דף הבית » זכויות חולים » רשלנות רפואית בקופת חולים

רשלנות רפואית בקופת חולים

בין התביעות השכיחות ביותר במשפט האזרחי בישראל מצויות תביעות רשלנות רפואית. רובן מפנות נגד המוסד הרפואי שבו התקבל הטיפול, כלומר בית חולים או קופת חולים.

כיצד תגישו תביעת רשלנות רפואית בקופת חולים, מתי זה מתאפשר ומה המשמעות של תביעה כזו?

אחריות שילוחית

למרות שעל פניו יהיה זה הגיוני לתבוע רופא מטפל, פעמים רבות מוגשת תביעת רשלנות רפואית דווקא נגד המוסד הרפואי בו עובד אותו רופא שחשוד במעשה הרשלנות. הסיבה לכך היא כי קופת החולים, אותו מוסד רפואי, הוא זה שאחראי לקבלת הרופא ושיבוצו במערכת והתאמתו למטופל. כלומר, האחריות על הטיפול הרשלני שקיבל מבוטח קופת החולים נופלת על כתפיה של קופת החולים.

אחריות זו מכונה: אחריות שילוחית.

תביעת רשלנות רפואית בקופת חולים

חוק הבריאות הממלכתי בישראל מחייב כל תושב, אזרח ישראלי, בביטוח רפואי באחת מבין ארבע קופת החולים הפועלת בארץ. כמעט כל טיפול רפואי מתחיל בביקור בקופת החולים, תחילה אצל רופא כללי ששומע את הסימפטומים, מאבחן את הבעיה ומפנה להמשך בדיקה אצל רופא מומחה או בדיקות נקודתיות, למשל מעבדה, צילומי רנטגן וכדומה. לאחר קבלת התוצאות נקבעת תוכנית הטיפול.

ברוב המקרים, הליך הטיפול מתחיל בקופת החולים ומסתיים בה, אלא אם המבוטח בחרלהמשיך לרופא פרטי, הפסיק את הטיפול על דעת עצמו וכדומה. מסיבה זו בוחרים רבים להגיש תביעת רשלנות רפואית בקופת החולים, כגוף מטפל, ולאו דווקא נגד הרופא עצמו.

קיימים תחומים רבים לתביעת רשלנות רפואית בקופת חולים, ביניהם אבחון שגוי של רופא המשפחה, מתן תרופות שגויות, פענוח שגוי של בדיקת וצילומים, טיפולי צוות האחיות, המעבדה וטיפולים שיקומיים למיניהם, טיפולי פיזיותרפיה, יעוץ תזונתי, טיפולי רפואה משלימה ועוד. בכל אחד מתחומים אלו ניתן להגיש תביעה נגד קופת החולים. ניתן להגיש גם תביעה ישירה לגורם שטיפל, בנוסף לתביעה נגד קופת החולים.

ענף המשפט מגדיר רשלנות רפואית ככשל בעת מתן טיפול רפואי, שגרם לנזק וניתן להוכיח את הקשר הישיר והסיבתי בין אותו טיפול רפואי כושל לבין הזנק שנגרם למטופל.

הנזקים שנגרמים בעקבות טיפול כושל הם רבים, לחלקם יש גם השלכות המשפיעות על חייו ועתידו הבריאותי של המבוטח שנפגע, כמו החמרה במצבו ברפאי, כאבים שלא לצורך, ירידה בכושר ההשתכרות של המבוטח ומכאן גם פגיעה באיכות חייו, עוגמת נפש וסבל שלא לצורך ובמקרים קיצוניים גם מוות.

פורטל בשבילך מזמין אתכם להשתמש בכל המידע בנושא רשלנות רפואית בקופת חולי ובעיקר להיעזר במיטב עורכי הדין מומחים בתביעות נזיקין רלוונטיות.

הליך התביעה

תביעת רשלנות רפואית בקופת חולים יכולה להסתכם בעשרות אלפי, מאות אלפי ואפילו מיליוני שקלים שיינתנו כפיצוי למבוטח.

את ההליך רצוי לעבור בסיוע של עורך דין מתחום דיני נזיקין, המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. אותו גורם מקצועי יבדוק את כל הקריטריונים, את פרטי המקרה ונסיבותיו, תיעוד פרטי המקרה והתייעצות עם רופא מומחה לצורך קבלת חוות דעת רפואית. לאחר בחינה מדוקדקת, כולל הבדיקה אם יש בכלל עילה לתביעה, יחל ההליך המשפטי.

חובת ההוכחה של מעשה הרשלנות הרפואית חלה על התובע. עליו להוכיח כי נעשה לו עוול, כי הטיפול שקיבל לא היה הולם, בלתי מקצועי וכי נגרם לו נזק בעקבותיו. כדי לעגן את טענותיו יהיה עליו להגיש חוות דעת נוספת מרופא מומחה אובייקטיבי, שיקבע אם לדעת אכן מדובר במעשה של רשלנות רפואית ואם הופרה חובת הזהירות של הרופא, שגרמה לנזקים, כולל נזק נפשי.

אם פסק בית המשפט כי התביעה על רשלנות רפואית נגד קופת החולים היא מוצדקת, ייפסק גובה הפיצויים שעל קופת החולים לשלם למבוטח. סכומים אלו משולמים על ידי חברות הביטוח של קופות החולים, הערוכות לתרחישים כגון אלו ומבטחות את עצמן בביטוח תביעות. גם אם הרופא המטפל האחראי ישירות למעשה לא משלם את הפיצויים מכיסו, הרי ששמו והמוניטין המקצועי שלו נפגעים קשות, כמו גם המוניטין של קופת החולים.

חשוב לזכור כי קופות החולים הם גפים גדולים וחזקים המגובות בסוללת עורכי דין חזקים, ולכן נדרש ליווי מקצועי מטעם התובע.

קיבלתם טיפול בלתי הולם בקופת החולים? נגרם לכם נזק בעקבותיו? אתם חשים שהיה כאן מעשה של רשלנות רפואית? זה הזמן לבדוק את המקרה ולברר אם יש מקום לתביעה.

מלאו את פרטיכם בטופס המופיע באתר וקבלו יעוץ מקצועי ממיטב עורכי הדין בתחום, הכולל הכוונה והדרכה כיצד עליכם לפעול. מדובר בעתידכם, גם הכלכלי. פעלו ללא דיחוי.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות