דף הבית » זכויות בעבודה » אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה

תביעה שמוגשת בצורה נכונה מאפשרת לנו לקבל פיצוי ותגמול משמעותיים בגין אובדן היכולת להשתכר ולהתפרנס. עם זאת, הדרך להגיש את התביעה מחייבת היכרות עם מאפיינים שונים של החוק ועם התקנות המשפיעות עליו

אדם אשר מאבד בשל מחלה או תאונה את היכולת להשתכר, בין אם באופן מלא או חלקי, עשוי להיות זכאי לקבלת פיצוי כספי בדמות גמלה או קצבה. זו הגדרה כללית ורחבה של החוק, כי אם נכנסים אל עובי הקורה מגלים למשל שמדובר על מונח שמתייחס רק לאדם שמאבד את יכולתו לפעול במסגרת משלח יד שבו פעל בטרם חל אותו שינוי מצער. מעבר לכך, קיימים הבדלים בין אובדן כושר עבודה זמני או קבוע. 

מהו אובדן כושר עבודה?

לצעירים והבריאים מביניכם נשמע הביטוי אובדן כושר עבודה כמתאר עולם דמיוני בו לעולם לא יהיה לכם חלק. אבל האמת היא שאי אפשר לחזות מראש מי יאבד את כושר העבודה שלו במהלך החיים. במציאות, אובדן כושר עבודה לעולם מגיע בהפתעה ולעולם אינו רצוי.

הכוונה היא למצב בו אדם מאבד את היכולת לפרנס את עצמו, מפאת מחלה, תאונה או פציעה קשה.

קשת של סוגי אובדן כושר עבודה

בוחנים את אובדן כושר העבודה בשני היבטים. האחד הוא משך הזמן. אובדן היכולת להתפרנס יכול להיות קבוע ומשמעותו היא כי אותו אדם לא יכול לעבוד לעולם. מנגד, אובדן כושר העבודה עשוי להיות זמני בלבד, לרוב עד תקופה של שלושה חודשים.

השני נוגע להיקף האובדן. יכול להיות מצב בו אדם איבד את היכולת לעבוד בכל סוג של עבודה ובכל היקף. לעומת זאת, יש מצבים בהם האדם יכול להמשיך לעבוד אך בשל הפגיעה יכולת ההשתכרות שלו פחתה או שהוא אינו יכול לעסוק במקצוע שתואם את השכלתו ואת מקצועו.

אובדן כושר עבודה- ביטוח לאומי

במסגרת חובת התשלום לביטוח לאומי, מבוטח כל עובד מפני אובדן כושר עבודה. ביטוח לאומי מבטח מפני נכות כללית, נפגעי עבודה (כולל מחלת מקצוע) או נפגעי תאונות (ביתיות או דרכים).

היקפי הביטוחים והפיצויים שהם גוררים משתנים בהתאם לנסיבות. במקרים אחדים גם בני משפחת הנפגע יכולים לתבוע פיצויים מביטוח לאומי.

כדי שהביטוח הלאומי יכיר בתובע ככזה שאיבד את כושר העבודה, עליו לתבוע את המוסד לביטוח הלאומי תביעת אובדן כושר עבודה ולממש את זכויותיו. מאחר וכל אדם בישראל מבוטח בביטוח הלאומי, כולל בסעיף אובדן כושר עבודה, אם אכן קרה ואיבד את יכולתו להשתכר, זה הזמן לתבוע את המגיע לו.

הביטוח הלאומי מעמיד מצידו שורה ארוכה של תנאים, חוקים וכללים הקובעים את מעמדו של התובע, את יכולתו או אי יכולתו להשתכר והאם מדובר באובדן כושר עבודה מלא או חלקי.

מבחינת הביטוח הלאומי, אי כושר עבודה צריך לעמוד במספר קריטריונים , כשהעיקריים ביניהם הם סיבה רפואית וירידה בהכנסות התובע בעשרים וחמישה אחוזים לפחות.

מה נותנים הביטוחים הפרטיים?

הרבה מאוד אנשים מבטחים את עצמם מפני אובדן כושר עבודה בנוסף לביטוח שמקנה הביטוח הלאומי על פי חוק. אלה הם ביטוחים פרטיים אשר תנאיהם נקבעים בפוליסה. הביטוחים הפרטיים מעניקים תנאים מורחבים ומשופרים ביחס למה שמעניק ביטוח לאומי והם מצריכים תשלום חודשי לחברת הביטוח. פעמים רבות הם נכללים כחלק מביטוחי החיים.

כשאתם במצב העדין של אובדן כושר עבודה, אתם דואגים דאגה אמיתית לפרנסה שלכם ושל התלויים בכם. תנו לנו לעזור לכם לממש את הזכויות שלכם מול הביטוח הלאומי ומול חברת הביטוח. יעוץ של אנשי מקצוע יבטיח שתקבלו את כל מה שמגיע לכם. השאירו את הפרטים שלכם עכשיו בפורטל, ונחזור אליכם בהקדם.

מה מידת אובדן כושר עבודה?

את הפרמטר שקובע האם ומה יהיה גובה המלגה או הסיוע הכספי בגין אובדן כושר עבודה קובעים באחוזים. אחוזי דרגת אי הכושר, או במילים אחרות מידת אובדן כושר עבודה, תלויים בהחלטה של פקיד תביעות מטעם המוסד לביטוח לאומי ורופא מטעם המוסד. 

איך בודקים מה גובה קצבת אובדן כושר עבודה?

הדרך לבדוק מה גובה קצבת אובדן כושר עבודה מתחילה בתיאום פגישה מול הרופא של המוסד לביטוח לאומי ופקיד התביעות. במידה ועומדים בתנאי הסף כי כושר ההשתכרות הצטמצם במעל 50%, עוברים הלאה לבדוק את רפי הסף לפי הסיווג הבא: עד 60%, 65%, 74% ו-100%. 

איך תובעים את אובדן כושר עבודה?

אפשר לבחור האם להגיש תביעה במסלול הרגיל או במסלול המהיר למקרים מיוחדים. ממתינים לקביעת נכות רפואית על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי ומקבלים תשובה בדואר. במידה והתשובה חיובית, ניתן להתייעץ עם גורם מוסמך לגבי שיעורי הקצבה וההטבות הנלוות. 

אם ההחלטה שלילית או שאינכם מרוצים ממנה, ניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית או על ההחלטה בעניין אי הכושר. בנוסף, אפשר לבקש בדיקה מחדש. מנגד, במידה וחל שיפור מהותי בתפקוד, גם המוסד לביטוח לאומי יכול לדרוש בדיקה כזו. 

פיצויים אובדן כושר עבודה

את סכום דמי הפגיעה קובעים במוסד לביטוח לאומי בשיעור של 75% מההכנסה החייבת בדמי ביטוח ב-3 החודשים שקדמו לחודש שבו האדם הפסיק לעבוד, חלקי 90 ועד למקסימום דמי הפגיעה הקבועים בחוק. במידה ונקבעו גם אחוזי נכות, ישנה זכאות למענקים או קצבאות נוספים על פי החלטת הוועדה. כדי לקבל את הקצבה, חייבים להגיש תביעה לקבלת דמי פגיעה עוד קודם לכן ואף לקבל הכרה שאכן מדובר על נפגע עבודה. 

האם ניתן לתבוע אובדן כושר עבודה מקרן הפנסיה?

בכל קרן פנסיה קיים כיסוי ביטוחי למקרה שבו העובד מפסיק להפריש כספים בגלל אובדן כושר העבודה. בשביל לבל את הפיצוי מקרן הפנסיה צריך להגיש תביעה מטעם פנסיית הנכות. כאשר החברה המנהלת את קרן הפנסיה מקבלת דרישה לתביעה כזו, היא יכולה להחליט לערוך לעמית ועדה רפואית. המשמעות היא שגם אם כבר מקבלים הכרה מהמוסד לביטוח לאומי כזכאים לקצבה בגין אובדן כושר עבודה, יכול להיות שעדיין נהיה חייבים לעמוד מול וועדה רפואית של קרן הפנסיה שלנו. 

