נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

דף הבית » זכויות המשפחה » זכויות הורים

זכויות הורים

הורות היא מכלול שלם של חובת ההורים כלפי הילד אותו הביאו לעולם, או אימצו, לפחות עד לגיל בו לא ייחשב יותר לקטין. יחד עם החובות הרבות קיימות גם זכויות הורים בעבודה, מול מערכת החינוך, הורים יחידנים ועוד.

זכויות הורים בעבודה

הורים עובדים זכאים למגוון הטבות במקום העבודה:

 • ימי היעדרות עקב מחלת ילד: לפי חוק דמי מחלה, זכאים עובדים לנצל שמונה ימי היעדרות בשנה בשל מחלת ילדם, כל עוד הוא מתחת לגיל שש עשרה. ימי מחלה אלו מנוצלים על חשבון ימי המחלה הצבורים של ההורים העובדים.
 • ימי היעדרות עקב  מחלת ילד עם מוגבלות: במקרים אלו, גם אם הילד הוא מעל גיל שש עשרה, זכאי ההרה להיעדר ממקום עבודתו שמונה עשר ימים בשנה, זאת לשם מתן סיוע אישי לילד לא רק בגין מחלה ספציפית.
 • ימי היעדרות עקב מחלה ממארת של ילד: הורה לילד עם מחלה ממארת, שעבד לפחות שנה באותו מקום העבודה, זכאי להיעדר לתקופה של עד תשעים יום בשנה עקב מחלת ילדו. ימי ההיעדרות ינוצל מימי המחלה הצבורים של העבד או על חשבון ימיי חופשה להם הוא זכאי, לפי בחירתו. במידה וההורה הוא הורה יחיד, יוכל להיעדר ממקום העבודה לתקפה של עד מאה ועשרה ימים.

הורים לילדים- לא בטוחים אם זכויותיכם מומשו במלואן? יש מה לעשות. פורטל בשבילך מעמיד בפניכם, בנוסף למידע המפורט והמקיף, אנשי מקצוע מומחים ובקיאים בחוק, שישמחו לסייע לכם בבדיקת זכויותיכם כהורים וכיצד תוכלו לממש אותן.

זכויות הורים במס הכנסה

הורים לילדים זכאים להטבות והקלות המס הכנסה:

 • נקודות זיכוי להורים לילד עד גיל חמש: בשנת המס בה נולד הילד, יקבלו הוריו נקודת זיכוי אחת. בשנתיים לאחר מכן יינתנו שתי נקודות זיכוי ובהגיע הילד לגיל ארבע תינתן שוב נקודת זיכוי אחת, עד הגיעו לגיל חמש, כולל.
 • נקודות זיכוי להורים לילד עד גיל שמונה עשרה: בנוסף לנקודות הזיכוי עד גל חמש, זכאי ההורים לקבלת חצי נקודת זיכוי עם הולדת ילדם ועוד נקודת זיכוי אחת לשבע עשרה שנים הבאות. בשנה בה יחגוג הילד את יום הולדתו השמונה עשרה, יקבלו ההורים עוד נקודת זיכוי.

–          יצוין כי נקודות הזיכוי ניתנות להורה אחד מבין הזוג. אם ההורים נשואים תקבל האם את ההטבה ובמקרים של גירושין או פירוד יועברו נקודת הזיכוי ממס הכנסה להורה אשר הילד מצוי בחזקתו.

–          נקודות הזיכוי ניתנות לכל ילד שנולד במשפחה.

 • נקודות זיכוי להורה יחיד: הורה אחד, כלומר שההורה השני נפטר או זהותו לא ידועה, זכאי לנקודת זיכוי אחת בגין כל ילד שנולד ל ועד הגיעו לגיל שמונה עשרה.
 • נקודות זיכוי להורה גרוש או פרוד: הורה החי בנפרד מההורה השני ומגדל את הילדים, זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה. במידה וההורה השני משתף בכלכלת הילדים, יקבל גם ההורה השני נקודת זיכוי אחת ובמצב בו ההרים הפרודים מגדלים את ילדיהם במשמורת משותפת מלאה, יקבלו שניהם נקודת זיכוי אחת.

זכויות הורים בחינוך

לפי חוק האפוטרופסות נקבע כי כל הורה אחראי לילדו עד שימלאו לו 18 שנים. בכל הנוגע לחינוך ילדם, יש להורים מספר זכויות:

 • בחירת מסגרת חינוכית לילד: ההורים זכאים להחליט בדבר סוג החינוך, אופיו והזרם אליו ישויך ילדם, חילוני או דתי, פרטי או ממלכתי.
 • העברה למוסד חינוכי אחר- הורים זכאים להעביר את ילדם לבית ספר אחר. ההליך מותנה בהסכמה של הרשות המקומית.
 • הזכות לקבלת מידע- זכויות הורים בחינוך כוללות קבלת דיווח מבית הספר בכל הנוגע למפגש של הילד עם פסיכולוג, מעורבות בתכנים הנלמדים ומידע רלוונטי אחר.

זכויות הורים מאמצים

חוק הורים מאמצים בישראל קובע כ ההורים זכאים להטבות וזכויות שבחלקן הן זהות לזכויות הורים ביולוגיים:

 • מענק לידה- הורים מאמצעים זכאים לקבלת מענק לידה
 • דמי לידה/חופשה- הורה מאמץ שהפסיק את עבודתו בעקבות הליכי האימוץ זכאי לקבלת דמי חופשה בגובה זהה לסכום דמי לידה שמקבלת אשה יולדת.
 • חופשת אימוץ- זכויות הורים מאמצים כוללות חופשת אימוץ שהיא באותו פרק זמן של חופשת לידה.

מעוניינים לקבל מידע נוסף על זכויות הורים? חשים שזכויותיכם לא מומשו במלואן, אולי עקב אי ידיעתן? מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר וקבלו את המידע, הייעוץ והסיוע במימוש זכויותיכם.

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!