נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות הילד במשפחה » זכויות לקויי למידה

זכויות לקויי למידה

יכול להיות שאתם סובלים מליקוי למידה, אחד או יותר ואפילו לא מודעים לעובדה כי יש לכם זכויות שעשויות להקל על ההתנהלות שלכם בלימודים ובחיים בכלל. זה הזמן לבדוק ולהבין אם אתם מצויים בין הזכאים לקבלת הזכויות המגיעות ללקויי למידה וכיצד תוכלו לממש אותן.

מהן לקויות למידה

ליקויי למידה הם שם כולל למגוון קשיים לימודיים והפרעות בתפקוד. בין לקויות הלמידה השכיחות ביותר מצויות הדיסקלקוליה, קושי בתרגילים חשבוניים, הדיסגרפיה, קושי גרפי, דיסלקציה וכן הפרעות קשב וריכוז ואחרות.

הסובלים מלקויות למידה זכאים להקלות שונות, בהתחשב בסוג הלקות והשפעתה על קצב ההתפתחות של הילד. לכן, כשבוחנים את הזכויות המגיעות ללקויי למידה, יש לבחון קודם את חומרת הלקות ואופייה.

זכויות לקויי למידה בקופות החולים

לאחר אבחון ילד וקביעה כי הוא סובל מלקות למידה, עומדים בפני כלים טיפוליים שמטרתם לחזק אותו מהאספקט הלימודי, הרגשי והנפשי. סוגי הטיפולים הם רבים ומותאמים אינדיבידואלית לילד, כמו ריפוי בעיסוק, טיפול פסיכולוגי, או טיפול תרופתי.

זכויות לקויי למידה בקופות החולים הן חלקיות מאחר והטפול והאבחון אינו כלול בחוק הבריאות הממלכתי. יחד עם זאת, יש לבדוק מה נותנים הביטוחים המשלימים, מה גובה ההשתתפות העצמית ומה מספר הטיפולים שזכאי לקבל הילד.

זכויות לקויי למידה במס הכנסה

אם מדובר על לקות למידה חמורה, או מכלול של לקויות למידה קשות, יכול להיות שיהיה ע הילד ללמוד בבית ספר לחינוך מיוחד, או בכתה מיוחדת בבית ספרו. במקרים כאלו זכאים ההרים למספר הקלות במס הכנסה, ביניהן שתי נקודות זיכוי המנוכות ממשכורתם.

הקלות אלו ניתנות להורים עד הגיעו של ילדם בעל הלקות, לגיל שמונה עשרה. ההקלות במס הכנסה אינן מתבצעות באפן אוטומטי, כלומר, יש לחדש אותם מדי שנה.

ילדכם אובחן כבעל לקות למידה? זקוקים לסיוע במימוש זכויותיו? מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר בשבילך ותקבלו, בנוסף למידע מפורט, גם סיוע וייעוץ מקצועי ממגוון אנשי מקצוע מומחים.

זכויות לקויי למידה בביטוח לאומי

לקויות למידה מורכבות וקשות באופן חריג יכולות להיחשב לנכות. מדובר על מצבים בהם לקות הלמידה גורמת לעיכוב חריג בהתפתחות הילד, לא מאפשרת להם ללמוד בבית ספר נורמטיבי וגם מגבילה את יכולת הילד, לאחר שהתבגר, לעבוד באפן רציף. עמידה בפני ועדה רפואית של הביטוח הלאומי ובחינת המקרה, עשויה להקנות לילד אחוזי נכות וקצבת נכות.

זכויות לקויי למידה בבתי הספר

תלמידים שאובחנו כבעלי לקויות למידה זכאים להקלות בבית הספר, על פי הנחיות משרד החינוך. בין ההקלות ניתן למצוא תוספת זמן בבחינות, אי הורדת נקודות במבחן עקב שגיאות כתיב, החלפת המבחן במתמטיקה בנושא אחר, הקראה, בחינה בעל פה במקום בכתב, הזכות להקליט את השיעורים, שכתוב מבחנים ועוד.

זכויות לקויי למידה במוסדות אקדמיים

החל משנת 2009 נכנס לתוקף החוק אשר מעגן את זכויות לקויי למידה במוסדות אקדמיים, דוגמת אוניברסיטאות ומכללות. הזכויות ניתנות לסטודנט אשר עבר אבחון בו מכיר המוסד האקדמי. בין הזכויות לסטודנטים עם לקויות למידה ניתן למצוא הקלות במבחנים הפסיכומטריים, הקלות במבנה הלימודים והקלות בבחינות.

הטיפולים הניתנים לבעלי לקויות למידה, במיוחד לצעירים, הם משמעותיים ביותר ומאפשרים להם לחזק את בטחונם העצמי, להשתלב חברתית ולהדביק פערים בלימודים.

כדי ליהנות מזכויות אלו,חשוב להבין את זכויותיהם במלואן, לממש אותן ולסייע לילד להתפתח ולהתקדם, לימודית וחברתית וללא ירידה בדימוי העצמי שלו.

מילוי פרטיכם בטופס המקוון המצוי בפורטל בשבילך, יסייע לכם לקבל מענה מפורט ומקצועי מגורמים מומחים, הכולל מידע חשוב על זכויות נוספות ללקויי למידה, על התנאים לקבלת ההטבות, על החוקים, עמדת משרד החינוך בנושא ועוד.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!