דף הבית » אינדקס מחלות » מחלת ריאות כרונית וסופנית

מחלת ריאות כרונית וסופנית

מחלת ריאות כרונית סופנית (COPD) היא מחלה המתאפיינת בהפרעה קבועה למעבר אוויר בדרכי הנשימה. זוהי הגדרה כללית הכוללת מחלות כגון דלקת סימפונות (ברונכיטיס) כרונית ונפחת (אמפיזמה). המחלה נגרמת בדרך כלל בעקבות עישון ממושך. למחלת ריאות כרונית ישנם מספר שלבים, כאשר השלב האחרון הוא השלב הסופני.

הגורמים למחלת ריאות כרונית סופנית

עישון הוא ללא ספק הגורם העיקרי למחלת ריאות כרונית שכן הוא פוגע בדופן הפנימית של דרכי הנשימה. חשיפה לזיהום אוויר סביבתי או תעסוקתי יכולה לגרום גם היא למחלה זו. בנוסף, ישנו פגם גנטי נדיר המגביר את הסיכוי לחלות במחלת ריאות כרונית.

אבחנה של מחלת ריאות כרונית

השיטה העיקרית לאבחון המחלה היא בדיקת תפקודי ריאה (ספירומטריה). בבדיקה זו נמדד נפח האוויר היוצא מהריאות בנשיפה. בדיקת תפקודי ריאה מאפשרת לבדוק האם קיימת פגיעה בפעילות הריאות ועד כמה היא חמורה.

בדיקות דימות שונות מאפשרות איבחון מהיר של מחלות ריאה ושלילה של מחלות אחרות בעלות תסמינים דומים. בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) מאפשרת איבחון יעיל של מחלת הריאות הכרונית. בנוסף, צילום חזה של הריאות מאפשר לשלול מחלות אחרות כגון דלקת ריאות וסרטן ריאות.

נוסף על כך, קיימות בדיקות כגון בדיקת דם, ובדיקת הרכב הגזים בדם. הבדיקות השונות מאפשרות לקבוע גם באיזה שלב של המחלה נמצא המטופל.

תסמיני מחלת ריאות כרונית ושלבי המחלה

תסמיני המחלה העיקריים הם שיעול, הפרשת כיח וקוצר נשימה. תסמינים אפשריים נוספים הם עייפות, וירידה במשקל. חלק מהסימפטומים יכולים להופיע או להחמיר עם התקדמות המחלה. כמו כן, יכולה להתרחש החרפה קיצונית ופתאומית של התסמינים. החרפה זאת, הנקראת גם "התלקחות המחלה", נגרמת בדרך כלל מזיהום חיידקי או ויראלי.

ישנם ארבעה שלבים למחלת ריאות כרונית, המתארים את התקדמות המחלה ואת ההחמרה בסימפטומים:

שלב 1 – מחלת ריאות כרונית קלה, המחלה מתבטאת בשיעול כרוני קל, והחולה עלול שלא להבחין בהחמרת תפקודי הריאה. בדרך כלל לא נעשית אבחנה בשלב זה.

שלב 2 – מחלת ריאות כרונית בינונית, מורגש קוצר נשימה במאמץ והחמרת הסימפטומים. בנוסף, עלולות להופיע התלקחויות של המחלה. בדרך כלל בשלב זה יפנה החולה לטיפול רפואי.

שלב 3 – מחלת ריאות כרונית קשה, הפרעה משמעותית לזרימת אוויר בדרכי הנשימה. קוצר נשימה גם במנוחה, פגיעה באיכות החיים, והתלקחויות תכופות של המחלה.

שלב 4 – מחלת ריאות כרונית קשה מאוד וסופנית, הפרעה קשה מאוד לזרימת האוויר. איכות חיים ירודה והתלקחויות מחלה מסכנות חיים. חשוב לציין כי למרות ההגדרה כמחלה סופנית, מטופלים בשלב זה עשויים להמשיך לחיות במשך שנים.

טיפול במחלת ריאות כרונית סופנית

המחלה אינה ניתנת לריפוי, אך טיפול יכול להקל על התסמינים, להוריד את תדירות ההתלקחויות ולהאריך את החיים באופן משמעותי. הפסקת העישון היא הטיפול החשוב ביותר והיא יכולה למנוע את התקדמות המחלה. אם הפסקת העישון מתרחשת בשלב מוקדם היא יכולה למנוע את הצורך בטיפולים נוספים.

בשלב הסופני של המחלה, הטיפול מיועד בעיקר לשפר את איכות החיים ולטפל בהתלקחויות. טיפול בהתלקחויות כולל תרופות סטרואידיות אנטי-דלקתיות כגון פרדניזון (Prednisone), אנטיביוטיקה, מתן חמצן דרך מכשיר הנשמה כמו BiPAP ועוד. את איכות החיים של המטופל ניתן לשפר גם באמצעות מתן חמצן בביתועל-ידי תרופות מדכאות שיעול כמו קודאין.

הסובלים ממחלת ריאות כרונית וסופנית לרוב זכאים למגוון זכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר וקראו עוד בעמוד הזכויות לחולים במחלת ריאות כרונית סופנית

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות