אבילק Avilac

שם בעברית ואנגלית: אבילק, Avilac

שם מותג אמריקאי: Constulose

שם גינרי: Lactulose

מידע כללי על Avilac

אבילק היא תרופה המכילה את החומר הסינתטי לקטולוז (Lactulose). לקטולוז הוא סוכר סינתטי שלא ניתן לעיכול על ידי אנזימים הנמצאים במעי האדם ומשמש לטיפול ארוך טווח בעצירות כרונית ובתרדמת כבדית (Hepatic encephalopathy – פגיעה בתפקוד המוח כתוצאה ממחלה שמקורה בכבד) המתפתחת בין היתר כתוצאה מאי ספיקת כבד פולמיננטית, ממחלת כבד סופנית ומשחמת הכבד.

אבילק מגיעה בצורת תמיסה (סירופ) המכילה דו סוכר (לקטולוז) המורכב משני מולקולת של חד – סוכר: פרוקטוז (Fructose) וגלקטוז (Galactose). לקטולוז קיימת בחלב מפוסטר כתוצאה מתהליך החימום של החלב במהלך הפיסטור. התרופה מסווגת כמשלשל אוסמוטי (חומר שלא נספג בגוף הגורם לספיחת נוזלים מהמעי וכתוצאה מכך לשלשול) ונמצאת ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי, ה – WHOומאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה – FDA.

אבילק היא תרופה הנמצאת בסל התרופות וחייבת מרשם רופא לטיפול בתרדמת כבדית אך אינה חייבת מרשם רופא לטיפול בעצירות. התרופה אסורה לשימוש בחולים הסובלים מחסימות מעיים, חולים הסובלים מרגישות ללקטוז, בחולים הנמצאים בדיאטת דלת גלקטוז ובנשים בהריון או בנשים אשר מניקות. בחולים הסובלים מסכרת יש לבצע מעקב רפואי בזמן השימוש בתרופה. במהלך השימוש בתרופה יש להקפיד על שתיית מים מרובה במקרה ומופיעות תופעות לוואי הכוללות שלשולים על מנת למנוע התייבשות.

דרך הפעולה של Avilac

אבילק פועלת להורדת רמות אמוניה גבוהות בדם (Hyperammonemia) שיכולות לגרום לתרדמת כבדית המתפתחת בין היתר כתוצאה מאי ספיקת כבד פולמיננטית, ממחלת כבד סופנית ומשחמת הכבד. המנגנון דרכו התרופה פועלת הוא על ידי לכידה של האמוניה במעי בעזרת שינוי רמת החומציות של המעי, מניעה של חזרתה לדם והפרשתה בצואה.

אבילק יכולה לעזור במניעה של רמות אמוניה גבוהות בדם הנגרמות כתופעת לוואי משימוש בתרופה ולפוראט (Valporic acid) ובטיפול בעצירות כרונית. הטיפול בעצירות כרונית הוא באמצעות מנגנון בו התרופה אינה נספגת דרך המעי לדם מכיוון שאינה יכולה לעבור פירוק על ידי אנזימי מערכת העיכול של גוף האדם ולכן נשארת בשלמותה במעי, נוכחותה של התרופה במעי גורמת לספיחת מים כך שמעבר הצואה דרך המעי הופך קל יותר.

תופעות לוואי של Avilac

תופעות לוואי נפוצות של אבילק כוללות בין היתר: כאבי בטן עוויתים, קולות בטן מוגברים, הרגשת נפיחות וגזים. תופעות לוואי המופיעות בשכיחות נמוכה יותר הן בחילות והקאות.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש בAvilac –

במינונים גבוהים המשמשים לטיפול בתרדמת כבדית עלולים להופיע שלשולים במהלך השימוש בתרופה, במקרה כזה יש לפנות לרופא להתאמת המינון על מנת להסדיר את היציאות.

תרופות תחליפיות לAvilac –

תרופות מסחריות המכילותLactulose ומשווקות בישראל הן בין היתר: אבילק ((Avilac ולבולק Levolac)) בארצות הברית התרופה משווקת תחת השם Constulose.

 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות