דף הבית » אינדקס תרופות » פרדניזון Prednisone

פרדניזון Prednisone

שם בעברית: פרדניזון

שם באנגלית: Prednisone

שם מותג אמריקאי:prednisone

שם גינרי: Prednisone

מידע כללי על Prednisone

פרדניזון הוא קורטיקוסטרואיד סינתטי הפועל כתרופה המדכאת את מערכת החיסון. התרופה משמשת לטיפול במצבים רפואיים רבים כמו מחלות דלקתיות, תגובות אלרגיות וסוגים מסוימים של סרטן. מכיוון שהתרופה מדכאת את מערכת החיסון היא גורמת לתופעות לוואי רבות וחושפת את המטופל בסכנה להתפתחות זיהומים.

פרדניזון משמשת לטיפול במצבים של התלקחות של קדחת ים תיכונית (FMF) שנמשכים זמן ממושך ואינם מגיבים לטיפולים אחרים. בנוסף, פרדניזון משמשת לטיפול גם במצבים הבאים: אסתמה, מחלת ריאות חסימתית כרונית, מחלות מפרקיות, תגובות אלרגיות, מחלת כרוהן, קוליטיס כיבית, אי ספיקה של האדרנל, דלקת בבלוטת התריס, שחפת חריפה, דלקת בקרום הלב, טרשת נפוצה, לופוס ומחלות רבות נוספות.

פרדניזון ניתנת במספר צורות: טבליות, טיפות ותמיסה להזרקה לווריד. התרופה מגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם לאחר כשעתיים מרגע נטילתה ופועלת למשך כיממה וחצי. התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של Prednisone

פרדניזון הוא סטרואיד סינתטי המחקה את פעולתו של קורטיזול, סטרואיד המיוצר באופן טבעי בגוף על ידי בלוטת האדרנל. התרופה גורמת לתגובה אנטי דלקתית ומשפיעה בעיקר במצבים בהם מערכת החיסון מהווה תפקיד משמעותי בהתפתחות המחלה.

הוראות מיוחדות לפני השימוש בPrednisone 

  • אין להשתמש בתרופה בזמן הריון או הנקה, אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרופה או אם הינך עומד לקבל חיסון.
  • אין לשתות יינות או משקאות חריפים בזמן השימוש בתרופה.
  • אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא.
  • אם הינך נוטל תרופה נוספת עליך לדווח לרופא המטפל על מנת למנוע סיכונים הנובעים מתגובות בין תרופתיות.
  • שימוש ממושך בתרופה יכול לגרום להאטת גדילה בילדים ומתבגרים.

תופעות לוואי של Prednisone

תופעות לוואי היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר: עליה בתיאבון, הפרעות במערכת העיכול, עצבנות או חוסר מנוחה, נדודי שינה, יובש בפה, בחילה, פריחה. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Prednisone

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:טשטוש ראיה, תכיפות במתן שתן, עליה בצימאון, צואה שחורה או דמית, דיכאון, חולשת שרירים, כאבים ממשוכים באיזור הבטן, הגב או הצלעות, בעיות במחזור החודשי, נפיחות ברגליים או בפנים, סימני זיהום הכוללים הופעה של כאב גרון, חום או שיעול ובכל מקרה בו חל שינוי בהרגשתך הכללית.

תרופות תחליפיות לפרדינזון

תרופות מסחריות המכילות את החומר Prednisone ומשווקות בישראל הן בין היתר: פרדניזון (Prednisone) ופרדניטון (Prednitone).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות