דף הבית » אינדקס מחלות » מחלת כבד סופנית

מחלת כבד סופנית

מחלות כבד כוללות מחלות שונות הפוגעות בתפקוד הכבד ובתפקוד דרכי המרה. הביטוי הסופני של מחלות אלו הוא בדרך כלל שחמת (Cirrhosis).

השחמת היא תוצאה של מחלת כבד מתקדמת המתאפיינת בהחלפת רקמת כבד תקינה ברקמה צלקתית, פיברוטית. הרקמה הצלקתית מפריעה לאספקת הדם של הכבד, על כן פעילות הכבד נפגעת.

הגורמים לשחמת הכבד

שחמת הכבד עלולה להתפתח מסיבות שונות. אצל מטופלים מסויימים שילוב של מספר גורמים עלול להוביל להתפתחות השחמת.

שחמת הכבד היא לרוב סיבוך של דלקת כבד נגיפית. דלקת זו נגרמת בעיקר על ידי נגיף מסוג הפטיטיס C אך לעיתים גם על ידי נגיף הפטיטיס B. גורם עיקרי נוסף להתפתחות המחלה הוא צריכת אלכוהול מופרזת המביאה למחלת כבד אלכוהולי. גורמים נוספים שעלולים לתרום להתפתחות השחמת כוללים: תרופות מסויימות, רעלים, טפילים ותזונה לקוייה.

אבחנה של מחלת כבד

אבחנה של מחלות כבד אפשרית בדרך כלל על ידי בדיקות מעבדה, בעיקר לאנזימי הכבד השונים. נוסף על כך, ייתכן כי המטופל יעבור תהליכים נוספים כגון: דימות וביופסיה.

למחלות הכבד שלבים שונים. שחמת הכבד הינה השלב החמור ביותר בהתפתחות מחלת הכבד. גם בשלב השחמת יש דרגות חומרה שונות.

קיימות שתי שיטות ניקוד עיקריות (MELD Score, Child Classification). ניקוד על פי שיטות אלו מעריך את חומרת השחמת של המטופל ועוזר למקם את המטופל ברשימת המועמדים להשתלת כבד. ניקוד המטופל נקבע על פי פרמטרים כגון: קרישיות דם, אנזימי כבד שונים ונוכחות מיימת.

תסמיני שחמת הכבד

בין הסימפטומים של המחלה ניתן למנות: חולשה, עייפות, כאבי בטן, גרד ואף הפרעות שינה. נוסף על כך, בבדיקה גופנית ניתן לראות תסמינים נוספים כגון: צהבת, מיימת, דלדול שרירים, בצקות בגפיים ואודם בכפות הידיים. נוסף על תסמיני השחמת, ייתכן כי המטופל יחווה סימפטומים נוספים הנובעים ממחלת הרקע לשחמת. בשלבים מתקדמים של שחמת הכבד המטופל נמצא בסכנת חיים בעקבות כשל בתפקוד הכבד.

טיפול בשחמת הכבד סופנית

שחמת הכבד היא מחלה בלתי הפיכה שאינה ניתנת לריפוי. הטיפול המיטבי במחלה זו הוא השתלת כבד במידה והדבר אפשרי, שכן רשימות ההמתנה להשתלת כבד הינן ארוכות. בשלב זה יש לעקוב אחר המטופל, להקל על תסמיני המחלה הקיימים ולמנוע סיבוכים אפשריים.

אחד התסמינים לשחמת הכבד הוא מיימת, הצטברות נוזלים שגורמת לנפיחות גדולה של הבטן. על מנת לטפל בתסמין זה ניתן ליטול תרופה משתנת הנקראת אלדוספירון (Spironolactone) או תרופות אחרות. במידה והטיפול התרופתי אינו יעיל מספיק, ניתן לנקז את הנוזלים מהבטן או לבצע ניתוח של הסטה בעזרת סטנט (TIPS). תהליך זה אינו פולשני ומבוצע כאשר השיטות האחרות לא נמצאו יעילות.

סיבוך נוסף של שחמת הכבד הוא הצטברות רעלים כגון אמוניה, העלולים לפגוע בתפקוד המוח. תרופה בשם לאקטולוז (Lactulose, Avilac) עוזרת להפחית את כמויות האמוניה בדם המטופל ועל ידי כך מפחיתה את הסיכון להפרעות מוחיות.

אחד הסיבוכים המסוכנים של שחמת הכבד הוא דימום מדליות הושט. ניתן לטפל בדליות שאובחנו בזמן על ידי ניתוח אנדוסקופי. במידה והניתוח לא מצליח לעצור את הדימום ניתן להכניס צינורית עם בלון אשר יפעיל לחץ על הדליה. בנוסף, ניתן להפחית את הסיכון לדימום מדליות הושט על ידי תרופה הנקראת פרופראנולול (Propranolol).

הסובלים ממחלת כבד סופנית (שחמת כבד סופנית), לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות