דף הבית » זכויות בעבודה » זכויות וההסתדרות

זכויות וההסתדרות

מעוניינים לדעת מהן זכויותיכם במקום העבודה? כיצד משתלבת ההסתדרות בזכויות אלו? כל אדם עובד זכאי למגוון זכויות המגיעות לו על פי חוק. יש שתי שאלות העומדות למבחן בהקשר זה: האם העובד מודע לזכויותיו והאם, גם אם אינו מודע להן, הוא מקבל אותן במקום עבודתו? פורטל בשבילך ריכז עבורכם את כל המידע, השאלות והתשובות בנוגע לזכויות וההסתדרות.

מהי ההסתדרות?

ארגון העובדים הוותיק, גדול וחזק ביותר בארץ הוא ההסתדרות החדשה, בעבר, ההסתדרות הכללית של העובדים בא"י. בהסתדרות חברים מרבית העובדים בישראל. תפקיד ארגון זה הוא שמירה על זכויות העובדים, השגת תנאי עבודה משופרים וכל פעילות אחרת שמטרתה ייצוג העובדים מול המעסיקים בכל תחום הדורש התערבות או סיוע.

ההסתדרות פועלת לקידום ותמיכה ביוזמות וחקיקה, מוודאת את קיומם של תנאי עבודה וזכויות בסיסיות המגיעות לעובדים על פי חוק, מסייעת לקבוצות עובדים במסגרת הזכות להתאגד ומספקת שירותים שונים לעובדים.

על זכויות וההסתדרות החדשה

לכל עובד, בכל מקום עבודה יש זכויות, זאת בנוסף ועל אף חוזה העבודה עליו הוא חתום:

  • שכר מינימום- נוגע לשכרו המינימלי של עובד לפי שעת עבודה, יום או חודש. שכר המינימום משתנה מדי פעם. נכון לשנת 2014 עומד שכר המינימום לעובד מעל גיל 18 על 23.12 ₪ לשעת עבודה.
  • חוק עבודה ומנוחה- חוק זה נוגע להיקף שעות עבודה המוגדר בחוק תשלום בגין שעות נוספות ומספר ימי החופשה להם זכאי העובד. למשל, יום עבודה מוגדר בחוק כיום בן שמונה שעות עבודה, כלומר 45 שעות שבועיות. כל שעת עבודה נוספת נחשבת לשעה שעבורה ישלם המעסיק תוספת לשכר הבסיס.

עובד זכאי למנוחה של שלושים ושש שעות רצופות בשבוע, למעט ענפי עיסוק מסוימים בהם קיימים הסכמים קיבוציים המאפשרים למעסיק לדרוש שעות עבודה רבות יותר אולם במקביל לשלם שכר מינימום גבוה יותר.

מעוניינים במידע נרחב ומפורט יותר על זכויות והסתדרות? פורטל בשבילך מרכז עבורכם את כל הדינים, החוקים והסעיפים הרלוונטיים, שיסייעו לכם להתמצא בנוחות ובמהירות בכל שאלה בנושא העסקתכם.

  • הודעה לפני פיטורין- על המעסיק חלה חובת הודעה לפני פיטורין ופרק זמן סביר. חובה זו חלה על המעסיק גם אם לא נכלל סעיף זה בחוזה העבודה עם העובד. זכות זו מעוגנת בחוקי העבודה.
  • חופשה ומחלה- כל עובד זכאי לקבלת חופשה שנתית, בהתאם לחוק חושה שנתית, סעיף 5. ימי החופשה נקבעים לפי הוותק במקום העבודה לפי היקף המשרה. כמו כן, זכאי העובד , במסגרת אותו חוק, לקבלת ימי חופשה נוספים, עקב אירועים מיוחדים, ביניהם שירות מילואים, ימי חג, שבתון בבחירות, חופשת לידה ועוד.
  • בחירת מועד החופשה- על אף שלמעסיק יש את הזכות לבחור לעובד את מועד ניצול ימי החופשה שלו, יש לעובד את הזכות לבקש לנצל אותם בזמנים הנוחים והמתאימים לו. חובת המעסיק להתחשב בבקשה. אם ידחה אותה, עליו לנמק את הסירוב בסיבות הגיוניות

במהלך חופשותיו זכאי העובד לקבלת דמי חופשה- תשלום בגבה שכרו הרגיל.

זכויות נוספות העומדות בפני העובדים מתייחסות לזכאות לקבלת דמי הבראה, החובה של המעביד להפריש סכום לחסכן פנסיוני ועוד.

משמעות זכויות אלו הוא כי גם אם אינן נכללות בחוזה העבודה שנחתם על ידי המעביד והעובד, עדיין קיימת הזכאות להן, מאחר ואלו הם תנאי עבודה המעוגנים בחוק. עובד לא יוכל להסכים לעבוד תמורת שכר שנמוך יותר משכר המינימום או לוותר על קבלת דמי הבראה וכדומה.

מקומה של ההסתדרות בשמירה על הזכויות

ההסתדרות פועלת כדי לשפר את תנאי העבודה של העבדים באמצעות הצעת ויוזמה של חוקי עבודה חדשים. היא גם מעמידה בפני כל עובד החבר בארגון יעוץ משפטי חינם. במחלקת היעוץ המשפטי עובדים עורכי דין שמספקים את המידע והיעוץ בנושאים כמו זכויות עובדים, תנאי עבודה וכדומה. אם מדובר על נושא שיש בו עילה לתביעה, מספקת המחלקה המשפטית של ההסתדרות ייצוג משפטי בחינם.

עוד עוסקת ההסתדרות בייצוג וועדי עובדים ובסיוע להתארגנות עובדים המעניינים לדון עם המעסיקים בתנאי עבודתם, טיפול בסכסוכי עבודה וייצוג עובדים במצבים שונים בהם נדרשת התערבות או סיוע.

אם יש לכם תהיות או שאלות בנוגע לתנאי ההעסקה שלכם, אם אתם חשים שזכויותיכם אינן ממומשות או אינן ניתנות במלואן ולפי חוקי העבודה, תוכלו למצוא בפורטל בשבילך מענה מקיף ועדכני בנוגע לזכויות והסתדרות, לדיני עבודה ולכל מה שהחוק מאפשר לכם לדרוש מהמעסיק.

כדי לחסוך זמן רב בחיפושים ולקבל מענה ואף יעוץ מקצועי מעורכי דין מומחים בדיני עבודה, כל שעליכם לעשות הוא למלא, ללא כל התחייבות, את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר ולאפשר לפורטל לסייע לכם בכל סוגיה.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות