נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות בעבודה » פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר

פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר

בניגוד לדעה הרווחת שרק עובד שפוטר זכאי לקבלת פיצויי פיטורין, בפועל גם עובד שהתפטר זכאי לקבל פיצויים אלו. לפניכם כל המידע על פיצויי פיטורין למתפטר ומה עוד חשוב לדעת.

התפטרות שדינה פיטורין

ישנן סיבות רבות להחלטת עובד להתפטר, חלק מהן הן ממש כאילו פוטרו. למשל, במקרה בו הורעו תנאיו של העובד ועקב כך הוביל אותו המצב החדש להתפטר, תהיה זו התפטרות שדינה כפיטורין.

סיבות נוספות הן פיטורין לצורך טיפול בתינוק שנולד, מעבר לישוב אחר, מצב רפואי ועוד.

כיום,  כל עובד שהתפטר זכאי לקבל את הסכום שצבר בסעיף הפיצויים שבהסדר הפנסיוני שלו, וללא קשר לסיבת ההתפטרות. בהתאם לצו ההרחבה לפנסיה, נקבע כי מחובתו של כל מעסיק להפקיד כספים להסדר הפנסיוני של העובד שיהיו על חשבון פיצויי הפיטורים וכי העובד זכאי לקבל את הכספים שנצברו עם תום עבודתו, גם אם התפטר.

פיצויי פיטורין למתפטר

במידה והסיבה לסיום העבודה היא פיטורי העובד או אילוץ שגורם לו להתפטר בנסיבות שמזכות בפיטורין הרי שדין התפטרות כדין פיטורין, כלומר, העובד זכאי לשכר האחרון, כולל עמלות, אם יש, כפול מספר השנים בהן עבד.

במידה והסיבה לסיום העבודה היא התפטרות מסיבות אחרות, הוא זכאי לקבל את הסכום שנצבר לזכותו בסעיף הפיצויים שבהסדר הפנסיוני. זהו סכום שנצבר מדי חודש והוא מורכב מתשלומי העובד ותשלומי המעביד לחברות הביטוח או לקרן הפנסיה.

סעיף 26 לחוק פיצויי פיטורין קובע שהעובד זכאי לקבל את כל הפיצויים שצבר בהסדר הפנסיוני שמיועד לקצבה, גם אם הוא זה שהתפטר. סעיף זה נפסק על ידי בית הדין לעבדה שקבע כי יש לשמור את כספי הפיצויים לזכות העובד.

פורטל בשבילך משמש למתן מידע מקיף בנוגע לזכויות, יעוץ, סיוע וליווי של אנשי מקצוע מובילים בתחומם, מתמחים בדיני עבודה. אם התפטרתם ולא קיבלתם את פיצויי הפיטורים שלכם בדין מפוטר, תוכלו לחסוך זמן וכסף בתהליך העמידה על זכויותיכם ומימושן.

התפטרות בדין פיטורין

כאמור, ישנם מצבים שמזכים את העובד בפיצויי פיטורין במלואם, גם אם התפטר. להלן פירוט מצבים אלו:

  • התפטרות עקב מחלה- לפי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עובד שהתפטר עקב מחלה, שלו או של בן משפחתו, תהיה זו התפטרות שדינה כפיטורין.
  • הרעת תנאים- חוק פיצויי פיטורים, סעיף 11 א' עוסק במצבים בהם נרשמת הרעה מוחשית וברת הוכחה בתנאי העבודה של העובד, המובילה להתפטרותו.
  • התפטרות עקב מינוי- עובד שנבחר להיות ראש רשות מקומית, או סגן ראש הרשות, זכאי להגיש התפטרות שדינה כפיטורים.
  • פטירת עובד- אם העובד נפטר, זכאים שאריו לפיצויים, כאילו פוטר.
  • התפטרות בגין שהייה במעון לנשים מוכות- אם עובדת שהתה לפחות ששה ימים במקלט לנשים, היא רשאית להתפטר בדין פיטורין.
  • פטירת מעביד- מקרים בהם נפסקה עבודת עובד עקב פטירת המעביד. התפטרות בדין פיטורים תקפה גם במצבים של פשיטת רגל של המעביד, פירוק החברה או סגירתה.
  • התפטרות הורה- עובדת שילדה זכאית להתפטר בדין פיטורין בתוך 9 חודשים מיום הלידה כדי לטפל בידה, זאת על פי סעיף 9 לחוק פיצויי פיטורין.
  • התפטרות עקב מעבר דירה- עובד שהתפטר עקב העתקת מגוריו למקום מרוחק ממקום עבודתו זכאי להתפטרות שדינה כפיטורין. לסעיף זה ( 8) ישנם ספר תנאים, ביניהם, העתקת מקום המגורים לרגל נישואי העובד שעבר לגור במקום מגוריו של בן הזוג, מעבר לישוב חקלאי או ישוב באזור פיתוח ומסיבות נוספות המצדיקות את העתקת המגורים.

התפטרתם מסיבה מוצדקת ולא קיבלתם את פיצויי הפיטורין במלואם? יש מה לעשות. מלאו את פרטיכם בטופס המקוון ונציגי פורטל בשבילך ישמחו להגיש יעוץ וסיוע עד למימוש זכויותיכם במלואן.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!