נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות נכים » תביעה לקצבת נכות כללית

תביעה לקצבת נכות כללית

אדם שאינו יכול לתפקד יותר בעבודתו, כולל עקרות בית בביתן, עקב ליקוי או פגיעה, זכאים להגיש תביעה לקצבת נכות כללית.
לפניכם מידע על אופן הגשת התביעה, מה כוללת הזכאות וכיצד ניתן לממש אותה.

קצבת נכות

אדם שנפגע, חלה או נפצע ואין ביכולתו לתפקד יותר, או לפחות כפי שתפקד טרם פגיעתו ונכותו, זכאי להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות. קצבה זו ניתנת לאחר שהאדם התייצב בפני ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, במהלכה נקבעת דרגת הנכות שלו, ובהתאם לדרגה זו, נקבע גם גובה קצבת הנכות.

נכות כללית

הגדרה זו מתייחסת לכל אדם תושב ישראל המבוטח בביטוח הלאומי ואשר סובל מליקוי שכלי, נפשי או גופני, כתוצאה מלידה, ממחלה או מתאונה ואשר מצבם אינו מאפשר להם להשתכר למחייתם או לפקד במשק בית, למשל עקרות בית. ניתן להגיש תביעה לקצבת נכות כללית מגיל שמונה עשרה ועד שנתיים לאחר גיל הפרישה מעבודה.

ביטוח לאומי נכות כללית

את התביעה לקבלת קצבת נכות כללית מגישים למוסד לביטוח לאומי. מדובר בהליך מעט מורכב אולם עם יד מסייעת של איש מקצוע הבקיא בתחום, ההליך יכול להיות קצר יותר וקל יותר.
ביטוח לאומי נכות כללית מתחיל בהכנות לקראת הגשת התביעה לאחר מילוי טופס תביעה לקצבת נכות כללית, אשר מצוי בכל סניפי הביטוח הלאומי. ניתן לעשות זאת גם באופן מקוון על ידי הורדת הטופס מאתר הביטוח הלאומי.

נכות כללית ביטוח לאומי

לאחר מילוי הטופס יש לצרף אליו מספר מסמכים, ביניהם תעודות ומסמכים רפואיים, כולל אישורים על קבלת טיפולים. עוד יש לצרף אישורים ותלושי שכר למבוטחים שעובדים. במידה ומדובר במבוטח שהוא תלמיד, הלומד בבית ספר מיוחד, עליו לצרף אישור רלוונטי מבית ספרו. כמו כן יש לצרף מסמכים הרלוונטיים לתביעה ועשויים לסייע בקידומה, וכן את פרטי חשבון הבנק שאליו תועבר הקצבה.

חישוב קצבת נכות כללית

לאחר הגשת הטפסים למוסד לביטוח לאומי יוזמן התובע להתייצב בפני וועדה רפואית הכוללת רופא מומחה במחלה או הליקוי הרלוונטי. במידה ומדובר ביותר מליקוי אחד, למשל, חולה סרטן שסובל גם מליקוי בליבו, יהיו נוכחים בוועדה רופאים המתמחים בשני התחומים הללו.

חשוב לציין כי אם מדובר ביותר מליקוי אחד, יש להגיש תביעות נפרדות לכל מחלה, כך שגם הקצבה תהיה גבוהה יותר. לאחר בדיקת הוועדה הרפואית היא תקבע את דרגת הנכות הכללית לה זכאי התובע.
חישוב קצבת נכות כללית מתבצע בהתאם לגובה דרגת הנכות שנקבעה.

מידע חשוב לעיוורים ולקויי ראייה: מיום 16.2.2015 הם לא נדרשים יותר לעבור בדיקת ראייה במוסד לביטוח לאומי ומספיקה בדיקה אחת בשירות לעיוור, ומסירת חוות הדעת הרפואית של רופא מרכז השירות אל הביטוח הלאומי.

תו נכה זכויות

ביטוח לאומי קצבת נכות

לאחר שהוועדה פסקה את החלטותיה, יקבל התובע קצבת נכות כללית ישירות לחשבון הבנק שלו מדי חודש. במידה ויש לכם השגות על ביטוח לאומי קצבת נכות וגובהה, באפשרותכם להגיש ערעור על החלטות הוועדה הרפואית. גם אם לא נקבעה לכם דרגת נכות, אתם יכולים עדיין להיות זכאים לקבל דרגת נכות רפואית. במקרים כאלו, אם הוועדה הרפואית קבעה לכם דרג נכות רפואית, המשך הטיפול בכם יהיה אצל פקיד התביעות של הביטוח הלאומי, כדי שיקבע את דרגת אי כושר עבודה שלכם. ביטוח לאומי קצבת נכות תשולם בתוך תשעים יום ממועד החלטת הוועדה.

קצבת נכות כללית ביטוח לאומי

כאמור, גובה הקצבה נגזר מאחזי הנכות שקבעה הוועדה הרפואית.

שיעורי קצבת נכות כללית ביטוח לאומי הם כדלקמן:
סכום קצבת נכות ליחיד, החל מינואר 2014 הוא 2342 ₪. תובע שנקבעה לו גם דרגת אי כושר עבודה בגובה ששים עד שבעים וארבעה אחוזים, זכאי לקבל קצבת נכות חודשית חלקית, בהתאם לדרגת אי הכושר. כלומר, אם נקעו לו חמישים אחוזי אי כושר השתכרות, יקבל קצבה בשיעור של חמישים אחוז מסכום הקצבה המלאה.
מבוטח שמקבל קצבת נכות כללית, זכאי לקבלת קצבה חודשית נוספת אם קוימו התנאים הבאים:
– דרגת אי כושר עבודה שנקבעה לו היא בגובה שבעים וחמישה אחוזים ומעלה
– אחוזי הנכות הרפואית שנקבעה לו היא בשיעור של לפחות חמישים אחוזים, או ארבעים אחוזים בגין לקות נפשית או שכלית.
– המבוטח אינו שוהה במוסד.

נכון לשנים 2015-2016, סכומי התוספת לקצבת נכות כללית הם 247 ₪ לבעלי חמישים עד ששים ותשעה אחוזי נכות רפואית, 252 ₪  לבעלי ארבעים עד ארבעים ותשעה אחוזי נכות רפואית בגין לקות שכלית או נפשית, 301 ₪ לבעלי שבעים עד שבעים ותשעה אחוזי נכות רפואית, 365 ₪ לבעלי נכות רפואי בגובה שמונים אחוזים ומעלה.

קצבת נכות נוספת זו מתווספת לקצבת הנכות הכללית.

הליך הגשת תביעה לקצבת נכות כללית יכול להיות מסורבל ואף ארוך. פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את כל הכלים המקצועיים, כולל עורכי דין המתמחים בתביעות נגד ביטוח לאומי, כדי שהתהליך יהיה מדויק, יהיה לכם ייצוג בזמן ההתייצבות מול הוועדה הרפואית ובמידת הצורך יהיה מי שילווה אתכם בהגשת ערעור בבית המשפט.

מלאו עכשיו את פרטיכם בטופס המקוון ואנשי המקצוע שלנו ישמחו להיות לכם לעזר ולמצות את זכויותיכם במלואן.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!