דף הבית » אינדקס תרופות » דוסטאקסל Docetaxel

דוסטאקסל Docetaxel

שם גנרי בעברית ובאנגלית: דוסטאקסל Docetaxel

שם מותג אמריקאי בעברית ובאנגלית: טאקסוטר Taxotere, דוספרז Docefrez

מידע כללי על דוסטאקסל

דוסטאקסל היא תרופה כימותרפית ממשפחת הטקסנים (Taxane). דוסטאקסל פועלת על מבנה שלדי המצוי בתוך התאים בגוף, ובכך גורמת למותם של תאים סרטניים. השימוש העיקרי בדוסטאקסל הוא לטיפול בסרטן השד, אך התרופה אושרה ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) גם לטיפול במחלות ממאירות נוספות כגון סרטני ראש וצוואר, סרטן הקיבה, סרטן הערמונית וסרטן הריאות.

דוסטאקסל ניתנת בעירוי אל הוריד. השפעת התרופה היא כמעט מיידית, ומשך השפעתה הוא כ-7 ימים. דוסטאקסל יכולה להינתן כתרופה יחידה או כחלק משילוב בין מספר תרופות כימותרפיות, בתלות בסוג המחלה הממאירה.

דרך הפעולה של דוסטאקסל

לכל תא בגוף ישנו מבנה תומך בתוכו, אשר מתפקד כשלד של התא. המבנה העיקרי של שלד זה נקרא רשת המיקרוטובולי. לרשת המיקרוטובולי תפקיד חשוב בשמירה על יציבות מבנה התא, וכאשר היא נפגעת הדבר עלול להוביל למותו של התא.

דוסטאקסל נקשרת אל רשת המיקרוטובולי וגורמת לה להפוך לקשיחה במיוחד. שינוי זה במבנה שלד התא גורם לכך שהתא אינו מסוגל להתחלק ולהתרבות. כך התרופה מונעת את התרבות התאים ואת המשך הצמיחה של הגידול הסרטני.

בדומה לתרופות כימותרפיות אחרות, דוסטאקסל אינה מבחינה בין תאים סרטניים המתחלקים ומתרבים במהרה, לבין תאים רגילים המתחלקים ומתרבים באופן תקין – ופוגעת גם בהם. הפגיעה בתאים הרגילים היא הגורמת לתופעות הלוואי של דוסטאקסל.

תופעות הלוואי של דוסטאקסל

הסבירות להופעת תופעות הלוואי וחומרתן עולה אצל קשישים. תופעות הלוואי הנפוצות של דוסטאקסל עשויות להיות חולשה קלה, שינויים בחוש הטעם, בחילה, הקאות, חוסר תיאבון, עצירות או שלשול, אובדן שיער זמני, כאבי שרירים, פריחה קלה בעור ושינויים בציפורניים של הידיים והרגליים.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש בדוסטאקסל

חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי ודחוף במידה ומופיעים תסמינים המעידים על אלרגיה לאחר קבלת עירוי של דוסטאקסל, כגון הופעה של סרפדת (חבורות אדומות ומגרדות), פריחה אדומה, קשיי נשימה, התנפחות של הפנים, השפתיים, הלשון או הגרון.

תופעות לוואי נוספות העלולות להתרחש ומצריכות טיפול רפואי הן בעיות בראייה, תחושת חולשה קיצונית, הקאות ושלשולים קשים, אדמומיות וקילוף של העור בידיים והרגליים, חוסר תחושה או כאבים שורפים בעור או תחושה מעורפלת כללית המזכירה שכרות (בלבול, מעידות תכופות, סחרחורות).

בנוסף לכך, חשוב לפנות לרופא במקרה של הופעת תסמינים אשר עלולים להעיד על:

  •  זיהום: חום, כיבים בחלל הפה, כאב בבליעה וכדומה.
  •  ירידה בספירת הדם: עור חיוור, קוצר נשימה, תחושת סחרחורת קצב לב מהיר וחוסר ריכוז עשויים להעיד על ירידה בספירת כדוריות הדם האדומות. שטפי דם רבים, דימום שאינו פוסק וכדומה עשויים להעיד על ירידה בספירת טסיות הדם.
  •  אגירת נוזלים: אי מתן שתן, בצקות ברגליים, עלייה מהירה במשקל וכדומה.
  • בעיה בכבד: הופעת צהבת, כאב בחלק העליון של הבטן, שתן כהה או אובדן תיאבון.

תרופות תחליפיות לדוסטאקסל

התרופה הכימותרפית פאקליטקסל (paclitaxel) גם היא ממשפחת הטקסנים ועשויה לשמש כתרופה תחיליפית לדוסטאקסל.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות