דף הבית » זכויות חולים » זכויות למושתלי כבד

זכויות למושתלי כבד

השתלת איברים, ביניהם כבד, היא פעולה שמתבצעת  על מנת להציל חיים. מדובר בפעולה כירורגית לא פשוטה, שדורשת שינוי כמעט טוטאלי באורחות החיים ומציבה את החולה בסיכון גבוה, לפחות בשנה הראשונה לאחר הניתוח, כשיש חשש לדחיית האיבר.

מושתלי כבד זכאים להקלות והטבות במוסדות שונים, ביניהם הביטוח הלאומי, מס הכנסה, קבלת פיצוי כספי מחברות הביטוח ובעוד מוסדות רבים, זאת בשל ההבנה כי מדובר במחלה קשה שמשפיעה, בין היתר, על כושר ההשתכרות של החולה על יכולותיו התפקודיות.

 מהי השתלת כבד?

האיבר הפנימי הגדול ביותר בגוף האדם הוא הכבד. השתלת כבד מתבצעת לאחר שנגרם כשל באיבר זה ונוצרה מחלת כבד.

הסיבות למחלה הן רבות, ביניהן מחלות כבד אוטואימוניות, נגיפיות, מטבוליות, מחלות בעקבות צריכה מרובה של אלכוהול, מחלות כבד גידוליות, הצטברות שומן, בעקבות חשיפה לחומרים כימיים רעילים ועוד.

זכויות רפואיות למושתלי כבד בביטוח הלאומי

המוסד לביטוח לאומי מכיר במושתלי כבד כחולים במחלה קשה. לאחר  הליך הכולל התייצבות מול וועדה רפאית נקבעים אחוזי הנכות של החולה והוא זכאי לקבלת הטבות והקלות שונות:

  • קצבת נכות כללית- הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי קובעת מה יהיו אחוזי הנכות של המבוטח. גובה הקצבה נקבע לפי דרגת הנכות ולפי אחוזי אובדן כושר ההשתכרות של החולה.
  • קצבת שירותים מיוחדים- מבוטחים שהושתל בגופם כבד, זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים לתקופה של עד שנה מיום הניתוח. מטרת קצבה זו היא מימון מטפלת או מטפל שיסייעו לחולה המתקשה בביצוע מטלות שבשגרה, כגון רחצה, התלבשות וכדומה.
  • גמלת סיעוד- מושתלי כבד שהגיעו לגיל פרישה וזקוקים לעזרה בביצוע פעולות יום יומיות, זכאים לקבלת גמלת סיעוד.
  • שיקום מקצועי- מושתלי כבד לא תמיד יכולים לשוב ולעבוד בעבודתם הקודמת. המוסד ביטוח לאומי מספק לימודי מקצוע חדש שיתאים למגבלות המנותח, במטרה לאפשר לו לשוב לשוק העבודה ולעסוק במקצוע אותו יוכל לבצע. במהלך לימודי המקצוע יקבל המבוטח דמי מחייה מהביטוח הלאומי שגם מסייע במציאת מקום עבודה חדש.

זכויות לאחר ניתוח השתלת כבד במערכת הבריאות

  • מושתלי כבד שנקבעה להם קצבת נכות כללית במוסד לביטוח לאומי, פטורים מתשלומים בקופות החולים עבור שירותי הקופה ומתשלום עבור תרופות שעברו את התקרה שנקבעה, ביניהן תרופות למניעת זיהומים ותרופות למניעת דחיית האיבר שהושתל. בחלק מהקופות ניתנת הנחה בגובה 90% במקום פטור מלא.
  • פטור מתשלומי טופס 17 לצורך בקור במכונים שונים.
  • מושתלי כבד יקבלו מקופות החולים החזר עבור נסיעות לצורך קבלת טיפולים רפואיים.

פורטל בשבילך הוקם כדי לחשוף את היקף הזכויות המגיעות לכם מטעם המוסדות והרשויות, ביניהם המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח ואחרות. הפורטל עובד עם מומחים בתחום הזכויות הרפואיות, אשר ישמחו לסייע לכם לממש את הזכויות המגיעות לכם במלואן, בהליך יעיל ומהיר.

פיצוי כספי למושתלי כבד

אם יש למושתל כבד פוליסת ביטוח בריאות שנרכשה לפני שחלה או לפני שנודעה לו מחלתו, הוא זכאי לפיצוי כספי מחברת הביטוח. הסכום הוא לרוב גבוה מאד, וכפי שנקבע בין המבוטח לחברת הביטוח בעת רכישת הפוליסה.

פיצוי זה יסייע למבוטח לשמור על אורח החיים אליו הורגל טרם מחלתו.

זכויות למושתלי מח כבד- מס הכנסה

חולים שהוגדרו להם תשעים אחוזי נכות ומעלה, זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה, כולל פטור רטרואקטיבי של עד שש שנים אחורה.

הטבות נוספות למושתלי כבד

חולים שאושרה להם קצבת נכות זכאים לקבלת הטבות והקלות בתשלומי מסים עירוניים (ארנונה), בתשלומי אחזקת קט טלפון ביתי, בסיוע בשכר דירה, לבעלי דרגת נכות בגובה 75 אחוזים ומעלה, לקבלת תו חנייה לנכים ועוד.

אם עברתם השתלת כבד חשוב שתכירו את זכויותיכם, הרפואיות והאחרות, במלואן. מאחר ומדובר בהליכי תביעה ארוכים ומתישים, חשוב שהתהליך יתבצע ביעילות ובליווי אנשי מקצוע מומחים בתביעת זכויות אלו.

מלאו את פרטיכם בטופס המקוון שבאתר בשבילך והמומחים שעובדים עימנו ישמחו לסייע לכם לקבל תוך זמן קצר את כל הזכויות המגיעות לכם. 

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות