נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

נעזור לך למשש את זכויותך לקבלת פיצוי במהירות ובסודיות מלאה

סיאטיקה

סיאטיקה (Sciatica) הוא מונח המתאר קבוצה של סימפטומים שהדומיננטי שבהם הוא כאב הנגרם על ידי דחיסה או גירוי של אחד מחמשת ענפי העצב המרכיבים את העצב הסיאטי או דחיסה או גירוי של העצב הסיאטי עצמו. העצב הסיאטי עובר מעמוד השדרה דרך האגן ועד לרגל האחורית ואחראי על העצבוב של איזור זה.

הגורמים לסיאטיקה

קיימים מספר גורמים לסיאטיקה:

  • פריצת דיסק – הדיסק בולט מחוץ לעמוד השדרה ויכול ללחוץ על עצבים או שורשי עצבים העוברים באזור המותני או באזור האגן, זהו הגורם במרכזי לסיאטיקה והוא מופיע בכ -90% מהמקרים.
  • Spinal stenosis – היצרות של תעלת השדרה שבתוכה עובר חוט השדרה, היצרות זו גורמת ללחץ על העצבים העוברים דרכה.
  • Piriformis syndrome – העצב הסיאטי עובר במסלולו תחת שריר הפיריפורמיס הנמצא בעכוז, כאשר השריר נפגע בעקבות טראומה או התכווצות חזקה הוא יכול לגרום לפגיעה בעצב העובר תחתיו.
  • הריון – הריון יכול לגרום לסיאטיקה כאשר במצבים מסוימים העובר גדול ולוחץ על העצב במנחים מסוימים כמו ישיבה. לרוב במצב זה לא יגרמו סיבוכים משמעותיים אך תחושת הנימול יכולה לגרום לבעיות בשיווי המשקל ולנפילות.
  • גורמים נוספים לסיאטיקה יכולים להיות גידולים החודרים לחוט השדרה או לשורשי העצבים וטראומה לעמוד השדרה דוגמת חבלה או תאונת דרכים.

אבחון של סיאטיקה

האבחון של סיאטיקה מתבצע לרוב על ידי בדיקה גופנית ועל ידי היסטורית התסמינים עליהם המטופל מדווח. ברוב המקרים, כאשר אדם מדווח על כאב המקרין ברגל אחת ועל הפרעות נוירולוגית נוספות הנובעות מכך ניתן לחשוד בסיאטיקה.

כחלק מהבדיקה הגופנית נעשה מבחן דיאגנוסטי בו החולה מתבקש לשכב ולהרים את רגלו בצורה ישרה, במידה והחולה חש בכאב כאשר הרגל מורמת בטווח שבין 30 ל-70 מעלות ייתכן שהוא סובל מסיאטיקה.

אמצעי דימות כמו CT ו-MRI יכולים לעזור באבחנה כאשר הגורם לסיאטיקה הוא פריצת דיסק.

תסמיני סיאטיקה

הסימפטומים שמופיעים בעקבות סיאטיקה כוללים: כאבי גב תחתון, כאבים בעכוז, תחושת נימול וכאב או חולשה בחלקים שונים של הרגל וכף הרגל (כאשר לעיתים הכאב יכול להקרין אל מעל הברך). תסמינים נוספים יכולים להיות תחושה של עקצוצים ודקירות ברגל או קושי בהנעה ובשליטה על הרגל. הכאב מאופיין ככאב חד המוחמר בעמידה ובישיבה, אך מופחת בשכיבה או בהליכה. לרוב, הסימפטומים באים לידי ביטוי רק בצד אחד של הגוף.

דרכי הטיפול בסיאטיקה

כאשר הגורם לסיאטיקה הינו פריצת דיסק, הטיפול הוא שמרני (טיפול לא ניתוחי) מכיוון שברוב המקרים המצב נפתר מעצמו ללא כל התערבות. טיפול תרופתי הניתן לכאב כולל בין היתר את התרופות: Voltaren, Arcoxia. או Botulism toxin injection.

במידה והטיפול השמרני לא צלח ניתן לטפל באמצעות ניתוח (Surgery) בו מסירים חלק מהדיסק.

 במידה ואתה סובל מסיאטיקה אתה עשוי להיות זכאי לזכויות מהמדינה. לפרטים נוספים בקר בעמוד

נגישות

סובל ממחלה או פציעה? ייתכן ומגיע לך כסף רב!
השאר פרטים לבדיקת זכאות

מעוניין להוציא תו נכה?

בדיקת זכאות ללא עלות! קבלו תשובה תוך 15 יום!