דף הבית » זכויות חולים » זכויות רפואיות לסובלים מפיגור שכלי

זכויות רפואיות לסובלים מפיגור שכלי

כל לקות התפתחותית המתאפיינת במגבלות מוטוריות, שכליות ותפקוד חברתי, היא אחד מהסוגים הרבים של פיגור שכלי, הקרוי גם מוגבלות שכלית או התפתחותית.

לקות שכלית מאובחנת בישראל על ידי ועדה מיוחדת של משרד הרווחה. במידה והוועדה, כולל המוסד לביטוח לאומי, מכירה בלקות, מקבלים הסובלים מפיגור שכלי מגוון זכאויות והטבות.

לפניכם פירוט זכויות רפואיות לסבלים מפיגור שכלי.

מהו פיגור שכלי

פיגור שכלי נקרא גם מוגבלות שכלית או התפתחותית. את הלקות השכלית בודקים באמצעות נתונים קבועים, ביניהם גיל שכלי ומנת משכל ובדיקת התאמה של הסתגלות אישית וחברתית. אם יש איחור התפתחותי על פי פרמטרים אלו, ניתן להסיק כי מדובר בפיגור שכלי.

פיגור שכלי, או לקות שכלית, נגרם בעיקר מסיבות תורשתיות. הסובלים מפיגור שכלי סובלים גם, ברוב המקרים, מתופעות נוספות כמו דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, הפרעה דו קוטבית, חרדה ועוד.

בישראל ישנם קרוב לחמישים אלף איש הסובלים מפיגור שכלי בדרגות חומרה שונות.

זכויות רפואיות לסובלים מפיגור שכלי- ביטוח לאומי

הכרה של הביטוח הלאומי בפיגור שכלי של אדם משמעה קבלת גמלת נכה. את הקביעה הזו מבצע המוסד לביטוח לאומי באמצעות וועדה רפואית שבראשה נוירולוג מומחה. המומחה בודק את המסמכים וההסטוריה הרפואית ואת מצב התפקודי של התובע.

למוסד לביטוח לאומי יש ספר הקרוי ספר המבחנים. בספר זה מופיעות כל ההגדרות השונות של מחלות וליקויים המזכים בקבלת מעמד נכה ובאיזו דרגת נכות מדובר. הרופא עושה שימוש בספר המבחנים כדי לשקלל את מכלול הנתונים ולקבוע באיזו דרגת נכות מדובר. דרגת הנכות נקבעת באחוזים.

גובה אחוזי הנכות משפיע על גובה גמלת הנכות:

  • מנת משכל 70-79- מדובר בפיגור גבולי המזכה את הסובל ממנו בעשרים אחוזי נכות.
  • מנת משכל 55-69- מדובר בפיגור קל המזכה בארבעים אחוזי נכות.
  • מנת משכל 49-54- מדובר בפיגור בינוני המזכה בששים וחמישה אחוזי נכות.
  • מנת משכל 30-39- מדובר בפיגור קשה המזכה בשבעים וחמישה אחוזי נכות.
  • מנת משכל 0- מדובר בפיגור שכלי חמור המזכה את הסובל ממנו במאה אחוזי נכות.

כאשר נקבעת לאדם דאגת נכות של ששים אחוזים לפחות וכושר העבודה שלו נפגע בחמישים אחוזים לפחות, תינתן לו קצבת נכות.

גובה הקצבה לאדם בעל נכות של מעל שבעים וארבעה אחוזים, יקבל את סכום הקצבה המרבי שהוא 2299 ₪ בתשלום חודשי קבוע. כאשר מדובר על אחוזי נכות נמוכים יותר, תחושב הקצבה בהתאם.

זכויות רפואיות לילדים הסובלים מפיגור שכלי

על ילדים עם פיגור שכלי לעבור וועדה רפואית בביטוח הלאומית לצורך בחינת מצבם הרפואי וקבלת הכרה במצבם. הכרה זו תזכה אותם בגמלת ילד נכה. על ההורים להגיש תביעה לביטוח הלאומי להכרה בילדם כנכה, כדי לקבל את הזימון לוועדה הרפואית.

כמו אצל מבוגרים הסובלים מפיגור שכלי, גם אצל ילדים, גובה קצבת ילד נכה נקבע בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לו. הביטוח הלאומי משלם קצבת ילד נכה לילדים הסובלים מפיגור שכלי עד לגיל שמונה עשרה. התנאי להכרתו כנכה עם פיגור הוא אם מנת המשכל של הילד נמוכה בלפחות בשתי סטיות תקן מהממוצע בקרב בני גילו, וכן, נבחנו קשיים חברתיים ואישיים של הילד.

קצבת ילד נכה משולמת מדי חודש והיא כללת גם קצבה לשירותים מיוחדים, ביניהם גמלה לטיפולים ולעזרה בלימודים.

ילדים הסובלים מפיגור שכלי זכאים לקבלת חינוך מיוחד במעונות יום שיקומיים ובהמשך במסגרות חינוך מיוחד. ההורים משתתפים בחלק מהתשלום. בחלק מהמקרים ניתן שללב את הילדים בבתי ספר רגילים.

זכויות הורים לילדים הסובלים מפיגור שכלי

הוריהם של ילדים הסובלים מפיגור שכלי זכאים לקבל אף הם מספר הטבות, ביניהן הנחה בתשלום הארנונה, נקודות זיכוי במס הכנסה, הנחות בתשלומי החשמל והטלפון, קבלת תו נכה לרכב, הנחה בתשלומי אגרת הרישוי לרכב ועוד.

אחוזי נכות מעל תשעים אחוזים מזכים בפטור מלא ממס הכנסה.

זכויות רפואיות נוספות לסובלים מפיגור שכלי

לסובלים מפיגור שכלי יש גוון זכויות שחשוב למוד אותן ולהבינן לעומק. חשוב להתייעץ עם גורם מומחה הבקיא בתחום ולהבין את מכלול הזכאויות וההטבות להם הם זכאים. פורטל בשבילך מעמיד בפניכם את כל המידע החשוב והרלוונטי ובעיקר סיוע של גורמים מקצועיים מנוסים ומומחים בתחום שיוכלו להמליץ על דרכי הפעולה המיטביות למיצוי ומימוש כל הזכויות המגיעות לכם על פי חוק.

בין הזכויות וההטבות המגיעות לסובלים מפיגור שכלי ניתן למצוא גם פטור מחלק מהתשלומים בקופות החולים, סיוע במימון מכשירים, ציוד ועזרים, מסגרות תעסוקה ייעודיות, ייעוץ ושיקום ומסגרות של דיור בקהילה.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות