נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות המשפחה » זכויות ידועים בציבור

זכויות ידועים בציבור

לא כל מערכת יחסים המוכרת על ידי החברה והמדינה היא קשר שנחתם בנישואים. בני זוג רבים בוחרים לחלוק את חייהם ביחד, לגדל ילדים ולנהל משק בית משותף, מבלי שנישאו. בני זוג כאלו קרויים ידועים בציבור וברוב המקרים יש להם זכויות של זוגות נשואים.

פורטל בשבילך מציג בפניכם את כל המידע על זכויות ידועים בציבור.

הסכם לחיים משותפים

הבחירה אם לציין את הזוגיות באמצעות חופה וקידושין נתונה בידי בני זוג. רבים בוחרים שלא לעשות כך ובמקום הכתובה הם עורכים הסכם חיים משותפים כידועים בציבור.

במסגרת הסכם זה קובעים בני הזוג את חובותיהם וזכויותיהם זה כלפי זו, קובעים את התנהלות החיים המשותפים, החל מתשלומי חשבונות וכלה במצב בו ייפרדו, הכולל הסכם חלוקת רכוש, משמורת על הילדים וכדומה. הסכם כזה דומה להסכם ממון שעורכים בני זוג טרם נישואיהם.

זכויות ידועים בציבור- מזונות

במקרה של פרידה בין השנים, זכאית ידועה בציבור לקבלת דמי מזונות. הם נועדו לסייע בשיקומה ובבניית חיים חדשים תוך הסתגלות למצבה החדש. לא מדובר במזונות לכל החיים אלא לפרק זמן שהוגדר מראש, על פי הנסיבות, למשל תקופת החיים המשותפים, עד כמה היתה הידועה בציבור תלויה בבן זוגה, אם עבדה, מה יכולת ההשתכרות שלה, וכדומה.

תקופת תשלום מזונות של ידועה בציבור יוגדרו לפי פרק הזמן שיוערך שנדרש לה על מנת להשתקם.

האם הידוע בציבור שלך נפרד ממך? האם הידועה בציבור שלך הלכה לעולמה? מבקשים להבין אם יש לכם זכויות ומהן בכלל? בפורטל בשבילך, מעבר למידע המקיף בנושא, תוכלו לקבל גם יעוץ סיוע מאנשי מקצוע מומחים, הבקיאים בתחום זה.

זכויות ידועים בציבור- ירושה

במקרה של פטירת בן או בת הזוג, זכאי הידע בציבור שנותר בחיים לחלקו בירושה, אלא אם כן סוכם אחרת, ומראש. ממש כמו בני זוג נשואים, נכללים ידועים בציבור בין מקבלי העזבון, ביחד עם ילדי של הנפטר מנישואיו הראשונים. כאמור, אם קיימת צוואה עם פירוט אחר לחלוקת העזבון, היא זו שקובעת.

זכויות נוספות של ידועים בציבור

ברוב המקרים הזכויות של ידועים בציבור דומות, או זהות לזכויות של זוג נשוי. בחלק מן המקרים זכויות ידועים בציבור הן אף רבות יותר מאלו של זוג נשוי.

–          ידועה בציבור שבן זוגה נפטר זכאית להמשיך וליהנות מהזכויות הסוציאליות שצבר בן זוגה.

–          אלמנה החיה עם ידוע בציבור לא תפסיק לקבל קצבאות שונות, במידה והיא זכאית להן, בשל מגוריה עם בן הזוג. סעיף זה הוא למעשה לטובת ידועים בציבור מאחר לו היתה נישאת לו, היתה מפסידה את זכאותה לקצבאות.

–          זכויות ידועים בציבור בנוגע למשמורת על הילדים, במידה ונפרדו, זהות לזכויות הורים נשואים.

–          חלוקת הרכוש של ידועים בציבור מתבצעת כמו בחלוקה בגירושין, אלא אם כן הכינו הסכם רכוש מראש. בכל הנוגע לנכסים שהיו ברשותם לפני שהפכו ידועים בציבור, יהיה עליהם להוכיח כי היתה קיימת כוונת שיתוף. אם לא היתה כזו, יישאר רכושו של בן הזוג לפני שהפך לידוע בציבור, בידיו.

זכויות ידועים בציבור- דיור

ידועים בציבור זכאים לקחת משכנתא לרכישת דירה. יחד עם זאת חשוב לזכור כי הקובע האחרון לאישור הוא הבנק, שרשאי לסרב להעניק הלוואה. לרוב ינבע הסירוב ממניעים אחרים, למשל הבנק יזהה קושי בעמידה בהחזרים החודשיים, אולם משרד הבינוי והשיכון מצידו אינו מגביל או שולל את האפשרות למכירת נכס לידועים בציבור.

לא תמיד ברור המעמד המשפטי של ידועים בציבור, זאת מאחר ומערכת המשפט בישראל לא הגדירה באופן חד משמעי מיהו ידוע בציבור. יצוין כי זוגות רבים בוחרים לחיות כידועים בציבור מטעמים כלכלים, מאחר וחישוב שערי המס הם נוחים יותר לידועים בציבור מאשר לזוגות נשואים, כמו גם שלילת קצבאות מסוימות לנשואים, בעוד ידועים בציבור ממשיכים ליהנות מהן.

אם אתם ידועים בציבור ומבקשים להבין מה עמדת המדינה והמוסדות השונים לגביכם ולגבי זכויותיכם, זה הזמן לקבל את כל המידע הנדרש לכם, גם במענה אנושי. מילוי פרטיכם בפורטל בשבילך יאפשר לכם לקבל את כל התשובות בנושא, עם ליווי ויעוץ של אנשי מקצוע.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!