזיהום החיידקי ולא כתוצאה מתקיפה ראשונית של תאי הגוף.

גורמי סיכון מוגברים למחלה הם עישון ודלקת מעיים קודמת .(gastroenteritits)

 אבחון מחלת קרוהן

קולונוסקופיה היא הדרך הטובה ביותר לביצוע אבחנה של מחלת קרוהן. בתהליך זה מחדירים צינורית עם מצלמה דרך פי הטבעת כך שניתן לצפות בדפנות מערכת העיכול ולזהות את הנגעים המאפיינים את המחלה. בדיקות הדימותCT ו- MRIעוזרות להעריך סיבוכים של המחלה כמו חסימות.

 סימפטומים של מחלת קרוהן

תסמיני המחלה שמופיעים במערכת העיכול הם: כאבי בטן, שלשול (יכול להיות דמי במידה והתהליך הדלקתי חמור), חום ואובדן משקל. בנוסף, ייתכנו גם מקרים של חסימות מעיים וידוע כי נוכחותה של המחלה מגבירה את הסיכון של החולה לחלות בסרטן המעי.

מעבר לכך, ייתכנו סימפטומים גם מחוץ למערכת העיכול כמו: אנמיה, פריחות, דלקות מפרקים, דלקות עיניים ועייפות.

 דרכי טיפול במחלת קרוהן

לא קיים טיפול או הליך ניתוחי שירפא את המחלה, אך קיים טיפול תרופתי שעוזר לטיפול בהחמרות של מחלת קרוהן ומניעת התלקחויות נוספות.

טיפול תרופתי ניתן בזמן של סימפטומים פעילים ותכליתו לטפל בזיהום ולהפחית את התהליך הדלקתי, לאחר השגת הפוגה במחלה הטיפול התרופתי היחידי שניתן יהיה טיפול תומך שתפקידו למנוע חזרה של סיבוכי המחלה והסימפטומים.

הטיפול התרופתי בקרוהן כולל בין היתר את התרופות הבאות: 5-ASA, Prednisone, Azathioprine, Metothrexate, Infliximab, Natalizumab.

שינויים באורח החיים של המטופל כמו שינוי הדיאטה, שתייה מרובה והפסקת עישון ידועים ביכולתם להפחית סימפטומים של המחלה.

ניתוח לא ירפא את מחלת הקרוהן אך ישמש כטיפול במצבים של חסימת מעיים חלקית או מלאה או בסיבוכים נוספים של המחלה.

הסובלים ממחלת קרוהן לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות