דף הבית » אינדקס מחלות » ניתוח אבי העורקים

ניתוח אבי העורקים

ניתוח אבי העורקים (Aorta) הוא ניתוח לב פתוח בו מבוצעת החלפה של החלק הבעייתי בעורק זה.

אבי העורקים (Aorta) הינו העורק הראשי והגדול ביותר בגוף. מוצא אבי העורקים הינו בחדר השמאלי של הלב, הוא ממשיך בקשת מעל הלב ויורד מטה בצמוד לעמוד השדרה לעבר הבטן והרגליים. אבי העורקים חיוני לאספקת דם עשיר בחמצן לכל איברי הגוף. חשיבות כלי דם זה רבה, ועל כן פגיעה בו מסוכנת ביותר.

בעיות באבי העורקים

אחת הבעיות העיקריות באבי העורקים היא הופעת מפרצת (Aneurism). מפרצת היא התרחבות של כלי הדם, בה דופן כלי הדם נמתחת בדומה לבלון. ככל שהמפרצת גדולה יותר, הדופן מתוחה ודקה יותר. תהליך זה מסכן חיים, שכן המפרצת עלולה להיקרע ולגרום לדימום וקרישי דם רבים.

אחד מגורמי הסיכון להופעת מפרצת באבי העורקים הינו יתר לחץ דם ממושך שאינו בטיפול. גורמי סיכון נוספים הם נזקים מולדים לדופן העורק או נזקים בעקבות טרשת עורקים, סכרת, עישון וכד'. כמו כן, הסיכון למפרצת באבי העורקים עולה עם הגיל.

פגיעה נוספת באבי העורקים עלולה להתרחש בעקבות חבלה קשה או נפילה מגובה רב. במקרה זה יהיה קרע (דיסקציה) בכלי הדם, זהו מקרה חירום מסכן חיים הדורש טיפול מיידי.

הטיפול בקרע או במפרצת מסוכנת באבי העורקים הוא באמצעות ניתוח המחליף את הקטע הבעייתי בכלי הדם.

סיכונים

ניתוח באבי העורקים, כמו כל ניתוח לב פתוח, כולל סיכונים וסיבוכים שונים התלויים במצב ובהיסטוריה הרפואית של המטופל. אחד הסיכונים המוכרים הוא היווצרות הפרעת קצב לב מסכנת חיים במהלך הניתוח. סיכונים נוספים הינם זיהום במהלך הניתוח ודימום בעקבות קרע בכלי דם. למרות מורכבות הניתוח, שיעורי ההצלחה במרכזים רפואיים מנוסים הינם גבוהים.

מהלך הניתוח

ניתוח זה מבוצע בהרדמה מלאה של החולה, כך שזה אינו חש דבר במהלך הניתוח. לאחר פתיחת החזה וחשיפת הלב, המטופל יחובר למכונת לב ריאה. המכונה מחליפה את פעולתו הטבעית של הלב ומאפשרת למנתחים לבצע את הניתוח הרצוי ביעילות. במהלך הניתוח מחליפים את החלק הבעייתי באבי העורקים בשתל סינתטי העשוי מדקרון.

התאוששות לאחר ניתוח אבי העורקים

עם סיום הניתוח המטופל יועבר ליחידה לטיפול נמרץ בה יעקבו אחר מצבו במשך יממה לפחות. תחילה המטופל יהיה מחובר למכונת הנשמה עד שנשימתו הטבעית תתייצב. עם השחרור מהמחלקה לטיפול נמרץ המטופל יועבר לאישפוז האורך בדרך כלל בין חמישה ימים לשבוע. יש לציין כי זמני האשפוז משתנים ממטופל למטופל כתלות במצבו. בשלב זה המטופל יתחיל בהתניידות תוך שיפור במצבו.

תוצאות הניתוח

החזרה לשגרה לאחר הניתוח תהיה הדרגתית לאורך מספר שבועות. תהליך ההחלמה לוקח כשישה שבועות. יש לציין כי משך ההחלמה הוא אישי ותלוי בגיל המטופל, במצבו הרפואי לפני הניתוח ובמחלות רקע הקיימות אצלו.

עם ההחלמה המטופל יוכל לחזור לשגרת חיים רגילה. אין מניעה כי המטופל יוכל לחזור לעסוק בספורט ולבצע פעילות גופנית. מומלץ כי המטופל יהיה במעקב רפואי לטווח ארוך. כמו כן, רצוי שהמטופל ייקבל הדרכה שתאפשר לו אורח חיים בריא: הדרכה תזונתית, תכנית אימונים מותאמת אישית וכו'.

אנשים שעברו ניתוח באבי העורקים לרוב זכאים לזכויות מהמדינה, לבדיקת זכאותכם מלאו את טופס צור הקשר ולחצו כאן לקריאה נוספת

ליצירת קשר מלא את הפרטים

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות