נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות בעבודה » חוק חופשת אבהות

חוק חופשת אבהות

עד לפני כשנתיים לא קיבלו אבות זכאות לחופשת לידה. מצב זה השתנה עקבות הצעת חוק משנת 2013 במסגרתו יקבלו אבות חופשת אבהות מייד לאחר לידם בנם או בתם. לפניכם כל המידע על חוק חופשת לידה לגברים.

חופשת לידה לגבר 8 ימים

על אף היות ישראל מדינה בה שיעור הילודה הוא הגבוה ביותר בעולם המערבי, חופשת הלידה ניתנה לאם היולדת בלבד. הצעת חוק משנת 2013 משנה את פני התמונה ומאפשרת גם לאבות לממש את זכותם לחפשה בעקבות הלידה. עד כה, לפי סעיף 6 (ח') לחוק עבודת נשים, עובד שאשתו ילדה זכאי לקבל חופשת לידה אולם לא במקביל לחופשת האם. הכוונה היא ליתרת חופשת הלידה שנותרה אחרי תום ששה השבועות הראשונים מיום הלידה. זכאות זו ניתנת לאב בתנאי שאשתו, הזכאית לחופשת לידה הסכימה (בכתב) לותר על חלק מחפשה הלידה שלה, מהימים שנותרו אחרי ששה השבועות הראשונים שלאחר הלידה ובתנאי שעבדה בתקופה המדוברת. משמעות הדבר היא כי אם אשה מוותרת על חלק מחופשת הלידה שלה וחוזרת לעבוד, יקבל האב את יתרת ימי החופשה שלה. הצעת החוק החדשה קובעת כי תתאפשר חופשת לידה לגבר במקביל לזו של האם, מייד לאחר הלידה ולתקופה של שמונה ימים. בתוך שמונה ימי חופשה אלו שלושה מהם יהיו ימי חופשה בתשלום והחמשה הנותרים יחושבו כימי מחלה על חשבון המעסיק. יצוין כי הצעת חוק עברה בקריאה ראשונה אולם עדין לא אושרה. פורטל בשבילך משמש ללימוד כל הזכויות להם זכאים אזרחים, בכל תחומי החיים, ביניהם גם חופשת אבהות. לרשותכם עומדים מיטב אנשי המקצוע שישמחו לספק לכם את המידע והסיוע למימוש זכויות אלו.

חוקי חופשת לידה ודמי לידה

אשה שילדה זכאית לקבלת דמי לידה לתקופה של ארבעה עשר שבועות בתנאי שהיולדת היתה מבוטחת לפחות עשרה חודשים טרם הפסקת עבודתה. דמי הלידה מחליפים את שכרה החודשי של היולדת ומתבססים עליו, או על הכנסתה כעצמאית, לפי הכנסות החודש שקדם להפסקת עבודתה וששולמו עבורם דמי ביטוח לאומי. לפי חוק הביטוח הלאומי זכאי האב להחליף את האם בחלק מחופשת הלידה ולקבל גמלה, זאת בהתאם לתנאים שפורטו קודם לכן. התשלום אותו יקבל האב יתבסס אף הוא על בסיס הכנסתו בשלושה החודשים שקדמו חיום הלידה. סך כל חופשת הלידה לא עולה על ימי החופשה המותרים בחוק לאם, לו התה מממשת אותם לבדה. יצוין כי דמי הלידה, גם של האב, יתקבלו רק לחשבון הבנק של האם.

מימוש חוק חופשת לידה לבעל

שני בני הזוג צריכים לבדוק אם עבדו וצבו תקופת ביטוח בביטוח הלאומי שמזכה אותם בקבלת דמי לידה. כמו כן, על האשה למסור בכתב את הסכמה להחלפה בינה לבין האב. את התביעה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי עם המסמכים הרלוונטיים. אם יאושר חוק חופשת לידה לגברים, יוכל האב לצאת לחופשת לידה במקביל לאם ולאל הצורך במכתב ויתור ממנה. מעוניינים לקבל מידע נוסף על חוק חופשת אבהות? פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את המידע, הסיוע והייעוץ למימוש זכויותיכם כאבות טריים, באמצעות מיטב היועצים ואנשי המקצוע המובילים בתחומם.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!