מה גובה הפיצוי מקרן הפנסיה?

גובה הכיסוי משתנה בכל קרן לפי ההסכם עם חברת הביטוח, אך הוא נע סביב שיעור של 25% לפחות. במידה ואדם נפגע בכושר עבודה בשיעור גבוה מכך, הוא יהיה זכאי לסכום שנקבע לפי השכר הממוצע שלו בשנה האחרונה טרם אובדן כושר העבודה או השכר ב-3 החודשים האחרונים – לפי הגבוה ביניהם.

אילו סוגי ביטוחים קיימים?

קרן הפנסיה והמוסד לביטוח לאומי הם לא המקורות היחידים שאליהם אפשר לפנות על מנת להשיג פיצוי, קצבה או גמלה לאחר אובדן כושר עבודה. קיימים למשל רכיבים שונים בעולם הביטוח שקשורים אל סיטואציות כאלה בדיוק, לרבות אובדן מוחלט של היכולת לעבוד בכל מקצוע ולא רק במשלח היד המוגדר שלנו. 

חובת ההוכחה בכל הביטוחים מונחת על כתפיו של התובע. כדי להוכיח את זה, צריך להצטייד במסמכים רפואיים מקופת חולים או בית חולים, להראות שלא ניתן עוד להמשיך לעבוד, לצרף תלושי שכר או 106 מהשנה האחרונה ועוד. בנוסף, כל חברת ביטוח פרטית יכולה החליט לבצע בעצמה בדיקה של ועדה רפואית בנוגע לקביעה הרפואית. במידה ואדם מוכר כזכאי למימוש הביטוח, הוא מקבל פטור מתשלומי פרמיה קבועים בגין אובדן כושר עבודה. 

אובדן כושר עבודה אחוז מהשכר

המטרה של ביטוח אובדן כושר עבודה היא לספק תחליף למשכורת החודשית. כדי שזה יקרה, מבצעים חישוב של השכר ומספקים תחליף של עד 75% מהמשכורת האחרונה. בשביל להפעיל את הביטוח ולקבל את הפיצוי כאחוז מהשכר, צריך להוכיח את אחד המקרים הבאים לפי הנקוב בפוליסה:

  • האדם אינו יכול לעבוד באף עבודה כלל
  • האדם אינו יכול לעבוד במקצוע שלו
  • האדם אינו יכול לעבוד במקצוע המתאים להשכלתו
  • האדם אינו יכול לעבוד במקצוע המתאים מעמדו

אובדן כושר עבודה – שאלות ותשובות

האם יש ביטוח לעצמאיים?

ההבדל בין שכירים לבין ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאיים הוא באופי ההפרשה: בעוד מעסיקים מפרישים כספים לשכירים כל חודש, עצמאיים מכוסים רק אם הם בעצמם מבצעים את ההפרשה לפנסיה שלהם. 

איך קובעים אחוזי נכות רפואית?

בוועדה רפואית של ביטוח לאומי.

מהו אובדן כושר עבודה מינימאלי?

במידה ונקבעת דרגת אי כושר עבודה של מתחת ל-50% – לא זכאים לקבל קצבה מביטוח לאומי. בתוך כך, יש לציין כי קביעת דרגת אי כושר נעשית גם למי שנקבעו להם על ידי ועדה רפואית נכות רפואית בשיעור של 40% לפחות – אבל כאשר יש מספר ליקויים ואחד מהם הוא בשיעור של 25% מינימום. 

תוך כמה זמן אפשר לערער?

60 יום. 

אם נדמה לכם שאתם הולכים לאיבוד בסבך הפרטים, פנו אלינו. פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את מיטב המומחים שבעזרתם תבינו מהן הזכויות במקרה הייחודי שלכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות