דף הבית » אינדקס תרופות » פרופנולול Propanolol

פרופנולול Propanolol

שם בעברית: פרופנולול

שם באנגלית: Propanolol

שם מותג אמריקאי:  Inderal, Inderal LA, Avlocardyl, Deralin, Dociton, Inderalici, InnoPran XL, Sumial, Anaprilinum, Bedranol

שם גינרי:Propanolol

מידע כללי על Propanolol

פרופנולול היא תרופה הפועלת על מערכת העצבים הסימפתטית מקבוצת חוסמי בטא שאינם סלקטיביים (כלומר, פועלים על כל קולטני הבטא). פרופנולול משמשת לטיפול במצבים רפואיים רבים הכוללים: יתר לחץ דם פורטלי המתפתח כתוצאה משחמת הכבד או ממחלת כבד סופנית, יתר לחץ דם מערכתי, תעוקת חזה, הפרעות קצב המעלות את קצב הלב, אוטם בשריר הלב ("התקף לב"), הפרעות חרדה, תת פעילות של בלוטת התריס, רעד, מניעת מיגרנה, גלאוקומה ומחלות רבות נוספות.

פרופנולול ניתנת בצורת טבליות ובצורת תמיסה להזרקה דרך הוריד, התרופה מגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם כשעה עד שלוש שעות מרגע נטילתה ומשפיעה לכ – 12 שעות. התרופה מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי, ה WHO, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של Propanolol

פרופנולול חוסמת את הקולטנים למוליכים העצביים נוראדרנלין ואדרנלין ובכך מונעת את פעולתו ומפחיתה את קצב הלב וגורמת להרחבת כלי דם ולהורדת לחץ הדם. באמצעות הורדת לחץ הדם במערכת הפורטלית המערבת את הכבד, נמנעות התפתחות של דליות ומיימת שעלולות להתפתח במצבים של מחלת כבד סופנית או שחמת הכבד.

תופעות לוואי של Propanolol

תופעות לוואי שכיחות היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:דופק איטי או לא סדיר, ידיים ורגליים קרות, תחושת נימול והתכווצות באצבעות ובעקבותיהם חום וכאב, הפרעות בשינה, תחושת עייפות, שלשולים, בחילה והקאות.

תופעות לוואי הדירות היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר: החמרה באסתמה, קוצר נשימה, נפיחות בקרסוליים, חסימה במערכת ההולכה בלב שיכולה לגרום לדופק לא תקין, סחרחורת, עייפות או עילפון, נשירת שיער, שינויים במצב הרוח, בלבול, אובדן זיכרון, שינוי באישיות, הזיות, טשטוש ראייה, יובש בעיניים, פריחה בעור, סימני חבלה המופיעים בקלות, חולשת שרירים חמורה ושינויים בספירת הדם.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש בפרופנולול

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:דופק איטי (פחות מ50 פעימות לדקה), קשיי נשימה, גרד בעור, התנפחות הקרסוליים והרגליים, הזיות, ידיים ורגלים קרות או בכל מקרה בו חל שינוי בהרגשה הכללית.

תרופות תחליפיות ל – Propanolol

תרופות מסחריות המכילות את החומר Propanolol ומשווקות בישראל הן בין היתר: דרלין (Deralin), אינדרל (Inderal injection), פרולול (Prolol), סלו דרלין (Slo derain), וסיפרול (Siprol).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות