דף הבית » אינדקס תרופות » גליבק Gleevek

גליבק Gleevek

שם בעברית: גליבק

שם באנגלית: Gleevek

שם מותג אמריקאי: Gleevek, Glivek , גליבק

שם גינרי: Imatinib, אימטיניב

מידע כללי על גליבק

גליבק היא תרופה המעכבת אנזים בשם Tyrosine kinase, אנזים זה הוא בעל תפקיד חשוב בהתפתחות ובחלוקת תאי גידול בסרטן הדם מסוג CML (Chronic myeloid leukemia, לוקמיה מיילואידית כרונית עם כורמוזום פילדלפיה). על ידי עיכוב האנזים, התרופה מונעת מתאי הגידול להמשיך ולשגשג ומעכבת את התפתחות הגידול.

גליבק פועלת בתור טיפול ממוקד הגורם למוות של תאי הגידול בלבד, זאת בניגוד לטיפולים כימותרפיים שגורמים למוות של תאי הגוף בריאים בנוסף לפגיעה בתאי הגידול. גליבק משמשת לטיפול בממאירויות נוספות מלבד לוקמיה כמו GSIT (Gastrointestinal stromal tumors, גידולים סרטניים של מערכת העיכול) וגידולים נוספים.

גליבק ניתנת בצורת קפסולות לשימוש פומי, התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה – FDA, נמצאת בסל התרופות בישראל לטיפול בלויקמיה ובממאירויות נוספות וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של גליבק

גליבק היא תרופה המעכבת אנזים בשם Tyrosine kinase הייחדי לתאי סרטן הדם מסוג לוקמיה (סרטן של תאי הדם הלבנים מסוג CML), אנזים זה בעל תפקיד חשוב בהתפתחות ובחלוקת תאים ובלוקמיה קיים ביטוי שלו בצורה מוגברת כך שנגרמת חלוקה מהירה של תאי הגידול. בעזרת עיכוב האנזים על ידי גליבק, תאי הגידול מפסיקים להתחלק ולגדול ומושג עיכוב בהתפתחות המחלה.

תופעות לוואי של גליבק

אין להשתמש בתרופה אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיביה או בזמן הנקה.

חלק מתופעות לוואי שכיחות העלולות להופיע בזמן השימוש בגליבק הן: כאבי ראש, בחילה, שלשולים, הקאות, כאבי בטן, קשיים בעיכול, התכווצויות שרירים, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, הופעת פריחה על גבי העור, הופעת נפיחות סביב העיניים, עלייה במשקל, חוסר יכולת להירדם, תחושת עקצוץ או חוסר תחושה בגפיים, הפרעה בחוש הטעם, הפרשות מהעין המופיעות עם גרד, ייצור מוגבר של דמעות, גלי חום, דימומים מהאף, יובש בפה, תחושת צרבת, תחושת נפיחות בבטן, גזים, עצירות, גרד, עור יבש, דילול שיער, הזעות לילה, צמרמורת, ירידה במשקל, אכילה מופחתת, חולשה וחום.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש בגליבק

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:עליה מהירה במשקל, נפיחות בגפיים, נפיחות בפנים, חולשה, דימום או חבלות ספונטניות, זיהומים תכופים עם סימני חום, צמרמורות, כאבי גרון וכיבים בפה, כאבי בטן חמורים, הקאה דמית, צואה דמית או שחורה, קוצר נשימה, פעימות לב לא סדירות ושתן עכור.

תרופות תחליפיות לגליבק

תרופות מסחריות המכילות את החומר אימטיניב (Imatinib) ומשווקות בישראל הן בין היתר: גליבק (Gleevek) , גליבק (Glivek).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות