דף הבית » זכויות חולים » זכויות למנותחי לב פתוח

זכויות למנותחי לב פתוח

ניתוחי לב נחלקים למספר סוגים, ביניהם ניתוח לב פתוח. השכיחים בניתוחים אלו הם ניתוח מעקפים, ניתוח להחלפת מסתמים וניתוח להחלפת מומים מולדים.

מדובר באירוע משמעותי שמשפיע מאד על איכות חיי החולה ותפקודים שהיו בעבר עניין שבשגרה, הופכים למורכבים וקשים.

השינויים בחייהם של מנותחי לב פתוח משפיעים גם על יכולת ההשתכרות שלהם, על יכולותיהם הגופניות ואף הרגשיות. מאחר והם מוגדרים כחולים במחלה קשה, עומדת לרשותם שורה של זכאויות והטבות שמטרתן לסייע להם להסתגל למציאות החיים החדשה ולשמור על איכות החיים לה הורגלו טרם מחלתם.

מהו ניתוח לב פתוח?

כשמו, ניתוח לב פתוח מתבצע על ידי פתיחת החזה וחשיפת הלב. זהו הליך מורכב ומסובך והוא מתבצע רק במצבים המוגדרים כמצילי חיים, בהם נדרשת התערבות ישירה בלב.

במהלך הניתוח נעצרת באופן יזום פעילות הלב שמחובר למכונת לב ריאה ובסופו עובר המנותח למעקב במחלקה לטיפול נמרץ ולאחר מכן במחלקה רגילה.

לאחר הניתוח נדרש המנותח לתקופת החלמה, הקניית הרגלים חדשים של אכילה, פעילות גופנית, מנוחה ועוד.

זכויות למנותחי לב פתוח- ביטוח לאומי

במוסד לביטוח לאומי קיימת רשימה של מחלות המוגדרות קשות. מחלות לב, כולל ניתוחי לב פתוח כלולות ברשימה זו. החולים זכאים למספר לא קטן של זכויות שמטרתם להקל עליהם ולסייע להם במימון ההוצאות החדשות ועד להסתגלותם לשגרה החדשה:

 • קצבת נכות כללית- דרגת הנכות נקבעת על ידי וועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. הוועדה קובעת את גובה אחוזי הנכות ואת גובה אחוזי ההשתכרות שאיבד המבוטח. הקצבה ניתנת לחולים מגיל שמונה עשרה ועד גיל פרישה והסכום מחושב על פי אחוזי הנכות נקבעו.
 • קצבת שירותים מיוחדים- ניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי, במצבים בהם החולה מתקשה לבצע מטלות יומיומיות. היא משמשת בעיקר למימון סיוע סיעודי וניתנת בנוסף לקצבת הנכות החודשית.
 • קצבת ניידות- משמשת לכיסוי הוצאות הניוד של החולה, בין אם באמצעות תחבורה ציבורית, בין אם ברכבו הפרטי.
 • שיקום מקצועי- חולים שעברו ניתוח לב פתוח לא תמיד יוכלו לשוב ולעבוד בתפקידם הקודם, עקב המגבלות הפיזיות החדשות. במוסד לביטוח לאומי מקבלים החולים שיקום מקצועי  שמסייע בהקניית מיומנויות מקצועיות שמתאימות למגבלות החולה. במהלך הלימודים מקבל המבוטח דמי מחייה.

את התביעה לקבלת קצבת נכות יש להגיש לא יאוחר משנים עשר חודשים ממועד אבחון המחלה, כולל המועד שנקבע לניתוח. תחילת הזכאות לקצבה תהיה מהמועד בו חליתם ולא מהמועד בו התקבלה ההחלטה בוועדה הרפואית.

