דף הבית » אינדקס תרופות » סלגילין Selegiline

סלגילין Selegiline

שם בעברית: סלגילין

שם באנגלית: Selegiline

שם מותג אמריקאי: Eldepryl, Selgene

שם גינרי: Selegiline

מידע כללי על Selegiline

Selegiline היא תרופה המשמשת לטיפול בשלבים הראשונים של מחלת פרקינסון, התרופה משמשת כטיפול יחיד או כטיפול משולב יחד התרופה L-Dopa לשם הפחתת המינון של L-Dopa והפחתת תופעות הלוואי המוטוריות הנובעות מהשימוש בתרופה. בנוסף, תרופה זו משמשת גם לטיפול בדיכאון ובדמנציה (שטיון).

Selegiline ניתנת בצורת טבלייה הנלקחת דרך הפה, התרופה מגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם לאחר כשעתיים מרגע נטילתה. התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של סלגילין

המנגנון דרכו פועלת התרופה אינו ברור לחלוטין אך ידוע כי התרופה מעכבת באופן סלקטיבי אנזים שאחראי לפירוק של המוליך העצבי דופמין. מכיוון שבחולי פרקינסון קיימת כמות נמוכה של דופמין במערכת העצבים ביחס לאדם בריא, עלייה של כמות הדופמין בעזרת התרופה גורמת להפחתה של הסימפטומים המתלווים למחלה.

הוראות מיוחדות לפני השימוש ב – Selegiline

  • אין להשתמש בתרופה אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיביה.
  • יש להודיע לרופא לפני תחילת הטיפול במקרה של הריון, שימוש בתרופה זמן הנקה או אם הנך סובל או סבלת בעבר מליקוי בתפקוד מערכת העיכול.
  • התכשיר מכיל לקטוז ועלול לגרום לאלרגיה אצל חולים הרגישים ללקטוז.
  • אם הינך נוטל תרופה נוספת עליך לדווח לרופא המטפל על מנת למנוע סיכונים או אי יעילויות הנובעים מתגובות בין תרופתיות.

תופעות לוואי של Selegiline

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:סחרחורת, כאב בטן ויובש בפה. תופעות אלו חולפות בדרך-כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר, אולם אם הן מתמשכות או מהוות מטרד יש לפנות לרופא המטפל.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Selegiline

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:לחץ דם גבוה, כאב ראש חד, שינויים במצב רוח, תחושת נוקשות בצוואר, כאב בחזה, דופק מהיר או איטי, בחילות והקאות קשות, אישונים מורחבים, הזעת יתר, בלבול, תנועות בלתי רצוניות, נפיחות בגפיים הנמשכת למשך יותר משבוע ובכל מקרה חל שינוי בהרגשה הכללית.

תרופות תחליפיות ל – Selegiline

תרופות מסחריות המכילות את החומר Selegiline ומשווקות בישראל הן בין היתר: ג'ומקס (Jumex), סלגילין (Selegiline) וסלגילין – טבע (Selegiline Teva).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות