דף הבית » אינדקס תרופות » דסיפראמין Desipramine

דסיפראמין Desipramine

שם בעברית: דסיפראמין

שם באנגלית: Desipramine

שם גנרי: דסיפראמין Desipramine

שם מותג אמריקאי: נורפראמין Norpramin

שם מותג בישראל: דפרקסאן Deprexan

מידע כללי אודות דסיפראמין

דסיפראמין היא תרופה נוגדת דיכאון (Antidepressant) ממשפחת נוגדי הדיכאון הטריציקליים. התרופה משפיעה על התחלופה והשימוש בחומרים מסוימים במוח, בעיקר נוראדרנלין (norepinephrine) ובמידה מסוימת גם סרוטונין (Serotonin).

דסיפראמין אושרה לשימוש בשנת 1964 על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לטיפול בדיכאון. עם זאת, היא אינה התרופה המועדפת לטיפול בדיכאון, שכן למטרה זו ישנה העדפה לשימוש בתרופות הפועלות באופן ישיר וספציפי על סרוטונין (תרופות ממשפחת ה-SSRI).

שימושים נוספים של דסיפראמין הם להפחתת היפראקטיביות, אי הקשבה ואימפולסיביות אצל הסובלים מתסמונת אספרגר והפרעות אישיות אחרות. בנוסף, לעיתים נעשה שימוש בדסיפראמין בכדי לטפל בסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD). יחד עם זאת, השפעתה החיובית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז נמדדה רק לטווח קצר, ולכן יכולת התרופה לסייע לטווח ארוך לטיפול בהפרעות אלו אינה ודאית.

דסיפראמין ניטלת באופן אוראלי (כמוסות לבליעה), והיא נספגת במהירות בקיבה אך השפעתה אינה מיידית. יש צורך בנטילת התרופה לתקופה של כ-2-4 שבועות עד שתחל השפעתה החיובית בטיפול בדיכאון, ולעיתים יש צורך ליטול את התרופה אף לאורך 8 שבועות עד שהשפעותיה החיוביות ניכרות.

דרך הפעולה של דסיפראמין

בין התאים במוח, הנוירונים, ישנם מרווחים קטנים הנקראים סינפסות. בסינפסות מתרחשת תקשורת בין הנוירונים בעזרת חומרים הנקראים נוירוטרנסמיטרים. נוירון אחד יכול לתקשר עם נוירון שכן, הנקרא נוירון המטרה, בכך שהוא מפריש נוירוטרנסמיטר למרווח ביניהם, הסינפסה. נוירון המטרה חש את הנוירוטרנסמיטר בסינפסה, וכך מועבר מידע בין התאים במוח.

הפרעה בתקשורת בין התאים יכולה לגרום לכל מיני הפרעות, למשל דיכאון, הפרעות מוטוריות, הפרעות אישיות, הפרעות קשב וריכוז וכדומה. ישנם נוירוטרנסמיטרים רבים אשר משתתפים בתקשורת הבין תאית, כמו למשל הנוירוטרנסמיטרים נוראדרנלין וסרוטונין.

לאחר שנוירון מפריש נוירוטרנסמיטר לסינפסה, הוא יכול להגיע לנוירון המטרה או להיספג חזרה אל הנוירון שהפריש אותו. דסיפראמין הוא חומר שמגיע לסינפסות במוח ומונע ספיגה חוזרת של נוראדרנלין, ובמידה מסוימת גם של סרוטונין. כך עולה הזמינות של נוירוטרנסמיטרים אלה לנוירוני המטרה. תהליך זה מסייע לטיפול בהפרעות כמו דיכאון והיפראקטיביות המאפיינת תסמונת אספרגר.

תופעות הלוואי של דסיפראמין

בתחילת השימוש בתרופה דסיפראמין עלולות להופיע מספר תופעות לוואי קלות, הנפוצות ביניהן הן תחושת יובש בפה, כאב ראש, נמנום, בחילה, סחרחורת קלה, עצבנות, קושי קל במתן שתן, נדודי שינה וסיוטים, ראייה מטושטשת, תיאבון מוגבר, עלייה במשקל ועצירות.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר השימוש בדסיפראמין

התרופה דסיפראמין היא בטוחה לשימוש, ותופעות הלוואי החמורות שלה נדירות. במידה והופיעו אחת מתופעות הלוואי הנדירות הבאות לאחר השימוש בדסיפראמין, יש להודיע על כך לרופא בהקדם:

  • שינויים במצבי הרוח או במצב המנטאלי – כגון בלבול, דיכאון, הזיות, בעיות זיכרון.
  • אצל נשים: נפיחות או כאבים בשד, יצירה לא רגילה של חלב אם, שינויים במחזוריות או כאבים חזקים בזמן הוסת.
  • תחושה שלנוקשות שרירים.
  • צלצולים באוזניים.
  • הפרעות מיניות – כגון ירידה בחשק המיני.
  • רעד או תחושת נימול בידיים וברגליים.
  • הופעת חבורות על פני הגוף או דימום שאינו פוסק.
  • סימנים אשר יכולים להעיד על זיהום – כגון חום, כאב גרון שאינו חולף.
  • כאב בטן חמור.
  • הצהבה של העור או העיניים.

תופעות לוואי נדירות ביותר אך חמורות מאוד אשר עשויות להופיע לאחר שימוש בדסיפראמין הן כאבים בחזה, קצב לב מהיר, איטי או בלתי סדיר, פרכוס אפילפטי, התעלפות, דיבור שאינו מובן, שינויים בראייה או בשדה הראייה והופעת חולשה בצד אחד של הגוף. במידה והופיעה אחת מתופעות הלוואי הללו, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף.

תרופות תחליפיות לדיספראמין

תרופות אחרות ממשפחת נוגדי הדיכאון הטריציקליים עשויות לשמש כחלופה לדסיפראמין, כגון מלודיל (Maprotiline) ואלטרול (Amitriptyline). עם זאת, בטיפול בדיכאון ישנה עדיפות לטיפול בתרופות ממשפחת ה-SSRI (מעכבי ספיגה חוזרת בררניים של סרוטונין – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), כגון ציפרמיל (Citalopram) וציפרלקס (Escitalopram).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות