דף הבית » אינדקס מחלות » כאב כרוני קשה

כאב כרוני קשה

כאב כרוני קשה (Chronic pain) מוגדר ככאב שנמשך יותר מ – 3 חודשים מתחילת הופעתו או ככאב שנמשך יותר מתקופת ההחלמה הצפויה עבור פגיעה מסוימת, כאב זה שונה מכאב אקוטי (חד) שהוא כאב המופיע באופן פתאומי ונוטה להיעלם לאחר מספר ימים.

כאב יכול להגיע ממספר מקורות בגוף:

כאב נוסיספטיבי (Nociceptive pain) הוא כאב שמגיע מהרקמות השונות שבגוף וניתן לחלקו לכאב שטחי או עמוק כתלות במיקום מקור הכאב. את הכאב העמוק ניתן לחלק לכאב סומטי (Somatic pain) ולכאב ויסרלי (Visceral pain):

  • כאב סומטי הוא כאב שמקורו בגידים, רצועות, שרירים ועצמות והוא כאב עמום שלרוב החולה יתקשה למקם.
  • כאב ויסרלי הוא כאב שמקורו באיברי הגוף הפנימיים, כאב זה יכול להיות קל יותר למיקום עבור החולה אך לעיתים החולה יתקשה במיקומו. בנוסף, קיימים איברים מסוימים שכאשר יש בהם דלקת או נזק יכולה להיות הקרנה (השלכה של הכאב) לעבר איזור אחר בגוף שמרוחק מהאזור הפגוע.

כאב נוירופתי (Neuropathic pain) הוא כאב שנגרם כתוצאה מנזק או מתפקוד פגום של מערכת העצבים. כאב זה יכול להיות כאב מרכזי שמקורו במערכת העצבים המרכזית, כלומר המוח וחוט השדרה או כאב פריפרי שמקורו בשלוחות מערכת העצבים הפזורה בשאר הגוף. הכאב הפריפרי נוטה להיות מתואר על ידי החולה כתחושה של "שריפה", "דקירה" או "מחטים".

כיצד נגרם כאב כרוני קשה?

כאב כרוני קשה יכול לנבוע מפגיעה ראשונית (למשל נקע או גב תפוס) או כתוצאה מסיבה מתמשכת כמו מחלה. אף על פי כן, לעיתים ייתכן שלא תהיה כלל סיבה לכאב.

כאב כרוני מוגדר בתור מחלה שגורמת לשינוי במבנה המוח ובתפקודו, בעקבות הכאב הראשוני נגרמים שינויים בייצוג הגוף על גבי אזורים מסוימים במוח שגורמים לרגישות פריפרית ומרכזית, שינויים אלו גורמים בסופו של דבר אצל החולה לתחושה של כאב בגירויים נמוכים מסף הכאב הנורמאלי ולרגישות מוגברת לכאב.

אבחנה של כאב כרוני קשה

כאב היא חוויה אישית וסובייקטיבית ולא קיימת בדיקה שיכולה לכמת ולמקם את הכאב בצורה מדויקת. באבחנה מסתמכים על התיאור של המטופל את הכאב שהוא חווה, הגדרת הכאב לפי צורתו (שורף, חד, דוקר), לפי תזמונו ולפי מיקומו יעזרו לצוות הרפואי באיתור מקור הכאב ובהבנתו.

סימפטומים שקשורים לכאב כרוני

קיים קשר בין כאב כרוני למצבים של דיכאון וחרדה. תסמינים נוספים כתוצאה מהמחלה עצמה או מהטיפול בה יכולים להיות: ירידה בתאבון, שינויים במצב הרוח, עייפות, הפרעות בשינה וקושי בהירדמות. בנוסף, בחלק מהחולים יש נטייה להימנע מפעילות גופנית על מנת להימנע מתחושת הכאב וכתוצאה מכך חלה עליה במשקל.

כאב כרוני קשה נמצא בקשר ישיר עם עליה בתמותה, בעיקר כתוצאה ממחלות לב או מחלות נשימתיות, אך עדיין לא הוכח האופן בו מתרחש התהליך.

  דרכי טיפול בכאב כרוני

ריפוי מוחלט וממושך של כאב כרוני לרוב לא ניתן להשגה, אך קיימים טיפולים שיכולים לגרום להפחתת רמת הכאב ולשיפור איכות החיים.

טיפולים תרופתיים כוללים בין היתר את התרופות: Cymbalta, Lyrica, Morphine.

טיפולים נוספים שקיימים הם פיזיותרפיה, פסיכותרפיה וטיפולי ביופידבק (תהליך שבו החולה לומד להיות יותר מודע לכאב ולמקורו ולומד לשלוט בו)שיכולים להיות מועילים בחלק מהחולים.

חולים רבים הסובלים מכאב כרוני משלבים בנוסף לטיפול הקונבנציונלי גם טיפולים אלטרנטיביים משלימים כמו דיקור, מדיטציה ועיסויים.

הסובלים מכאב כרוני קשה לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות