נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » אינדקס מחלות » זכויות ללוקים באובדן דיבור

זכויות ללוקים באובדן דיבור

אדם שאיבד את היכולת לדבר באופן מוחלט ובלתי הפיך, ולמשך תקופה רצופה של לפחות ששה חודשים, ייחשב כבעל נכות, הסובל מאובדן דיבור או אילמות. במצבים כאלו נכללת האילמות ברשימת המחלות הקשות של המוסד לביטוח לאומי והחולה זכאי לקבלת זכויות רפואיות והטבות שונות.

אובדן דיבור- גורמים והשלכות

אדם שדיבר בעבר ואיבד את היכולת לדבר, סובל מתסמין הקרוי אובדן דיבור. הגורמים לכך הם רבים, ביניהם לחץ נפשי עמוק, אלצהיימר, אפילפסיה, שבץ מוחי ולמעשה כל מחלה בה נפגעה מערכת העצבים שעלולה להוביל לחוסר יכולת לדבר. סיבות נוספות הן גידול במוח, סרטן הגרון, סרטן הלשון, או תאונת דרכים שגרמה לפגיעה במוח או בשרירים האחראים לדיבור.

אובדן דיבור גורם לירידה בבטחון העצמי, לחוסר יכולת לתקשר עם הסביבה, לייסורים ועגמת נפש שמתעצמים ככל שהמחלה, שבעטיה נוצר אובדן זה, היא קשה יותר.

במקרים בהם מתרחש אובדן דיבור באופן רציף של לפחות ששה חודשים, מוכרת המחלה כקשה וככזו, היא מאפשרת לחולה לקבל מגוון רחב של זכויות, רפואיות וכלליות.

פיצוי כספי ללוקים באובדן דיבור

שני גורמים אחראים למתן פיצוי כספי במקרים של אובדן דיבור והם המוסד לביטוחלאומי וחברות הביטוח.

פיצוי כספי ללוקים באובדן דיבור במוסד לביטוח לאומי- הפיצוי הכספי הוא בעצם דמי פגיעה, הניתנים למי שאובדן הדיבור אצלו נגרם בעקבות מחלת עבודה או תאונת עבודה. במידה והתקבלה טענה זו על ידי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, יהיה זכאי הנפגע בעבודה לקבלת סכום כספי שמטרתו לכסות את הוצאת האשפוז וההחלמה של הנפגע. דמי הפגיעה משולמים לתקופה שלא תעלה על תשעים אחד יום.

פיצוי כספי ללוקים באובדן דיבור בחברות הביטוח- אם לנפגע יש פוליסת ביטוח בריאות, המכסה מחלות קשות ו/או אובדן כושר עבודה, זה הזמן לממש את הפוליסה. רוב חברות הביטוח יבדקו תחילה אם בעת רכישת פוליסת הביטוח לא חלה התובע במחלה שציין. במידה וכך הוכח, יקבל התובע פיצוי כספי בשיעור שנקבע מראש בעת רכישת הפוליסה.

במידה ואובדן הדיבור נגרם מתאונת דרכים, תשלם חברת ביטוח הרכב פיצוי כספי לנפגע.

פורטל בשבילך עובד עם מומחים מובילים בתחום זכויות רפואיות. הם ישמחו לסייע לכם לממש את זכויותיכם כלוקים מאובדן דיבור בביטוח הלאומי, ברשויות, בחברות הביטוח ובכל ישות רלוונטית אחרת, באופן יעיל, מקצועי ומהיר.

זכויות רפואיות ללוקים באובדן דיבור בביטוח הלאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא הכתובת העיקרית למימוש זכויות רבות, רפואיות ואחרות. קיימות מספר זכויות, ביניהן:

  • קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי- קצבה זו ניתנת לסובלים מאובדן דיבור שאיבדו מעל חמישים אחוזים מכושר עבודתם. הזכאות לקצבה זו מותנית גם בגיל החולה- מגיל 18 ועד גיל פרישה.
  • קצבת ניידת מהמוסד לביטוח לאומי- קצבה זו ניתנת לחולים באובדן דיבור שנקבעה להם נכות. הקצבה משמשת לצרכי ניוד ומשולמת לנפגע מדי חודש.
  • קצבת נפגעי עבודה מהמוסד לביטוח לאומי- אם נקבעה למבוטח נכות והוכח כי אובדן הדיבור נגרם עקב פגיעה בעבודה, הוא זכאי לקבלת קצבה חודשית בגין תאונת עבודה או מחלת מקצוע. זאת בנוסף לדמי פגיעה בעבודה כפי שמפורט בסעיף הפיצוי הכספי.
  • שיקום מקצועי מטעם הביטוח הלאומי- חולים שנכותם הרפואית עומדת על עשרים אחוזים לפחות, או על עשרה אחוזים, אם מדובר על פגיעה בעבודה, זכאים לקבלת שיקום מקצועי למטרות לימוד מקצוע שיהלום את מגבלותיהם ולרכוש כלים שיסייעו להם להשתלב בשוק העבודה. במהלך לימודי המקצוע החדש הם זכאים לקבלת דמי מחיה חודשיים.

זכויות ללוקים מאובדן דיבור במשרד הבטחון

היה והלקות נגרמה במהלך שירות צבאי, בעקבות השירות או בגללו, זכאי הנפגע לדרוש הכרה בנכות צבאית. אם דרגת הנכות שנקבעה היא עד 19% יקבל מענק כספי חד פעמי, בעוד שמ- 20% ומעלה יהיה זכאי לקבל קצבה חודשית כל חייו.

זכויות ללוקים מאובדן דיבור במס הכנסה וברשויות נוספות

החולים זכאים למספר הטבות נוספות:

מס הכנסה- בעלי 100% נכות בגין אובדן דיבור זכאים לפטור מלא, גם שש שנים רטרואקטיבית.

רשויות- הנחות בארנונה, טלפון ותחבורה ציבורית.

אחרים- קבלת תו חנייה לנכים, סיוע בהלוואה לרכישת רכב ופטור מאגרת רכב שנתית.

אם אתם, או המקורבים לכם, לוקים מאובדן דיבור, חשוב שתכירו את זכויותיכם במלואן. מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר ונציגי בשבילך ישמחו לקשר אתכם עם מומחים בתחום, שיסייעו לכם לקבל את זכויותיכם הרפואיות, פיצוי כספי והטבות נוספות מהמוסד לביטוח לאומי, מחברות הביטוח ומגורמים נוספים.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!