נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות חולים » זכויות למושתלי ריאות

זכויות למושתלי ריאות

כשנדרשת השתלת איברים פירוש הדבר הוא כי מדובר בניתוח מציל חיים ואשר בלעדיו רוב הסיכויים הם שהחולה לא יאריך ימים. הניתוח עצמו כרוך בסיכונים רבים, כולל החשש מדחיית הגוף את האיבר המושתל.

בין הניתוחים להשתלת איברים מצוי ניתוח השתלת ריאות והחולים זכאים למגוון רחב ומקיף של הטבות, הקלות וזכויות במוסד לביטוח לאומי, בקופות החולים, במס הכנסה, וברשויות ומוסדות נוספים.

זכויות רפואיות למושתלי ריאה

המקרים השכיחים ביותר בהם נזקק אדם להשתלת ריאות הם מצבים של מחלת הנפחת, נגרמת לרוב אחרי עישון ממושך וכבד, בקרב חולי סיסטיק פיברוזיס או אנשים שנחשפו לחומרים רעילים, כמו מתכות או אזבסט.

במהלך הניתוח מוחלפת הריאה, או שתיהן בריאות שנלקחו על ידי תורם איברים. מדובר בפעלה מצילת חיים וההליך השיקומי לאחר הניתוח הוא ממושך וכולל שינוי קיצוני בשגרת החיים כפי שהורגל אליהם החולה טרם מחלתו.

זכויות לאחר ניתוח השתלת ריאה- ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מעניק מגוון רחב של זכויות והקלות לחולים שעברו ניתוח השתלת ריאה. מטרת הסיוע היא להקל על תקופת ההחלמה וההסתגלות לחיים החדשים, באספקטים הפיסיים, הכלכליים, השיקומיים ואף הרגשיים.

  • קצבת נכות כללית- לאחר שהחולה, מושתל הריאה התייצב בפני וועדה רפואית של הביטוח הלאומי, נקבעת לו על ידיה דרגת הנכות שלו וכן נקבעים אחוזי אובדן כושר ההשתכרות שלו. גובה הקצבה מחושב לפי שני נתונים אלו.
  • קצבת שירותים מיוחדים- מבוטחים שעברו השתלת איברים, ביניהם השתלת ריאה, זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים לתקופה של חצי שנה. גובה הקצבה מחושב בהתאם לאחוזי הנכות והיא משולמת בנוסף לקצבת הנכות הכללית. קצבה זו משמשת בעיקר למימון מטפל שיסייע במטלות שונות שאין באפשרות החולה לבצען בעצמו. בחלק מהמקרים תקופת הקצבה היא ארוכה יותר.
  • שיקום מקצועי- מושתלי ריאה שיש להם דרגת נכות בשיעור של לפחות עשרים אחוז,זכאים לקבל שיקום מקצועי. מטרת שיקום זה היא לימוד מקצוע חדש שמתאים למגבלותיו של החולה, במידה ואינו יכול ותר לעבוד בעבודתו הקודמת למחלה. במהלך הלימודים יקבל החולה דמי מחייה מהמוסד לביטוח לאומי.
  • גמלת ניידות- מושתלי ריאה שמתקשים בניוד עצמאי זכאים לקבל גמלת ניידות למימון הוצאות נסיעה.

פורטל בשבילך הוקם כדי שמושתלי ריאה וחולים אחרים, יקבלו מענה כולל ומקיף על זכויותיהם, כולל סיוע מקצועי של מיטב המומחים בתחום, המלווים ומכוונים את החולים בדרך למימוש כל הזכויות במוסד לביטוח לאומי, במס הכנסה, במערכת הבריאות ובמוסדות נוספים. המומחים עימם עובד הפורטל הם בעלי נסיון וידע נרחב בתחום  והם ישמחו לסייע לכם באופן מקצועי ויעיל.

פיצוי כספי למושתלי ריאה

אם החולה רכש פוליסת ביטוח בריאות פרטי מאחת מחברות הביטוח, לפני שחלה, זכאי לקבלת פיצוי כספי, לרוב בסכום גבוה, אשר מטרתו לתת מענה לצרכיו של החולה שאיבד את כושר ההשתכרות שלו. ברוב המקרים תהיה זו פוליסת אובדן כושר עבודה

זכויות רפואיות למושתלי ריאות- מערכת הבריאות

  • פטור מתשלומים בקופות החולים- מושתלי ריאה שמקבלים קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי, זכאים לפטור מתשלומים בקופות החולים עבור תרופות למניעת דחיית האיבר המושתל וכתשעים אחוזי הנחה עבור תרופות למניעת זיהומים. כמו כן זכאים החולים לקבלת שירותים במכונים השונים  ובמרפאות חוץ ללא תשלום.
  • הוצאות נסיעה- מושתלי ריאות זכאים לקבלת החזר בגין הוצאות נסיעה ששימשה לצרכי קבלת טיפולים ומעקב בבית החולים או בכל מוסד רפואי אחר. ההחזר הוא עבור נסיעות בתחבורה ציבורית, מוניות או רכב פרטי. את ההחזר משלמות קופות החולים.
  • פנייה למיון- במקרי חירום יכולים מושתלי הריאה לגשת לחדר המיון ללא הפנייה מקופת החולים

זכויות למושתלי ריאה- מס הכנסה

חולים שהוועדה הרפואית של המוסד לביטוח רפואי קבעה להם תשעים אחוזי נכות ויותר, זכאים לקבל פטור ממס הכנסה. בחלק מהמקרים יוכלו לקבל החזרי מס הכנסה גם רטרואקטיבית, עד שש שנים אחורנית.

זכויות לאחר ניתוח השתלת ריאות- מוסדות ורשויות

  • רשויות מקומיות- מושתלי ריאה זכאים לקבלת הנחה בתשלומי הארנונה.
  • משרד הבינוי והשיכון-  סיוע בשכר דירה לבעלי נכות בגובה 75 אחוזים ומעלה, פטור ממס רכישה בקנית דירה או מגרש, ובתנאי שנרכשו מחברה ציבורית.
  • משרד התחבורה- חולים עם דרגת נכות בגובה 60% ומעלה, זכאים לקבל תו נכה, פטורים מתשלום אגרת רישוי לרכב והנחות בנסיעות בתחבורה הציבורית.

אם עברתם השתלת ריאה, חשוב שתכירו את זכויותיכם ותממשו אותן כמה שיותר מהר.

מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר ואנשי המקצוע המומחים העובדים עם פורטל בשבילך ישמחו לסייע לכם במימוש הזכויות המגיעות לכם, כולל ליווי וייצוג במוסדות השונים.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!