דף הבית » אינדקס תרופות » אציקלוביר Acyclovir

אציקלוביר Acyclovir

שם בעברית ובאנגלית: אציקלוביר (Acyclovir)

שם מותג אמריקאי: Acyclovir, Cyclovir, Herpex, Acivir, Acivirax, Zovirax, Zoral, Xovir, Imavir

שם גנרי: Acyclovir

מידע כללי על אציקלוביר

תרופה זו שייכת למשפחת התרופות האנטי ויראליות. תרופות אנטי ויראליות משמשות לטיפול במחלות שונות הנובעות מהדבקות ויראליות כגון דלקת המוח (Encephalitis).

דלקת המוח מתאפיינת בתסמינים המזכירים שפעת (חום, כאב ראש וכו') ולעיתים בתסמינים חמורים יותר כגון חשיבה מבולבלת, פרכוסים והפרעות בתחושה או בתנועה.

הגורם העיקרי לדלקת המוח הוא הדבקה ויראלית. בין הווירוסים העלולים לגרום להתפתחות דלקת: נגיף הרפס סימפלקס (Herpes Simplex) ונגיפי הרפס אחרים, נגיף הפוליו, נגיף ארבו-וירוס (קדחת מערב הנילוס), נגיף הכלבת ועוד.התרופה אציקלוביר מפריעה לתהליך השכפול העצמי של הנגיף ועל ידי כך עוזרת למערכת החיסון להתמודד עם הנגיף.

אציקלוביר היא אחת התרופות האנטי ויראליות הראשונות. התרופה פותחה בעקבות בידוד חומרים מסוימים מבעל חיים ימי באזור הקריביים אשר הראו פעילות אנטי ויראלית.אציקלוביר אושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) והופץ לשוק ב-1982 כמשחה או במתן בהזרקה. בהמשך אושרו גם קפסולות (1985) וטבליות (1991) של התרופה.

ההשפעה של התרופה היא עד שמונה שעות. התרופה מסולקת לחלוטין מהגוף במשך הזמן הזה דרך השתן. מחקרים קליניים רבים אישרו את יעילות התרופה בטיפול וכי רעילות התרופה לגוף היא נמוכה. כיום מתקיימים מחקרים קליניים רבים הבודקים אפשרות של שימוש באציקלוביר לטיפול במצבים רפואיים נוספים.

דרך הפעולה של אציקלוביר

מולקולת אציקלוביר אינה פעילה עד להפעלתה על ידי אנזים ויראלי, כלומר חלבון המופיע רק בעת המצאות נגיפים בגוף. מולקולת התרופה מפריעה לשכפול החומר התורשתי של הנגיף בלבד מבלי לפגוע בתהליכים תאיים תקינים.

תופעות לוואי של אציקלוביר

יחד עם ההשפעה המועילה של התרופה לעיתים מופיעות השפעות לא רצויות. לא כל המטופלים חווים את כל תופעות הלוואי. יש לציין כי תופעות לוואי מסוימות מאפיינות את תהליך הסתגלות הגוף לתרופה. הרופא המטפל יסביר למטופל אילו תופעות לוואי הינן שכיחות ואילו תופעות לוואי פחות שכיחות ודורשות התייחסות רפואית.

תופעות לוואי אפשריות של שימוש באציקלוביר הן: שלשול, סחרחורת, עייפות, בחילה והקאות, תחושה של חוסר מנוחה, כאב ראש, נשירת שיער, כאב שרירים או מפרקים, התכווצויות בבטן ועוד.

יש לציין כי מטופלים מעל גיל 65 עלולים לסבול יותר מתופעות לוואי של אציקלוביר שכן הפינוי של התרופה מהגוף איטי יותר לעומת מטופלים צעירים יותר.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש באציקלוביר

תופעות הלוואי עלולות להיות חמורות. במידה ומופיעות תופעות הלוואי הבאות יש לפנות מיד לרופא:

 • פריחה חמורה, סרפדת או פריחה המובילה לשלפוחיות ולקילוף העור.
 • צהבת (עור או לחמיות העין)
 • דימומים או שטפי דם לא רגילים
 • פרכוסים
 • אבדן הכרה
 • נפיחות בפנים, שפתיים או לשון
 • קשיי נשימה
 • ירידה בכמות השתן או דם בשתן
 • עייפות קיצונית או בלבול
 • הזיות
 • עקצוץ וחוסר תחושה

תרופות תחליפיות

טיפול בדלקת המוח אפשרי גם באמצעות תרופות אנטי ויראליות אחרות כגון גנציקלוביר (Ganciclovir) ופוסקביר (Foscavir).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות