נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

סוכרת

סוכרת (DM – Diabetes mellitus)היא שם כולל לקבוצת מחלות מטבוליות המאופיינות ברמה גבוהה של סוכר בדם. ללא טיפול, רמת הסוכר הגבוהה בדם עשויה לגרום לסיבוכים אקוטיים כמו Diabetic ketoacidosis (DKA) וקומה ולסיבוכים כרוניים כמו פגיעה באיברים: פגיעה לבבית, שבץ מוחי, אי ספיקת כליות, כיבים ברגלים ונזק לעיניים.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של סוכרת:

  • Type 1 diabetes mellitus – נובע מהרס של תאים בלבלב האחראים על ייצור אינסולין (החלבון שאחראי על ספיגת גלוקוז מהדם לתאי הגוף) מחלה זו כונתה בעבר "סוכרת נעורים".
  • Type 2 diabetes mellitus – מתפתחת עם עמידות לאינסולין, הגוף מייצר אינסולין באופן תקין אך התאים לא מגיבים אליו וכתוצאה מכך רמת הסוכר בדם נשארת גבוהה. ככל שהמחלה מתקדמת יכול להתפתח חסר באינסולין.
  • Gestational diabetes – סוכרת הריונית – מופיעים ערכי סוכר גבוהים בדם בנשים בהריון ללא היסטוריה של מחלת הסוכרת. לרוב הסוכרת ההריונית נעלמת לאחר ההיריון אך היא מגבירה את הסיכון ללקות בסוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר. סוכרת הריונית יכולה לגרום לבעיות אצל העובר המתפתח כמו: מאקרוזומיה (לידה של עובר במשקל של מעל 4 ק"ג), מומי לב, מומים במערכת העצבים ומומים בשרירים ובשלד.

 הגורמים לסוכרת

Type 1 diabetes mellitus – הרס תאי הלבלב האחראים לייצור אינסולין נגרם ככל הנראה כתוצאה ממנגנון אוטואימוני בו תאי מערכת החיסון תוקפים את תאי הלבלב.

Type 2 diabetes mellitus – נגרם ככל הנראה כתוצאה מפגם בקולטן שאמור להעביר את השינויים המתרחשים בתאים כתוצאה מקישור האינסולין לתא, אך הגורם הספציפי שגורם לפגיעה אינו ידוע. סוכרת מסוג 2 נגרמת בעיקר כתוצאה מהרגלי אורח חיים וגנטיקה: השמנה, חוסר בפעילות גופנית, תזונה לקויה, לחץ וצריכה של מוצרי מזון עתירי סוכר.

סוכרת הריונית – דומה לסוכרת מסוג 2 מבחינת המנגנון, יש שילוב בין פגיעה ביכולת הייצור של אינסולין בגוף ובין פגיעה בתגובה לאינסולין.

אבחון המחלה

סוכרת מוגדרת כרמת גלוקוז גבוהה בדם בצורה ממושכת, הקריטריונים לאבחנת מחלת הסוכרת הם:

  • רמת סוכר בצום של מעל 126 mg/dl בשתי בדיקות עוקבות.
  • רמת סוכר בדם שעתיים לאחר העמסת סוכר של 75 גרם מעל 200 mg/dl בשתי בדיקות עוקבות.
  • רמת סוכר בדם מעל 200 mg/dl בבדיקה אקראית, שמופיעה יחד עם תסמיני היפר-גלקימיה (השתנה מרובה, שתייה מרובה ורעב מוגבר).
  • רמת המוגלובין מסוכר (HbA1C) מעל 6.5%.

לצורך האבחנה דרוש קיום קריטריון אחד בלבד.

סימפטומים של מחלת הסוכרת

רמת הסוכר הגבוהה בדם יכולה לגרום להופעת הסימנים הבאים: ירידה במשקל, השתנה מרובה, שתייה מרובה ורעב מוגבר. תסמינים אלו מתפתחים לרוב מהר בסוכרת מסוג 1 ומתפתחים לאט יותר בסוכרת מסוג 2. סימפטומים נוספים שיכולים להופיע אך הם פחות ספציפיים למחלת הסוכרת הם: ראייה מטושטשת, כאבי ראש, עייפות, החלמה איטית של פצעים וגרד בעור.

מצב חירום בסוכרת, בעיקר מסוג 1 הוא Diabetic ketoacidosis (DKA), בעיה מטבולית הנגרמת מכך שהגוף לא מסוגל לנצל סוכרים בתור מקור אנרגיה ומתחיל לפרק חומצות שומן. מאפיינם של מצב זה הם: בחילה, כאבי בטן, ריח אצטון מהפה, נשימות עמוקות ולעיתים אף אובדן הכרה.

סיבוכים של מחלה הסוכרת הם: פגיעה בכל דם, מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, נזק לראייה (diabetic retinopathy), נזק כלייתי ונזק עצבי.

דרכי טיפול

ניתן למנוע את הופעת סוכרת מסוג 2 על ידי שינוי אורח חיים כמו: תזונה נכונה, הפסקת עישון ופעילות גופנית.

הטיפול התרופתי יכול לאזן את מחלת הסוכרת ולשמור על רמת גלוקוז תקינה בדם, חלק מהטיפול התרופתי הניתן הוא: .Gluben, Insulin, Glucophage, Amaril

הסובלים מסכרת לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!