זכויות רפואיות למנותחי לב פתוח- קופות החולים

 • תרופות-  קופות החולים, בהתאם למדיניות כל קופה, מסייעות במימון תרופות להן הם נזקקים לאחר הניתוח.
 • שיקום והחלמה- חולים שעברו ניתוח לב פתוח זכאים למימון עבור שהייה של עד חמישה ימים בבית הבראה או בית מלון, תחת השגחה רפואית. במהלך השהייה מקבלים החולים הרצאות וסדנאות בנושאים הקשורים לשמירה על בריאותם וסיגול אורח חיים בריא.

ההטבה כוללת השתתפות עצמית סמלית של המבוטח.

 • תוכנית שיקומית- קופות החולים מספקות פעילות שיקומית הכוללת מפגשים עם דיאטנית, לימוד המגבלות הגופניות החדשות ובניית תוכנית אימונים מותאמת לחולה, תמיכה פסיכולוגית, פיקוח רפואי והרצאות בתחום.

קופות החולים מממנות ארבעה חודשי תוכנית שיקומית אולם אם יש למבוטח ביטוח משלים, יוכל להאריך את משך התוכנית לתשעה חודשים, עם השתתפות עצמית סמלית.

פיצוי כספי למנותחי לב פתוח- חברות הביטוח

חולים שיש להם ביטוח בריאות פרטי שנרכש לפני הניתוח או לפני שבכלל ידעו על מחלת הלב שלהם, יקבלו מחברת הביטוח בה רכשו את הפוליסה, פיצוי כספי לאחר הניתוח.

גובה הפיצוי מחושב בהתאם לסכום שנקבע במעמד רכישת פוליסת הביטוח

זכויות למנותחי לב פתוח- מס הכנסה

חולים שקיבלו דרגת נכות מהמוסד לביטוח לאומי, בשיעור של לפחות 91%, זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה. בחלק מהמקרים יהיו זכאים לקבל גם החזרי מס הכנסה רטרואקטיביים, לתקופה של עד שש שנים אחורה.

עוד זכויות והטבות למנותחי לב פתוח

 • משרד התחבורה- חולים לאחר ניתוח מעקפי לב זכאים לקבלת תו חניית נכה והנחה על אגרת רישוי על הרכב. כמו כן הם זכאים להנחה בנסיעות בתחבורה הציבורית.
 • רשויות מקומיות- חולים שהוכרה להם נכות רפואית במוסד לביטוח לאומי זכאים להנחה בתשלומי הארנונה.
 • מקום העבודה- הסובלים מניתוח מעקפים זכאים לקבלת דמי מחלה ממקום העבודה בהתאם לימי המחלה שנצברו לזכותם. בזמן ימי המחלה ימשיכו לקבל את שכרם, כרגיל.
 • משרד הבינוי והשיכון- חולים שיש להם דרגת נכות בגובה 75 אחוזים לפחות, זכאים בקבלת סיוע בשכר דירה. המעוניינים לרכש דירה וכלו לעשת זאת עם הנחה במס רכישה לדירות שנקנו מחברות ציבוריות.
 • משרד הדתות- מעניק הנחות בגובה חמישים אחוזים עבור תשלומי אגרות הנדרשות עבור נישואין וגירושין.
 • פנסיית נכות- אם החולה הפריש כספים לקרן פנסיה, הוא זכאי, במקרים של אובדן כושר עבודה, לקבל גמלת פנסיית נכות, זאת לאחר שמיצו את ימי המחלה שנצברו לזכותם במקום העבודה. הפנסיה משולמת לעובדים שלא הגיעו לגיל פרישה והם ימשיכו לצבור את זכויותיהם לפנסיית זקנה.

עברתם ניתוח לב פתוח? זה הזמן לממש, כמה שיותר מהר, את זכויותיכם. מלאו את פרטיכם בטופס שבפורטל ואנשי המקצוע המומחים ישמחו לעמוד לרשותכם בייעוץ, ליווי וייצוג בכל הדרך לתביעת הזכויות המגיעות לכם על פי חוק.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות