דף הבית » זכויות בעבודה » קביעת זהות המעסיק

קביעת זהות המעסיק

סוגיית זהות המעסיק עולה ברגע שיש יותר ממעסיק אחד, למשל במצב של עובד קבלן העובד עבור בחברה מסוימת דרך חברת כוח אדם. סוגיה זו היא חשובה במיוחד לצורך וידוא זכויות העובד שצריך לדעת מול איזה מעסיק לשטוח את טענותיו ולדרוש את המגיע לו.

איך קובעים את זהות המעסיק

זהות המעסיק נקבעת בעצם על סמך יחסי העבודה בפועל. כלומר, נבחנת הדינמיקה בעובדה, כמו מי יכול לפטר את עבד הקבלן, האם חברת כוח האדם או המעסיק במקום העבודה בו שובץ? מי קובע את תנאי העסקתו, מי מאשר לעובד ימי חופשה, למי שייך הציוד בו משתמש העובד לצורך ביצוע העבודה ומי בעצם משלם לו את שכרו.

קביעת זהות המעסיק אינה חד משמעית ובמקרים של חילוקי דעות, הגורם שיפסוק ויתן את מילתו בנושא יהיה בית המשפט. זאת מאחר ולכל מקרה יש את הנסיבות המיוחדות שלו, הנגזרות מיחסי העבודה בפועל בין העובד לבין מקום העבודה או המעסיק הישיר שלו. לא תמיד תהיה העסקה של גוף מסוים במימונו של גרם אחר, סיבה מספקת שתהפוך את אותו גורם אחר ומממן, למעסיק.

קביעת זהות מעסיק בבית המשפט

עובדי קבלן רבים מוצאים את עצמם בין הפטיש לסדן, כאשר הם מגלים שחלק מהזכויות שלהם, או כולם, לא מומשו. בבואם לדרוש אותם, מתחיל מעין מחול מוזר, בו כל מעסיק, ישיר או עקיף, מתנער מאחריות. לעתים אין מנוס אלא לפנות אל בית המשפט בתביעה וכדי שהוא יפסוק על מי חלה האחריות מול אותו עובד

משפט העבודה נועד להבטיח קיום כלכלי ורוחני בכבוד העובד, כולל שמירה על תנאי עבודה בסיסיים והתערבות במאבקי כוחות. כשעולה הסוגיה בביתה משפט, הוא בוחן מול מי ישי לעובד התקשרות שהיא אותנטית ולגיטימית:

  • מי קבע את שכרו של העובד
  • מי שילם לו
  • בידי מי הכוח לפטר את העובד או מול מי צריך העובד להתפטר
  • האם יש חוזה התקשרות בין הצדדים

האם אתם עובדים בחברה באמצעות חברת כוח אדם או קבלן שירתים? האם אתם מבולבלים לא יודעים למי לפנות כדי לקבל זכויות עובד שנשללו מכם? פורטל בשבילך הוקם כדי לעשות סדר בדברים ולספק מענה, באמצעות מידע מפורט ובאמצעות מענה אנושי של אנשי מקצוע מתמחים בתחום. פנו אלינו ונשמח להיות לכם לעזר.

עוד סוגיות שנבחנות הן האם העובד, שעבד במיקור חוץ מפסיד עקב כך ייצג ארגוני, האם מיקור חוץ פוגע בתחושת השייכות שלו, קידומו והתפתחותו המקצועית והאם שאלות אלו הן בכלל לגיטימיות למקרה המדובר.

בסופו של יום לא ניתן לקבע חד משמעית את זהות המעסיק מבלי לבחון את הנושא הרלוונטי לעומק. בדרך כלל ייעשה הדבר על ידי ערך דין, טרם הגשת התביעה לבית המשפט.

חוק העסקת עובדים

בשנת 1996 נחקק חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם. על אף החוק, שאלת קביעת זהות המעסיק לא קיבלה הגדרה חד משמעית ואינה מסדרת בחוק זה.

פורטל בשבילך מעמיד בפניכם את כל המידע והכלים שיסייעו לעשות סדר בדברים. אם חוויתם אפליה, חוסר צדק או בלבול בנוגע להגדרת זהות המעסיק שלכם, יש אנשי מקצוע מומחים שיודעים לבחון את המקרה, כל מקרה לגופו ולהבין את ההליך, הנפשות הפועלות ובעיקר, להעריך את סיכוייכם בבית המשפט.

מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר. עצם מילוי הפרטים אינו מחייב אתכם בדבר אולם הוא מאפשר לכם לקבל חוות דעת מקצועית ואת הדרכים הנדרשות לקידום עניינכם ומיצוי זכויותיכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות