דף הבית » זכויות חולים » זכויות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית

זכויות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית

בין המחלות הכרוניות שמוגדרות גם כמחלות קשות נמצאת אי ספיקת כליות כרונית. מחלה זו פוגעת בהתנהלות חיי היום יום ועד למצבים חמורים בהם יש צורך בקבלת טיפול קבוע בבית החולים, כמו למשל דיאליזה.

כשהמחלה מחמירה ואין יכולת לעצור את התפתחותה היא מקבלת אופי כרוני, כלומר כזה שלא ניתן לריפוי. קיימות לא מעט זכויות רפואיות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית. כאן, בפורטל בשבילך תמצאו מידע על כל אותן הזכויות וההטבות.

על המחלה

אי ספיקת כליות כרונית היא מחלה בה הכליות חדלות מלתפקד. זהו מצב מסכן חיים הדורש טיפול רפואי. המחלה משפיעה על הסובלים ממנה וגורמת לקשיים משמעותיים בתפקוד. המחלה גורמת לעייפות, טשטוש וחולשה עקב מחסור חמור בדם, תחושת חולשה וחוסר תיאבון, התפתחות של עוד בעיות רפואיות, כמו כלי דם ולב ועוד.

חלק מהחולים מקבלים טיפולם שונים, ביניהם דיאליזה, אחרים עוברים השתלת כליה. בכל המצבים סובלים החולים מחוסר יכולת לתפקד באופן רגיל ובביצוע מטלות יום יומיות.

זכויות רפואיות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית- ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי  קובע, באמצעות ועדה רפואית, את מצבו הרפואי של הסובל מאי ספיקת כליות כרונית. הערכת מצבו תביא לקביעת אחוזי הנכות שלו. לאחר שנקבעו יהיה זכאי לשורה של הטבות כספיות והקלות נוספות

  • קצבת נכות- קצבה זו משולמת לחולים שכושר עבודתם נפגע משמעותית. מטרתה להבטיח שמירה על רמת החיים של החולה טרם מחלתו וכשיכול היה להתפרנס למחייתו.
  • קצבת ניידות- משולמת בנוסף לקצבת הנכות. היא משמשת חולים המתקשים בניוד עצמאי וזקוקים לרכב. קצבה זו משמשת למימון רכישת רכב וכיסוי הוצאות, למשל ביטוח.
  • קצבת שירותים מיוחדים- לרוב לא תשולם קצבה זו בכסף אלא במינוי עובד או מטפל שיסייע לחולים שאין ביכולתם לבצע פעולות בסיסיות.

פיצוי כספי לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית

חולים במחלה שרכשו פוליסת ביטוח בריאות לפני שחלו, זכאים לקבלת פיצוי כספי מחברת הביטוח שלהם, בין אם דרך ביטוח הבריאות או אובדן כושר עבודה. מדובר בפיצוי כספי חד פעמי בגובה שנקבע מראש עם רכישת הפוליסה.

אם המבוטח רכש פוליסה עם כיסוי לביטוח בריאות הוא יהיה זכאי למימון טיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות, רכישת תרופות יקרות ואפילו טיפולים בחו"ל במידת הצורך.

במידה והחולה מבוטח באבדן כושר עבודה הוא יקבל מחברת הביטוח תשלום חודשי קבוע שמטרתו לכסות את שכרו שאבד עקב חוסר היכולת להמשיך ולעבוד.

תשלום זה אינו בא במקום המענק או הפיצוי הכספי לו זכאי המבוטח, אלא בנוסף לו.

זכויות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית- מס הכנסה

ברוב המקרים אחוזי הנכות לחולים במחלה זו הם גבוהים. חולים בעלי נכות בגובה של תשעים אחוזים ומעלה זכאים לקבל פטור מתשלומי מס הכנסה. הפטור ניתן לבעלי הכנסה עד לגובה של 496,800 ₪ לשנה משכר עבודה אישי, לשכירים ועצמאיים כאחד.

ניתן לבקש גם החזרי מס הכנסה רטרואקטיביים, עד שש שנים אחורנית. כדי לקבל זכאות זו יהיה עליהם להציג את ההסטוריה הרפואית שלהם, במיוחד בדיקות דם שמעידות על ההחמרה. בדיקות שמראות מעל 2.0 מ"ג קריאטינין ומעל 80 מ"ג אוריאה, הן ההוכחה והאסמכתא להחמרת המחלה ומזכות אוטומטית רטרואקטיבית במס הכנסה.

החולים זכאים גם לפטור מס הכנסה עבור הכנסות שאינן מגיעות משכר, למשל בגין השקעות בבנק, הכנסות משכר דירה וכדומה, וזאת עד לסכום של כששים אלף ₪ בשנה.

זכויות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית ברשות המקומית

החולים זכאים לקבלת הנחה בארנונה ברשות המקומית לה הם שייכים. חולים שקיבלו מהמוסד לביטוח לאומי מאה אחוזי נכות זכאים להנחה בגובה של עד שמונים אחוזים מדמי הארנונה, בעוד שמקבלי קצבת נכות חלקית יקבלו הנחה בגובה של ע ארבעים אחוזים.

פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את מיטב המומחים בתחום זכויות רפואיות, שישמחו לסייע לכם במימוש זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי, בחברות הביטוח ובמוסדות נוספים

זכויות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית במוסדות נוספים

החולים במחלה זכאים לקבלת פטור אגרת רישוי שנתית לרכב ופטור מתשלום אגרת העברת בעלות במקרה וימכרו את רכבם. הטבות אלו ניתנות מטעם משרד התחבורה.

במקרים של חולים הזקוקים לטיפול בדיאליזה, הם זכאים לקבלת תו נכה לרכבם.

חולים שממשיכים לעבוד זכאים לקבלת נקודות זיכוי נוספות במס הכנסה. הטבה זו ניתנת גם להורים לילד חולה.

החולים זכאים לקבלת הנחה של חמישים אחוזים מתשלומי הטלפון הביתי של חברת בזק.

הטבות והקלות נוספות לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית

כשהחולה נזקק לקבלת טיפולים שוטפים באמצעות דיאליזה, הוא זכאי להטבות נוספות:

  • תוספת ימי מחלה בעבודה- ימים אלו משמשים לקבלת הטיפול. הם ניתנים עבור החולה עצמו, במידה והוא עובד, וגם עבור בן זוג של חולה או הורים לילד חולה.
  • החזר תשלום נסיעות– נסיעות המשמשות לקבלת טיפולים רפואיים מזכות את החולה בהחזר מלא, כולל חניה בבית החולים.

כדי להבין במלואן את הזכויות הרפואיות להן זכאים חולים באי ספיקת כליות כרונית ולממשן, מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר ותקבלו סיוע מהיר ויעיל על ידי אנשי מקצוע מומחים.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות