דף הבית » זכויות חולים » זכויות לסובלים מעיוורון

זכויות לסובלים מעיוורון

אדם שאיבד את כושר הראייה בשתי עיניו ובאופן בלתי הפיך ומוחלט, נחשב עיוור שזכאי למגוון הטבות וזכאויות ממוסדות שונים.
כאן תמצאו את רשימת הזכויות לעיוור ותוכלו לקבל סיוע מאנשי מקצוע מומחים בתחומם שיוכלו לסייע לכם לתבוע ולמצות המגיע לכם בהליך מקצועי ומהיר.

מהו עיוורון?

עיוור הוא אדם שנולד ללא כושר ראייה או התעוור לאחר פגיעה,פעולת איבה, טראומה, מחלה, תאונה בעבודה וכדומה, והפגיעה גרמה לעיוורון בשתי עיניו, באופן מוחלט ובלתי הפיך.

אדם שהתעוור נחשף לאתגרים והתמודדויות חדשות שלא היו מוכרים לו קודם לכן, מאבד את יכולת ההשתכרות שלו ונזקק לסיוע בביצוע מטלת פשוטות, לתמיד, או עד שיסתגל למצבו החדש.

זכויות לסובלים מעיוורון בביטוח הלאומי

אדם שלקה בעיוורון מוכר כנכה על ידי המוסד לביטוח הלאומי. לפי דרגת הנכות שנקבעת לו, יחושב סכום קצבת הנכות הכללית לה הוא זכאי.

במידה והאדם התעוור כתוצאה מתאונה בעבודה, יהיה זכאי לקבלת דמי פגיעה בעבודה למשך שלושת החודשים הראשונים לאחר הפגיעה, לרוב משמשים כפיצוי על אובדן הכנסה וכדי לממן את התקופה בה ישהה בבית החולים או יקבל טיפולים ועד שתיקבע לו קצבת נכות.

אם יוכר הנפגע כנכה מעבודה או בעקבות מחלת מקצוע יקבל גמלת נכות מעבודה במקום קצבת נכות כללת, ובהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לו.

כמו כן מספק המוסד לביטוח לאומי שיקום מקצועי להקניית מיומנויות מקצועיות חדשות בהתאם למגבלות החדשות, וקצבת שירותים מיוחדים שמטרתה לממן סיוע מטפלת בעבודות בית קלות ובפעולות שגרתיות.

זכויות לסובלים מעיוורון בעקבות פעולת איבה

נפגעי פעולות איבה ובני משפחותיהם זכאים על פי חוק לקבל תגמולים והטבות שונות. אם נגרם העיוורון עקב פעולת איבה זכאי הנפגע וגם בני משפחתו לשלל הטבות וזכויות גם הן מטעם המוסד לביטוח לאומי.

בין הזכויות המגיעות לעיוורים עקב פעולות איבה מצויים החזר הוצאות לבני המשפחה, תגמול בעת טיפול רפואי, טיפול רפואי הכולל אשפוז וטיפול בפגיעה, כולל תרופות, מכשירי עזר רפואיים, החלמה ושיקום.

כמו כן ניתן סיוע נפשי על ידי עובדי שיקום של המוסד לביטוח לאומי ומימון טיפול פסיכולוגי.

אדם שהתעוור כתוצאה מפעולת איבה זכאי לקבלת תגמול נכות עפ"י חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה ובנוסף לכך זכאי לקבל קצבת נכות כללית.

זכויותיו של ילד הלוקה בראייה

ילדים עם לקות ראייה בשתי העיניים זכאים לקבלת גמלת ילד נכה. הזכאות ניתנת לילדים מגיל 3 חודשים ועד גיל 18, עם לקות ראייה, לפי קריטריונים שהציב המוסד לביטוח לאומי, למשל, חדות ראיה שהיא שווה או פחותה מ 60/6 בכל אחת משתי העיניים, שדה ראייה שהוא פחות מעשרים מעלות בכל אחת מהעיניים ועוד.

לפירוט הקריטריונים הנדרשים לעמידה בתנאי המוסד לביטוח לאומי קראו כאן

לא רק ילדים זוכים למגוון שירותים והטבות אלא גם הוריהם, למשל הדרכת משפחה, סיוע רגשי, הנחות בתשלומים לגן הילדים, קבלת תו נכה לרכב, הנחה בתשלום חשבון הטלפון שלבזק, אישור על קבלת ימי מחלה לצורך טיפול בילד, הנחה בחשבון החשמל ועוד.

זכויות לסובלים מעיוורון במס הכנסה

הן עיוורים מבוגרים והםן הוריו של ילד נכה זכאים לקבלת פטור מתשלומי מס הכנסה, גם רטרואקטיבית.

תעודת עיוור זכויות

עיוור זכאי לקבלת תעודת עיוור שמקנה לו שירותי שיקום, הטבות וזכויות רבות. בין הזכויות קיימת גם זכאות לדמי ליווי.

את הזכאות לקבלת תעודת עיוור קובע המוסד לביטוח לאומי או השירות לעיוור.

תעודת עיוור הטבות

אדם שאושרה לו הזכאות לתעודת עיוור זוכה לקבל מגוון רחב של הטבות, בתחבורה הציבורית, ברשויות המקומיות ואפילו הנחות על טיפולי שיניים.

פעמים רבות נתקלים האדם העיוור עצמו, או הוריו של ילד עיוור, בחוסר מידע ברור ומקיף שישקף להם את מלוא זכויותיהם וההטבות אותן הם זכאים לקבל.

פורטל בשבילך הוקם במטרה לסייע לבעלי נכויות ומגבלות שונות ללמוד ולהבין את שלל הזכויות, ההטבות והשירותים להם הם זכאים ולקבל ייצוג מקצועי הולם מטעמם של בעלי מקצוע מומחים ובעלי נסיון מקצועי רב.

אם גם אתם זקוקים לליווי, ייעוץ וסיוע במיצוי מלא זכויותיכם ורוצים לקבל עוד מידע על זכויות לסובלים מעיוורון, זה הזמן למלא את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר ולקבל מענה בתוך זמן קצר מהמומחים שישמחו לסייע לכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות