דף הבית » זכויות נכים » היוון קצבאות

היוון קצבאות

ישנם הליכים במוסד לביטוח לאומי שלא מוכרים לכולם. למשל, כשנקבעת לאדם קצבה שהיא קבועה ויציבה, הוא יכול לבקש מקדמה על חשבון אותה קצבה, או אפילו לבחור לקבל מענק חד פעמי, חלקי או מלא על חשבון הקצבה הזו. הליך זה קרוי היוון קצבה.

היוון קצבת נכות מעבודה

אם המוסד לביטוח לאומי הכיר באדם כנפגע עבודה וקבע לו נכות בדרגה של עשרים אחוזים ויותר, הוא זכאי לקבל קצבת נכות כללית וקבועה. באפשרותו של הנפגע לבקש לקבל מקדמה על חשבון קצבה זו, או לבחור במענק חד פעמי, מלא או חלקי, במקום קצבת הנכות הכללית.

היוון קצבה הוא מונח מעולם הכלכלה. משמעו חישוב הערך העכשווי של סכום קצבת הנכות שיתקבל בתוך תקופה מסוימת, בין אם מדובר בקצבה חודשית קבועה או במענק חד פעמי. נפגעי עבודה שהוכרו ככאלו דרגת נכותם היא עשרים אחוזים לפחות, זכאים לקבל היוון קצבת נכות.

הסכום הכספי של היוון קצבת נכות מחושב בהתאם לגובה הקצבה אתה מקבל נפגע העבודה ובהתאם לגילו. החישוב נעשה באמצעות הכפלת קצבת הנכות הכללית של הנפגע במספר החודשים המשוער לתוחלת חייו ובמקדם היוון הקצבה. תוצאת המכפלה היא בעצם הסכום של היוון קצבת נכות.

נפגעי עבודה שהוכרו ככאלה על ידי המוסד לביטוח לאומי ודרגת נכותם הכללית עומדת על עשרים אחוזים לפחות זכאים לקבלת היוון קצבאות נכות. תנאי נוסף לקבלה הוא כי יש למבקש בעל הכנסה חודשית קבועה שתספיק לו לדמי מחייה, או לחילופין, יוכיח כי דמי ההיוון יספיקו לו לצרכי מחייה.

נפגע העבודה רשאי גם לבקש מקדמה על חשבון הקצבה ולא את הסכום כולו.

נקבעה לכם דרגת נכות כללית קבועה? מעוניינים לקבל את כל הסכום בבת אחת במקום מדי חודש? יש מה לעשות. פורטל בשבילך מעמיד בפניכם את מיטב אנשי המקצוע, כלכלנים ועורכי דין, הבקיאים בחישוב היוון קצבאות ובחינת ההיתכנות לאישור ההיוון.

היוון קצבה מביטוח לאומי- מימוש הזכות

כדי לממש את זכותם למימוש היוון קצבאות, על נפגעי העבודה להגיש בקשה להיוון קצבת נכות מביטוח לאומי או לבקשת מקדמה על חשבון הקצבה. את הבקשה יש להגיש למחלקת השיקום של הביטוח הלאומי, על גבי טופס הקרוי 'תביעת מקדמה/ היוון'.

במקרים בהם מעוניינים התובעים לקבלת היוון קצבאות, יהיה עליהם לגשת לפיד השיקום עם פירוט התוכנית שלה מיועד הכסף שביקשו, בצירוף אישורים המעידים על הכנסות, כמו למשל תלושי משכורת.

פקיד השיקום במוסד לביטוח לאומי בוחן את בקשותיהם של נפגעי העבודה. הבדיקה נערכת יחד עם מומחים בכלכלה ורופאים. לאחר מכן מציג פקיד השיקום את ממצאיו בפני ועדת השיקום, שתחליט אם לאשר את הבקשה א לדחותה.

היתרון הבולט בהיוון קצבת נכות הוא כי נפגע העבודה בטוח בקבלת הסכום הכספי כבר עתה, מבלי לחשוש מהעתיד, בו עשויה הועדה הרפואית להוריד את אחוזי הנכות שלו ובכך להפחית בסכום קצבתו.

החסרון הבולט בהיוון הקצבה הוא כי אם דווקא חלה החמרה במצבו הרפואי של הנפגע שיכולה להוות עילה להגדלת דרגת הנכות שלו, הוא לא יוכל לפנות שוב לוועדה הרפואית שתדון בעניינו.

לכל אחד יש את השיקולים של בנוגע לקבלת היוון קצבאות, או קבלת הקצבה באופן קבוע מדי חודש בחודשו. בפורטל בשבילך תוכלו לקבל יעוץ של כלכלנים מומחים, שיסייעו לכם לבחון את כדאיות הליך היוון קצבת נכות מביטוח לאומי וכיצד עליכם לפעול כדי למש זכות זו.

מלאו פרטיכם בטופס המקוון וקבלו את כל המידע והעצות הרלוונטיות לעניינכם.

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות