דף הבית » אינדקס תרופות » גלוקופג' Glucophage

גלוקופג' Glucophage

שם בעברית: גלוקופג'

שם באנגלית: Glucophage

שם מותג אמריקאי: Glucophage

שם גינרי: Metformin

מידע כללי על Glucophage

גלוקופג' היא תרופה המשמשת לטיפול בסוכרת הפועלת במנגנון של עיכוב ייצור הגלוקוז (סוכר) בכבד. תרופה זו היא תרופת הבחירה בטיפול ראשוני בסוכרת סוג 2, במיוחד במטופלים הסובלים מהשמנת יתר. תרופה זו משמשת בנוסף לטיפול בתסמונת השחלה הפוליציסטית (polycystic ovary syndrome). בנוסף, גלוקופג' גורמת להורדה ברמת הכלוסטרול מסוג LDL ולהורדה ברמת הטריגליצרידים בדם ואינה גורמת לעליה במשקל כמו תרופות אחרות המשמשות לטיפול בסוכרת.

גלוקופג' גורמת למעט תופעות לוואי כאשר נלקחת בהתאם להוראות ובעלת סיכוי נמוך לגרום להיפוגליקמיה (ירידה של רמת הסוכר בדם מתחת לערך הרצוי). התרופה מגיעה לריכוזה המקסימאלי בדם לאחר כשעה עד שלוש שעות מרגע נטילתה. גלוקופג' מאושרת לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA, נמצאת ברשמית התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי, ה WHO, נמצאת בסל התרופות בישראל וחייבת מרשם רופא.

דרך הפעולה של Glucophage

גלוקופג', המגיעה בצורת טבליות לבליעה, מפחיתה את דרגת ההיפרגליצמיה (רמת גלוקוז גבוהה בדם) בעיקר על ידי עיכוב מסלול ייצור גלוקוז בכבד. בחולה הממוצע בסוכרת מסוג 2 קצב יצירת גלוקוז בכבד מהיר פי שלוש מאדם בריא והטיפול בגלוקופג' מוריד את קצב הייצור בכשלושים אחוז. המנגנון המולקולרי דרכו פועלת התרופה אינו מובן לחלוטין.

תופעות לוואי של Glucophage

תופעות לוואי נפוצות היכולות להופיע בזמן השימוש בתרופה כוללות בין היתר:הפרעות במערכת העיכול כגון בחילה, הקאה, שלשול, כאב בטן, שינוי בתחושת הטעם וחוסר תאבון. ניתן להקל על תופעות אלו ע"י נטילת התרופה עם או לאחר האוכל.

מקרים מיוחדים בהם כדאי לפנות לרופא לאחר שימוש ב – Glucophage

תופעות הלוואי הבאות הן נדירות, במידה ומופיעה אחת מתופעות הלוואי הבאות יש לפנות לרופא המטפל:חמצת לקטית אשר סימניה המוקדמים הם: הקאות, כאב בטן, התכווצות שרירים, עייפות חמורה, תחושה כללית לא טובה, ירידה במשקל, קשיי נשימה. הופעת תגובה עורית כגון אודם בעור, גרד או פריחה מגרדת. רמות נמוכות של ויטמין B12 בדם. תפקודי כבד שאינם תקינים בבדיקת דם, דלקת בכבד שעלולה לגרום לעייפות, חוסר תאבון, ירידה במשקל עם או ללא הצהבת העור והעיניים ובכל מקרה בו חל שינוי בהרגשה הכללית.

 תרופות תחליפיות ל – Glucophage

תרופות מסחריות המכילות את החומר Metforminומשווקות בישראל הן בין היתר: גלוקומין (Glucomin), גלוקופג' (Glucophage) ומתפורמין טבע (Metformin teva).

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות