דף הבית » זכויות בעבודה » חוק שוויון הזדמנויות בעבודה

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה

למעבידים אסור להפלות עובדים, או מועמדים לעבודה, מחמת סיבות שונות, ביניהן מין, מעמד אישי, הריון, נטייה מינית, גיל, דת, גזע, לאום, ארץ מוצא ועוד. החוק מגן על העבדים מהאספקטים של שכר, תנאי עבודה, שיקולים לקבלתם לעבודה וסיום יחסי העבודה. זאת לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח, 1988.

על פי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, כל עובד זכאי לקבל יחס שוויוני ונטול שיקולים סובייקטיביים. להלן עיקרי החוק, הזכויות והרכים לממשן.

על שוויון הזדמנויות בעבודה

אפליה בעבודה היא התייחסות של המעביד לעובד באופן שונה ואי שוויוני על רקע מין, מעד אישי, נטייה מינית, השקפה פוליטית וכדומה. לפי החוק, לא יכול מעביד להפלות עובדים בקבלתם לעבודה, בתנאי העבודה שלהם, בקידום בעבודה, בשלילת קבלת הכשרה מקצועית או השתלמות, במתן פיצויי פיטורים או בכל הקשור להטבות בעת פרישה.

כלל הציבור בישראל זכאי להגנות אלו. על כל אדם לחוש בנוח במקום העבודה שלו ובאופן בו יתאפשר לו מיצוי יכולותיו המקצועיות. החוק נועד להבטיח קיום תנאים אלו ולאפשר לכל אדם להתפרנס בכבוד.

שוויון הזדמנויות בעבודה- שכר

לפי החוק, עובדים המוסקים אצל אותו המעביד, באותו מקם עבודה ומבצעים עבודה זהה, יהיו זכאים לשכר שווה בעד עבודתם. חובה זו מוטלת על המעביד גם בכל גמול אחר שהוא מעניק לעובד בגין עבודתו, למשל רכב, טלפון, תשלום בגין שעות נוספות, החזר הוצאות וכדומה.

במידה ויש הפרה של זכות זאת, זוהי עילה לתביעת המעסיק.

שוויון הזדמנויות בעבודה- פרסום הצעת עבודה

על פי החוק, בעת פרסום הצעות עבודה (מודעת דרושים) חובה על המפרסם לכתוב אותה בלשון זכר ובלשון נקבה. חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר כל אפליה שהיא ופרסום מודעה שאינה פונה לשני המינים היא עילה להגשת תלונה ביחידת האכיפה של משרד הכלכלה. כמו כן חל איסור מוחלט לפרסם מודעה שיש בה משום אפליה על רקע כל שהוא.

שוויון הזדמנויות בעבודה על רקע פרופיל צבאי

למעביד, או במעמד הגשת מועמדות לעבודה, אסור לדרוש מעובד או מועמד את הפרופיל הצבאי שלו. במידה ויש בידי המעביד נתון זה, אסור לו לעשות בו כל שימוש בעת הקבלה לעבודה, בתנאי העבודה, בקידום, הכשרה וכל זכאות אחרת.

איסור זה אינו חל על מקומות עבודה מיוחדים, למשל שב"כ או מוסד, שם נדרשת הצגת פרופיל צבאי כאחד מתנאי הקבלה לעבודה. הפרה של איסור זה היא עילה להגשת תלונה.

שוויון זכויות בעבודה- נטייה מינית

על פחי חוק שוויון זכויות בעבודה, אסור למעביד להפלות עובד מחמת נטייתו המינית, בשום אופן ובשום דרך שתשפיע על תנאי העסקתו/ ה. הפרת זכות זאת היא עליה לתביעה משפטית.

הקולגה שלכם משתכר יותר מכם על אותה עבודה? אתם חווים אפליה על רקע אישי שלכם? יש מה לעשות. פורטל בשבילך ריכז עבורכם את כל החוקים, דינים ופסקי דין, באופן שיחסוך לכם זמן חיפוש יקר וגם כסף: לרשותכם עומדים מגוון עורכי דין ואנשי מקצוע, עם ידע בדיני עבודה והיכולת לקדם את עניינכם במהירות ועד להוצאת הצדק לאור.

שוויון זכויות בעבודה- עובדים עם מגבלות

החוק אוסר על מעסיקים להפלות עובדים בשל היותם בעלי מוגבלויות, כל זמן שהם כשירים לביצוע עבודתם. כמו כן אוסר החוק להפלות עובד שהוא בן משפחה של אדם עם מוגבלות. לא רק זאת, אם נדרשת התאמה לצרכי העובד עם המוגבלות כדי לאפשר העסקה שלו, מחויב המעביד לבצע התאמות אלו, בגבולות הסביר וההגיוני. למשל, התקנת רמפה לכסא גלגלים, התאמת אפשרויות ניידות במקום העבודה לנכים וכדומה. מעסיק רשאי להגיש בקשה למדינה, שתשתתף במימון ההתאמות לעובד בעל מוגבלות.

במקרה בו היתה אפליה של עובד בשל היותו בעל מוגבלות, ניתן לתבוע את המעסיק. בת המשפט עשוי לפסוק פיצויים בגובה של עד חמישים אלף ₪ וללא הוכחת נזק. בעלי מגבלות זכאים גם לקבלת סיוע משפטי חינם.

שוויון זכויות בעבודה- בדיקות גנטיות

על פי החוק, אסור למעביד לדרוש ממועמד לעבודה, או מעובד, למסור מידע גנטי על עצמו או לעבור בדיקות גנטיות וכמובן שלא להפלות אותו אם סירב למסור את המידע הזה. אסור למעביד להפלות את העובד החל מרגע הגשת המועמדות, דרך תנאי עבודתו, וכלה בפיטורין. האיסור חל גם על מעסיקים של עובדי קבלן, אולם אינו חל על מקומות עבודה שנדרשת בדיקה גנטית מטעמי בריאות, ושקבע אותם שר הבריאות.

שוויון זכויות בעבודה במצבים נוספים

בנוסף לאמור לעיל, להלן עוד מקרים בהם אסורה אפליית עובד על ידי המעסיק, בכפוף לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה: גיל, מעמד אישי, הורות, הריון, טיפולי פוריות, שהייה במקלט לנשים מוכות, דת, לאום, ארץ מוצא, גזע ושירות מילואים.

חשוב לזכור כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה חל גם על מועמדים לעבודה ולא רק על העובדים עצמם. כל אפליה שהיא בניגוד לחוק נחשבת לעבירה פלילית.

עוד יצוין כי ישנם מצבים בהם חוסר שוויון בעבודה לא ייחשב כזה, וכי הוא נגזרת של אופי המשרה או מהות התפקיד.

אפליה במקום העבודה נובעת מדעות קדומות או אינטרס של המעסיק הגורם לו להסיק מסקנות על אי התאמת העובד למקום העבודה או אי כשירותו לעבוד בה. חוק שוויון הזדמנויות בעבודה נחקק כדי לאפשר לכל אחד לעבוד בכבוד, כשווה בין שווים, למען חירותו האישית וחופש הביטוי שלו, גם אם דעותיו אינן דומות לאלו של מעסיקו כל עוד אין בהם כל השפעה על עבודתו ויכולותיו המקצועיות.

פורטל בשבילך יסייע לכם לתקן כל עוולה שאתם חשים שנעשתה, או נעשית לכם, באמצעות המידע המפורט ובסיוע מגוון אנשי מקצוע, בקיאים בחוק ובדיני עבודה ואשר ישמחו לתת לכם מענה וליווי מקצועי בעניינכם.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבפורטל וקבלו סיוע ומידע שיעזרו לכם להחזיר את השוויון המגיע לכם על פי חוק.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות