דף הבית » אינדקס תרופות » בוטוקס Botulinum toxin

בוטוקס Botulinum toxin

שם בעברית: בוטוקס

שם באנגלית: botulinum toxin

שם מותג אמריקאי: Botox

שם גינרי: botulinum toxin

מידע כללי על botulinum toxin

בוטוקס הוא רעלן מסוג Botulinum toxin type Aהפועל על מערכת העצבים בגוף ומיוצר על ידי חיידק בשם .Clostridium botulinium טוקסין זה הוא רעלן קטלני ביותר הגורם לשיתוק על ידי מניעת שחרור מוליכים עצביים מסינפסות (מרווח המקשר בין שני תאים במערכת העצבים) הנמצאות בין עצב לשריר.

בנוסף לטיפול הקוסמטי בטוקסין הבוטוליניום לצורך שיפור ההופעה של קמטים באזור הפנים קיים לטוקסין שימוש רפואי נרחב. השימושים בהזרקה של טוקסין הבוטליניום מסוג A המאושרים לטיפול על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה – FDA הם לטיפול במחלות הבאות:

  • טיניטוס (Tinnitus)- טינטון, מצב של שמיעת צפצופים באוזן המופיעים ללא גירוי חיצוני.
  • הפרעות בהתכווצויות שרירים הנגרמות כתוצאה משיתוק מוחין .(Cerebral palsy)
  • הזעות יתר.
  • ) Cervical dystonia הפרעה המערבת את השריר והשלד באיזור הראש והצוואר).
  • מיגרנות כרונית.
  • Blepharospasm- מצמוץ מוגבר.
  • אכלזיה.
  • Strabismus- פזילה הנובעת מחוסר קואורדינציה בפעולת השרירים המניעים את גלגל העין.
  • חריקת שיניים (Bruxism).

 

כאשר הטוקסין ניתן בריכוזים גבוהים במיוחד הוא יכול לגרום לבוטוליזם (Botulism), מחלה קשה ומסכנת חיים בבני אדם שביטוייה כוללים: חולשה, הפרעות ראייה, עייפות וקושי בדיבור.

botulinum toxin ניתן בצורת תמיסה להזרקה לעור או לשריר, הטיפול מאושר לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצא בסל התרופות בישראל לטיפול במצבים רפואיים מסוימים וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של botulinum toxin

טוקסין הבוטולינים פועל על תאי מערכת העצבים על ידי חדירה תוכם ומניעת אפשרות של שחרור מוליכים עצביים בין תא אחד לשני כך שנגרם שיתוק של העצב וחסימה של ההולכה העצבית לשריר עליו תא העצב אחראי כך שהשריר עובר שיתוק גם הוא ונשאר במצב רפוי. הטיפול בטיניטוס בעזרת בוטוקס מתבסס על שיתוק ההולכה העצבית של תאי העצב האחראים לשמיעת הצפצופים במסלול הגורם לתופעה, אך המנגון המדויק אינו ברור לחלוטין.

תופעות לוואי של botulinum toxin

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:כאב, חבורות, דימום או זיהום במוקד ההזרקה, ירידה בתחושה, ירידה בתחושה בעור, רגישות, הופעת נפיחות או בצקת, אדמומיות, ירידה בלחץ דם או עילפון כתוצאה מחרדה, חום או סימני שפעת, חולשת שרירים, קושי בבליעה, חדירה של נוזל/מזון לריאות (אספירציה ) העלול לגרום לדלקת ריאות, קצב לב שאינו סדיר, התקף לב, טשטוש ראיה, קשיים בבהירות ראייה, עילפון, כאב או חוסר תחושה או חולשה המתחיל בעמוד השדרה, צניחת שרירים בצד אחד של הפנים, חולשת/שיתוק שרירי הפנים, קשיים בהזזת הזרוע והכתף, ירידת תחושה בעור, כאבי שרירים, כאב, בטן שלשול, הקאות, ירידה בתיאבון, , חום פריחה, תחושה כללית לא טובה, קשיי דיבור, גרד, הזעת יתר, נשירת שיער, ירידה בשמיעה, רעשים באוזן, ורטיגו.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – botulinum toxin

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:קושי בבליעה, קושי בדיבור, קושי בנשימה, הופעה של תגובה אלרגית הכוללת נפיחות בפנים או בגרון, קוצר נשימה ותחושת עילפון, חוסר יכולת לתת שתן ובכל מקרה בו הינך מרגיש שינוי בהרגשתך הכללית.

תרופות תחליפיות לבוטוקס

תרופות מסחריות המכילות את החומר Botulinum toxin ומשווקות בישראל הן בין היתר: בוטוקס (Botox) ודיספורט (Dysport).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות