נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות המשפחה » זכויות ההורים מול מערכת החינוך

זכויות ההורים מול מערכת החינוך

הורים רבים חשים אי ודאות וחוסר ביטחון בכל הקשור להתנהלות מול מערכת החינוך. אם זה בגלל נשיאת חוויות אישיות מהילדות ואם זה בשל חוסר ידע או בלבול אל מול מערכות גדולות, התוצאה היא שהורים אינם יודעים כי יש להם זכויות אל מול מערכת החינוך הממלכתית.

ההורים לא מפסיקים להיות מי שמחליט על חיי ילדיהם, גם כשאלה נכנסים למערכת החינוך. באילו נושאים עיקריים יש להורים זכות להחליט ולקבוע?

הבסיס לזכויות ההורים מול מערכת החינוך

האפוטרופסות הטבעית של ילדים ניתנת להוריהם ועל כן חובתם וזכותם לדאוג לצרכיהם. לצד היבטים שונים הקשורים להתפתחותם של ילדים, יש להורים זכויות הנוגעות לחינוך שלהם בנקודות ההשקה עם מערכת החינוך.

הנה עיקרי הזכויות של הורים מול מערכת החינוך כפי שערך למענכם צוות המומחים בפורטל בשבילך:

  • הזכות לבחור בזרם החינוך- כחלק מחופש הדת הקיים במדינת ישראל, להורים יש הזכות לבחור באם ילדיהם ילמדו במסגרת המלמדת בהתאם לדת שבה הם מאמינים, או במסגרת שאין בה חינוך דתי. בסעיף 20 לחוק חינוך ממלכתי בו מפורטת זכות זו, נכתב כי להורים יש גם הזכות לבחור בבית ספר פרטי.

לאחר שנרשם תלמיד לבית ספר, יש להורים זכות לבקש להעבירו לבית ספר אחר אם רצונם בכך ולערער על סירוב הרשות המקומית לבקשתם.

האם חוויתם מצב במערכת החינוך שאתם חשים כי אינו תקין? האם פניתם למורה או הנהלת בית הספר בשאלה לגיטימית ונעניתם בשלילה? לימדו את זכויותיכם כהורים, במערכת החינוך. פורל בשבילך מעמיד לרשותכם את כל המידע הרלוונטי והעדכני ביותר, כדי לחסוך זמן חיפוש יקר ושאלות שאולי אין להן מענה במקומות אחרים.

כמו כן, עומדים לרשותכם מיטב אנשי המקצוע, הבקיאים במערכת החינוך וזכויות הורם, בניהם עורכי דין, יועצים ואנשי חינוך.

  • הזכות לקבלת מידע בנוגע לתלמיד- להורים יש את הזכות לדעת אם ילדם ביקש לשוחח עם פסיכולוג בית הספר. אם התלמיד בקש במפורש לא להגיד להוריו, הדבר לא יתגלה להם אלא אם משך הפגישות עם הפסיכולוג יעלה על שתיים. מידע רגיש וחמור שנודע לפסיכולוג, חובה עליו לעבור להורי הילד, גם אם לא התקבלה הסכמתו.

חוזר מנכ"ל קובע כי על בית הספר לעדכן באופן מיידי את הורי התלמיד בכל אירוע חריג הנוגע למשמעת, תפקוד לימודי, תפקוד חברתי או עניין בריאותי.

  • זכות ההורים להיפגש עם מורים- להורים יש את הזכות להיפגש עם מורה, מנהל, אחות, יועצת או כל סמכות אחרת בבית הספר, ועל בית הספר לתאם ימי ושעות קבלה לשם כך.
  • הזכות להתערב בתוכנית הלימודים- להורים יש את הזכות להשפיע על 25% מתוכנית הלימודים הרגילה על ידי כך שלפחות 75% מההורים יבקשו ממנהל ביה"ס תוכנית השלמה לתוכנית הרגילה שבית הספר מציע.

אלה הם חלק מהזכויות של הורים מול מערכת החינוך. פנו אלינו אם אינכם בטוחים אם זכותכם נשללה מכם או כדי לדעת כיצד לממש את זכויותיכם. השאירו את פרטיכם בטופס המקוון בפורטל בשבילך ואנשי מקצוע יחזרו אליכם עם המידע המדויק, הסיוע והתמיכה והדרכים הנכונות לתבוע את מימוש זכויותיכם.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!